Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Perun

Minisumo- Pomoc przy budowie

Pomocna odpowiedź

Tsop to w żadnym stopniu nie jest czujnik odległości. Możesz go użyć w układzie czujnika obiciowego do wykrywania przeciwnika. Ale producent nigdy nie miał pewnie tego na myśli. Jak to zrobić jest poradnik na forum.

No racja, dzięki TSOPom znamy odpowiedź na pytanie "czy jest przeciwnik?", a dzięki sharpom dodatkowo "jak daleko on się znajduje?"

Dzięki nim robot wie w którym miejscu jest przeciwnik.

W tym zdaniu odrobinę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o to, że jak robot będzie miał trzy TSOPy- z prawej, lewej i z tyłu, to jak będzie widział przeciwnika prawym czujnikiem, to robot będzie wiedział, że przeciwnik jest po prawej stronie.

mattman12, akumulatorki z telefonu mają niezłą wydajność, w zupełności wystarczającą do minisumo, są łatwo dostępne i dość tanie (jeśli kupujemy najtańsze). Można też użyć takich jak laptopowe, ale one są już duże jak do minisumo. Lub po prostu kupić pakiet lipoly, który jest jednak sporo droższy lub też trzeba długo czekać.

Kolego Perun1, na twoje WSZYSTKIE pytania są odpowiedzi wprost lub niekoniecznie na diodzie. Do 5 września mnóstwo czasu przy założeniu, że jesteś mocno zmotywowany, szukasz pomocy i CHCESZ zrobić sobie minisumo, który powalczy.

Mikrokontroler jak najbardziej sugeruje. Przy takim czasie spokojnie zakupisz procka- raczej atmega16, do niego programator i przerobisz jakiś podstawowy kurs (od choćby na diodzie).

Wg mnie na każdym poziomie największe znaczenie ma mechanika. Braki, niedokładności konstrukcji naprawdę trudno nadrobić elektroniką czy programem. Poszukaj dobrego ogumienia- z własnego doświadczenia polecam ci okładziny do rakietek do pingponga (ale nie takich za 5 zł)+butapren lub czepek do pływania (silikonowy, nie poliester). Obydwa materiały są o wiele lepsze od niegdyś popularnych uszczelek do okien. Wszystkie powyższe masz ogólnodostępne.

Druga sprawa- dokładna felga (poszukaj możliwości wytoczenia albo czegoś oryginalnie okrągłego- nakrętki od słoika )+DOKŁADNY montaż na silniku( tak, aby nie było bicia osiowego >0,3 mm). Wystarczy dbałość przy montażu i spokojnie dasz radę.

Jak zmontujesz konstrukcję (silniki,podwozie koła) i elektronika tak, że robot będzie jeździł równo prosto,w prawo, w lewo (przeciwny kierunek obrotu na silnikach, jak w czołgu) to wtedy zamontuj czujniki białej lini na możliwie jednakowej wysokości na wszystkich 4 rogach robota. Później napisz do tego SKUTECZNY program i PRZETESTUJ.

Jak robot przestanie ci wyjeżdżać z ringu pomyśl nad bronią- lemiesze,szpachelki,druty,kołki etc na jakiś zawiasach z przodu i tyłu robota.

I tu może zaskoczenie- odradzam przy pierwszej konstrukcji czujniki przeciwnika (jakiekolwiek). Brzmi to jak szaleństwo dla większości, ale osobiście uważam, że przetestowana konstrukcja z dobrą bronią,przyczepna i trzymająca się w ringu jest o wiele lepsza niż nie przetestowana z czujnikami przeciwnika.

Jak zwykle się rozpisałem, ale piszę z dobrego serca i z własnych WIELU godzin prób i błędów. Może uda ci się to docenić praktycznie 🙂. BTW na dowód- nasz (ja z 2 kolegami) 2. robot SAMAEL na serwach, bez czujników zajął 9. miejsce na Robotic Arena 2009 na jakieś 50-60 robotów.

• Lubię! 1

No chyba zrobię jak proponujesz Barto, zamontuje na razie tylko czujniki białej lini, a potem się zobaczy...

I tu może zaskoczenie- odradzam przy pierwszej konstrukcji czujniki przeciwnika (jakiekolwiek). Brzmi to jak szaleństwo dla większości, ale osobiście uważam, że przetestowana konstrukcja z dobrą bronią,przyczepna i trzymająca się w ringu jest o wiele lepsza niż nie przetestowana z czujnikami przeciwnika.

Nie zgodzę się. Jeżeli robot minisumo ma nie wykrywać przeciwnika,to sprzecza się to z całą ideą tej kategorii. Chociaż by jeden czujnik, co to za satysfakcja z robota który jeździ i odbija się tylko od linii jak tępe pudełko? Poza tym RA09 to już zamierzchłe czasy. Na ostatnich zawodach był robot na pomarańczowych gąsienicach odbijający się od linii - tak, wygrał kilka walk, bo spadała mu gąsienica i się unieruchamiał, a przeciwnik szukając go niekiedy spadał, ale takie walki się aż źle ogląda. No chyba że został oślepiony z przyczyny awarii.

• Pomogłeś! 1

No jeden czujnik do wykrywania przeciwnika faktycznie wypadałoby jednak mieć. Ja bym tylko zamiast samoróbki na TSOPach, albo Sharpa analogowego, radził zastosować czujniki cyfrowe. Są dużo prostsze w obsłudze, a w sumo informacja o odległości i tak do niczego się w zasadzie nie przydaje.

• Pomogłeś! 1

Dobra teraz moja ostateczna decyzja- robię robota z trzema czujnikami cyfrowymi i czterema do wykrywania lini, dwa silniczki DG2425-025, mostek H TB6612, Mikrokontroler ATmega16... tylko jeszcze nie wiem jakie zasilanie...

PS. Nie wiecie przypadkiem gdzie mogę nabyć czujniki cyfrowe o których mówił mactro (link mile widziany).

Mactro ma pewne czujniki cyfrowe z regulowaną odległością działania w swoim sklepie (Trobot), ja z kolei polecałbym Sharpy GP2Y0D340K - dostępne np. w Robodudes. Miałem z nimi styczność, oraz są to czujniki dosyć popularne w minisumo, bo są małe i mają niski czas reakcji (chociaż te od Mactro pewnie też). Te Sharpy mają pomiar co 6ms bodajże, a analogowe co 40ms.

• Pomogłeś! 1

Jejku ale mi we łbie mącicie 😋...

Nie, to proste:

-czujniki analogowe: zwracają odległość od przeszkody, w minisumo nie przydatne bo nie ma na to czasu

-czujniki cyfrowe (np. Sharpy GP2Y0D340K) - zwracają tylko czy jest przeszkoda czy jej nie ma (0/1), są szybsze od czujników analogowych

Czujniki cyfrowe z Trobota są większe od Sharpów, możesz ustawić sobie zakres w jakim będą działały, znajdziesz je w sklepie w zakładce czujniki.

-czujniki na TSOP (samoróbki) - wychodzą taniej, ale są większe i trzeba się trochę napracować przy robieniu ich

• Pomogłeś! 1

Co do czujników samoróbek, że są większe - zdecydowanie się nie zgadzam 🙂 zależy o jakim odbiorniku mówimy (czy z serii np 17XX czy 48XX czy też może nie tsopy, ale sfh 511X-YY). Na miniaturowych wychodzi lepiej z wymiarami, można przynajmniej też nieco pokombinować z upchaniem tego sprytnie.

KD93 napisał/a:

Nie, to proste:

-czujniki analogowe: zwracają odległość od przeszkody, w minisumo nie przydatne bo nie ma na to czasu

-czujniki cyfrowe (np. Sharpy GP2Y0D340K) - zwracają tylko czy jest przeszkoda czy jej nie ma (0/1), są szybsze od czujników analogowych

Czujniki cyfrowe z Trobota są większe od Sharpów, możesz ustawić sobie zakres w jakim będą działały, znajdziesz je w sklepie w zakładce czujniki.

-czujniki na TSOP (samoróbki) - wychodzą taniej, ale są większe i trzeba się trochę napracować przy robieniu ich

Ja to rozumiem, chodziło mi oto że jak ktoś mówi że coś jest dobre, to zaraz ktoś wtrąci "co ty gadasz lepsze są..." itp. 🙂

jeżeli chcesz projekt gotowego robota to TU jest trochę przydatnych materiałów (projekty dwóch robotów i gotowy program)

Dzięki, ale spróbuje zrobić coś sam.