Skocz do zawartości
tomeks11

Działanie akcelerometru?

Pomocna odpowiedź

Chcialem sie upewnic jak dziala akcelerometrem?

Wiem ze moze pokazywac przyspieszenie i połozenie wzgledem pola magnetycznego ziemi.

Tylko czy da sie ustawic aby pokazywal jedno lub drugie. Czy moze jak np. czujnik porusza sie przyspieszajac i dodatkowo zmienia sie jego polozenie wzgledem ziemi na tej samej osi to pomiar jest jakas wypadkowa tych dwóch zdarzeń. Chcialem pokombinowac z miniaturowym sztucznym horyzontem. Ale jak bedzie pokazywal wypadkową tych dwoch zdarzen to nici z tego chyba ze da sie je jakos rozdzielic programowo lub sprzetowo.

Wikipedia[/url]"]Przyspieszeniomierz (akcelerometr), w przeciwieństwie do urządzeń bazujących na teledetekcji, mierzy własny ruch.

Nie wiem czy akcelerometry jako takie wskazują również położenie względem pola magnetycznego Ziemi.

Akcelerometr jako taki pokazuje tylko przyśpieszenie, ale wydaje mi się, że są też wersje mierzące pole magnetyczne. Pokazują wtedy to i to.

Właśnie wyszukałem w Google, że taki przyrząd nazywa się magnetometr, a zdarzają się urządzenia mające "w sobie" i akcelerometr i magnetometr.

tylko, że magnetometr mierzy ogólnie pole magnetyczne - wszelkie magnesy w pobliżu (oraz wszelkie ferromagnetyki) wpływają na jego działanie. Do wyznaczenia sztucznego horyzontu warto mieć jeszcze żyroskop.

Coś o działaniu i budowie sztucznego horyzontu jest tu: link.

wiem napewno ze moga mierzyc to (z dokumentacji adxl325) Output Response vs. Orientation to Gravity i Corresponding Output Voltage Increases When Accelerated Along the Sensitive Axis

Tylko nie potrafie sie doczytac czy to robia jednoczesnie czy osobno ale raczej jednoczesnie i trzbab by bylo zrobic na zyroskopach

Akcelerometr mierzy przyśpieszenia. Tylko i wyłącznie. Jedną z działających sił powodujących przyśpieszenie 1g jest siła grawitacji i ją także wskazuje akcelerometr (czyli trzymany dokładnie poziomo pokaże na jednej osi +/-1g a na pozostałych osiach 0g - jak nie będziemy nim poruszać)

Magnetometr to coś zupełnie innego i pokazuje działanie pola magnetycznego (zazwyczaj pole magnetyczne ziemi, ale w pobliżu metali czy magnesów pole to będzie zniekształcone).

Żyroskop pokazuje przyśpieszenie kątowe. Całkując te dane osiągasz prędkość kątową, a całkując je dalej kąt obrotu po czasie. Problem tylko w tym, że żyroskop ma spore błędy i z takiego całkowania zaraz wyjdzie Tobie, że samolot się obraca, a on będzie leżał na ziemi i się nie ruszał 😉

Powinieneś mieć albo akcelerometr (jak obroty są powolne) albo najlepiej dwa czujniki - akcelerometr i żyroskop.

Co do drgań to żyroskopy LPR550AL są raczej na nie podatne. Mam już na stanie cyfrowe żyroskopy ITG-3200 (trzyosiowe) i są one dużo lepsze. Będę miał dostępne w przyszłym tygodniu zarówno moduły jak i same scalaki.

MirekCz, jestem prawie pewien, że żyroskopy mierzą prędkość kątową.

Mierzą przyspieszenie kątowe. Trzeba dwa razy całkować żeby otrzymać kąt.

Wiem, bo już raz przez to przechodziłem:P

Zgodnie z dokumentacją, LPR550AL podaje jako sygnał wyjściowy prędkość kątową.

Hm, nie wiem czy się nie pomyliłem, patrzyłem na temat i myślałem o akcelerometrze. Żyroskop chyba faktycznie prędkość kątową... Choć już sam się pogubiłem.

Akcelerometr - przyspieszenie liniowe

Żyroskop - prędkość kątowa