Skocz do zawartości
konfafal

Dobór częstotliwości PWM - ATmega

Pomocna odpowiedź

witam,
zastanawiam się jak dobrać częstotliwość PWM do silniczków z pololu.

w interenecie znalazłem informację, że częstotliwość powinna być 15-20 kHz, ze względu że jest to granica, której człowiek nie słyszy i silnik nie będzie wydawał nieprzyjemnych pisków. z drugiej strony nie może być za wysoka, aby klucze w mostku H pracowały swobodnie.

będę wdzięczny jak ktoś rzuci okiem na moje obliczenia, i doradzi co dobrać. myślę, że rozdzielczość 8-bitowa w zupełności wystarcz:

KdoYM.jpg

15-20 kHz to zdecydowanie za dużo. Wartość powinna wynosić ok 1kHz.

to jeśli nic nie pomyliłem w obliczeniach, to przy F_CPU 20MHz:

8bit - preskaler 64

9bit - preskaler 8 czy 64?

10bit - preskaler 8

?

U siebie stosuję do tych silników częstotliwość bliską 2kHz i działają elegancko. Zbyt niska częstotliwość objawia się tym że silniki zaczną się"dławić", prędkość obrotowa będzie nadążać za impulsami zasilania,przez co silnik bardzo często będzie startował i zatrzymywał się. Zbyt duża częstotliwość wpływa przede wszystkim na stany nieustalone w obwodzie RL uzwojeń silnika (napięcie na indukcyjności nie zdąży narosnąć w trakcie impulsu sterującego), przez co nieświadomie możemy ograniczyć sobie moc silnika.

Rozdzielczość 8 bitowa w zupełności ci wystarczy.

Hey

O tym, że "merytoryczną podstawą" do wyboru częstotliwości PWM jest: powyżej słyszalności ucha ludzkiego, stykam się co raz.

Barto, polecasz 1kHz bo poniżej silniczki rzekomo się dławią. Piszesz bo tak przypuszczasz czy z doświadczenia ? Przeprowadziłeś jakieś testy czy tp ?

Bo np. wiertarki accu chodzą na góra 200Hz i jakoś się nie "dławią"...

Zbyt duża częstotliwość wpływa przede wszystkim na stany nieustalone w obwodzie RL uzwojeń silnika (napięcie na indukcyjności nie zdąży narosnąć w trakcie impulsu sterującego), przez co nieświadomie możemy ograniczyć sobie moc silnika.

Chodzi chyba o narastanie prądu a nie napięcia, mówimy przecież o indukcyjności.

Zbyt duża częstotliwość wpływa przede wszystkim na stany nieustalone w obwodzie RL uzwojeń silnika (napięcie na indukcyjności nie zdąży narosnąć w trakcie impulsu sterującego), przez co nieświadomie możemy ograniczyć sobie moc silnika.

Przykro mi, ale to bełkot. LR silnika działa jak filtr - z punktu widzenia sterowania będzie filtrować składowe harmoniczne powyżej pewnej wartości, a składowa stała zostanie. Innymi słowy właśnie najlepiej, aby prędkość była raczej wyższa niż niższa jeśli nie chcemy generować wibracji silnika i wału wywołanymi przez sterowanie. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że jeśli nam sterownik na to pozwoli, to możemy mieć częstotliwość PWM nawet 500kHz (albo i więcej). Równocześnie samo wyważenie obciążenia i napędu generuje drgania, więc nie należy się tym specjalnie przejmować o ile nie sterujemy jakimś mega precyzyjnym i delikatnym urządzeniem 😉 W drugą stronę: szarpanie będzie występować tylko przy bardzo dużym obciążeniu w stosunku do mocy silnika i jego bezwładności oraz bardzo niskiej częstotliwości. Mówimy tu o góra kilkunastu Hz, bo już przy 50Hz sporo urządzeń pracuje i ma się całkiem dobrze.

Moja rada? Albo 20-25kHz aby nie przeszkadzało użytkownikowi, albo 100-1000Hz aby nie hałasowało w najbardziej irytującym paśmie dźwięku. Należy pamiętać, że przy sterowaniu ze sprzężeniem zwrotnym nie ma sensu obliczać wypełnienie częściej niż następuje uaktualnianie PWM, a nawet kilkukrotnie rzadziej. W przeciwnym razie wyniki obliczeń będą niewykorzystywane, a np. algorytm nie będzie o tym wiedział.

OldSkull, te "20-25kHz" to wynik Twych badań czy przypuszczenie ? Oczywiście, silnik silnikowi nie równy ale przetestowałem kilka i przy 10kHz niektóre ledwo ruszały, były tak słabe, że można je było bez trudu zatrzymać dotykając ośki palcem. Dlatego mnie interesuje odpowiedź - czy to przypuszczenie czy wynik badań.

Xweldog: bardziej przypuszczenie, bo jeszcze mi do ręki nie wpadł mostek, który by sobie dobrze radził przy takich częstotliwościach - problem tkwił w tym, że nie potrafiły się odpowiednio szybko otwierać i zamykać. I niby czemu tak nie ma być? Przecież kluczowany mostek + układ z diodą i RL to zwykłą przetwornica impulsowa. Natomiast jeśli mimo wszystko uważasz, że to kwestia silnika, to spróbuję złożyć na płytce uniwersalnej układ do testów.

edit: właśnie sprawdziłem: nie ma różnicy między zasilaniem na 27kHz a zasilaniem DC tym samym średnim napięciem. Żadnej. Tak samo przy 62kHz.

Niby dlaczego ? Przeczytaj w art. Mostki H bridge dział o doborze PWM. Nie kombinuj że problem jest w mostkach, zapoznaj się fmax dowolnego i znajdź mi taki który nie chodzi na kilohercach. Problem jest w silniczkach. Ja nie piszę co przypuszczam tylko to co wiem i to samo radziłbym innym...

W profesjonalnych sterownikach dużych silników prądu stałego F_PWM wynosi nawet w granicy 30KHz i więcej. Pozwolę sobie zacytować pewien fragment z Elektrody:

Teoretycznie im większa częstotliwość PWM, tym bardziej zbliżamy się do ideału, gdzie prąd płynący przez uzwojenia silnika jest stały - dzięki indukcyjności uzwojeń. Z drugiej strony - im większa częstotliwość - tym większe straty na elementach przełączających; co gorsza regułą jest, że tranzystory przełączające są tym wolniejsze, im większe prądy przełączają. Tak więc wybór właściwej częstotliwości pracy jest kompromisem, zależnym od konkretnego silnika i zastosowanego układu sterującego. Spotkałem się ze sterowanikami PWM do silników o mocy ok. 250W pracującymi z częstotliwością ok. 60kHz.

Jest nawet wzór na obliczenie F_PWM:

Fpwm=obroty_max/liczba_uzwojeń*2

Tylko nie wiem czy to dobrze liczę dla takiej Polulki która ma 30 000obr/min, to by była 30 000 / (3*2) = 5KHz. Przy czym te 3*2 wziąłem stąd że założyłem iż komutator jest tam podzielony na 3 części, czyli są 3 uzwojenia. Ale nie jestem pewien bo nigdy nie rozbierałem takiego silniczka.

Dla małych silniczków akumulatorowych wynosi to najczęściej ~500Hz.

Przy czym do sterowania silników nie jest zalecany FAST_PWM, tylko zaawansowany z korekcją fazy i stała częstotliwością.

PS.

Down Ja tylko zacytowałem fragmenty z tematu na Elektrodzie, które notabene nie są moimi wypowiedziami. Co do tych 5KHz, no cóż tak wyszło z wzoru tam podanego, a ja jestem osobiście do tego przekonany bo aktualnie trawie kurs o PICach i tam autor używał do sterownia silnika DC na 5V właśnie PWMa 4KHz, więc bardzo blisko. Używał mostka H L293D.

Następny "widzący lepiej" się odezwał....

Twierdzenie: "Teoretycznie im większa częstotliwość PWM, tym bardziej zbliżamy się do ideału, gdzie prąd płynący przez uzwojenia silnika jest stały..." jest bzdurą. W PWM, wsp. wypełnienia np. 50% zawsze będzie taki nie zależnie od częstotliowści. A tu ktoś twierdzi, że wzrost f prowadzi do prądu stałego. Gdyby to było prawdą, na całym świecie od dawna w regulacji obrotów silników DC nie zmieniano duty tylko f.

Po raz nie wiem już który pytam SPRAWDZIŁEŚ TO ? A to jest banalnie proste: weź lub zrób Ge. o wsp. np. 50% przestrajany od np. 1k do 10kHz i podłączaj pod niego kilka różnych silniczków. I wtedy będziesz mógł pisać: Pololu XXX chodził mi do 5kHz a później słabł a silniczek XXX chodził tylko do 2kHz.

Tylko, po co iść na łatwiznę i coś sprawdzić skoro można na forum bełkotać i podpierać się bełkoczącymi podobnie....

W tym temacie nie będę więcej zabierał głosu, ktoś chce sterować silniczek modelarski PWM 20kHz bo komuś się tak wydaje - to po prostu niech tak robi. Silniczki są różne, niektóre będą się kręcić.

Xweldog, VNH3SP30 ma 10kHz maksymalną częstotliwość, a przy 5kHz już się dość mocno grzeje. Problem nie tkwi w silniczkach, tylko w mostkach. Zrób prosty test:

- podłącz zasilanie stałym napięciem do mostka, np 12V

- ustaw stałe wypełnienie

- podłącz silnik

- zmieniaj częstotliwość

Jeśli średnie napięcie mierzone multimetrem będzie stałe, a moc silnika będzie się zmieniać wraz ze wzrostem częstotliwości, to znaczy, że masz rację.

Poniżej schemat referencyjny:

IMG_4e25b2c72fb834962.jpg

Twierdzenie: "Teoretycznie im większa częstotliwość PWM, tym bardziej zbliżamy się do ideału, gdzie prąd płynący przez uzwojenia silnika jest stały..." jest bzdurą. W PWM, wsp. wypełnienia np. 50% zawsze będzie taki nie zależnie od częstotliowści. A tu ktoś twierdzi, że wzrost f prowadzi do prądu stałego. Gdyby to było prawdą, na całym świecie od dawna w regulacji obrotów silników DC nie zmieniano duty tylko f.

Tylko, że kolega Blackjack ma rację, a ty pokazujesz swoją ignorancję (oraz że nie zrozumiałeś co napisał). Dokładnie w taki sposób działają przetwornice impulsowe.

PS:

artykuł o mostkach H nie jest żadnym źródłem odniesienia. Jeśli Cię to interesuje, cytowany fragment z wikipedii sam w niej napisałem - tym samym krytykując mnie możesz przypadkiem obalić również tamten artykuł 😉

Obiecałem że się nie odezwę ale nie przewidziałem, że masz aż taki tupet. Niby to dlaczego ja mam robić To, co Ty proponujesz a nie Ty tego co ja ? Ja nie muszę bo takie pierodły robiłem dawno temu. Boisz się przekonać że się błaźnisz ( i nie tylko, te przetwornice... ) z tymi 20kHz? To Ty weź do ręki kawałek lutownicy, podłącz jakiś silniczek jak proponuję ( choćby przez w/w driver ale spokojnie wystarczy sam MOS ) a o wynikach poinformuj na forum. Nie zajmie Ci to dużo czasu a będziesz miał doświadczenie na całe życie, przy okazji być może zrozumiesz ( ale w to wątpię... ) dlaczego ten mostek nie chodzi wyżej - bo po co projektować szybsze skoro z 90% silniczków traci moc przy połowie tej, z 5% całkiem staje.

Ale, jak znam życie, zamiast merytorycznie, fizycznie sprawdzić że polecasz bzdury bo Ci się wydaje że tak jest, zaczniesz wymyślać jakieś "mądre teorie", w internacie szukać "argumentów" by kwestię zakałapućkać retoryką.

Ale, jak znam życie, zamiast merytorycznie, fizycznie sprawdzić że polecasz bzdury bo Ci się wydaje że tak jest,

Kurka, no nie. Z Tobą nie można dyskutować jeśli nawet nie byłeś łaskaw przeczytać co inni napisali. Napisałem, że sprawdziłem, wrzuciłem schemat aby każdy mógł sam sobie złożyć. Włączyłem teraz nawet na 125kHz i działa. Mógłbym i jeszcze wyżej, ale tranzystory mają swoje ograniczenia.

Nie rozumiem też czemu tak Ci nie pasuje porównanie do przetwornic - zasada działania jest podobna jak w przetwornicach ze stabilizacją prądu, tylko jedynie nie ma sprzężenia zwrotnego.

Sprawdziłem na pololkach: ważne jest średnie napięcie, nie częstotliwość.

po co projektować szybsze

Ekonomia: szybsze tranzystory oraz wbudowane szybsze i mocniejsze sterowniki bramek MOSów kosztują, a w większości przypadków to nie ma znaczenia, bo hałas generowany chociażby przez przekładnie jest dużo głośniejszy niż generowany przez uzwojenia.