Skocz do zawartości

Line Follower na m8


karol9966

Pomocna odpowiedź

Sharpa masz analogowego czy cyfrowego? Rozważ podłączenie przycisku pod wejście obsługujące przerwania, może być wygodniejsza obsługa. sugerowałbym również zastosowanie zew. kwarcu, te wew. są strasznie nie dokładne.

Link do komentarza
Share on other sites

kling ma rację. Dodam od siebie, że do linii sygnałowych złącza ISP możesz podłączyć zewnętrzne elementy. Te linie mogą być wykorzystywane nie tylko do programowania.

Dodatkowo do części logicznej, wystarczą ceramiczne filtry 100nF. Po za tym dobrze by było, jakbyś po pierwsze diody włączał przez tranzystor a po drugie jeśli nie chcesz włączać tranzystorem to odwróć ich kierunek. Niech prąd "wpada" do procesora - to będzie się mniej męczył.

Link do komentarza
Share on other sites

@kiling - Czujnik jest cyfrowy. Byłem pewny, że się nie podłącza pod piny zajęte przez programator, dobrze, że mi powiedziałeś. Chyba zastosuje zew. kwarc, zawsze to większa moc obliczeniowa.

@ProeXtreme - Dobry pomysł z tymi diodami, zmienie to.

Dzięki Wam obu za rady 😉 A żeby już nie zakładać nowego tematu to powiedzcie mi czy baterie z telefonu były by odpowiednie do zasilania tego typu robotów, czy mają jakieś minusy ? Są to batere z Noki, BL-5B 3.7 V 890 mAh.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

czy baterie z telefonu były by odpowiednie do zasilania tego typu robotów, czy mają jakieś minusy ?

Baterie z telefonów mają małą wydajność prądową, to już było dużo razy omawiane na forum. To tez zależy jakich silników chcesz użyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Byłem pewny, że się nie podłącza pod piny zajęte przez programator, dobrze, że mi powiedziałeś.

Jeśli podłączysz jakiś tranzystor sterujący (np. jakimś silnikiem) do linii programujących to podczas programowania tranzystor może włączać silnik (przez co urządzenie staje się potencjalnie niebezpiecznie w użyciu), ponadto mogą być problemy w zaprogramowaniu procesora. To samo tyczy się jak podłączysz jakąś diodę (przez rezystor) do linii programującej. Dioda podczas programowania może mrugać i w ten sposób uniemożliwiać zaprogramowanie, bo będzie wymuszała albo stan wysoki, albo niski na danej nóżce, co w czasie programowania nie jest pożądane. Dlatego do linii programujących proponuję podłączyć przyciski (których nie powinno się przyciskać przy programowaniu - czemu? Jak wyżej).

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji poruszenia tej kwestii(podłączenie "czegoś" pod linie ISP) jestem ciekawy jak inni ten problem rozwiązują? Projektuję robota, w którym wykorzystam wszystkie dostępne w M8 timery. Timer2 chciałem użyć jako PWM, niestety na tym samym wyprowadzeniu jest MOSI. Jest jakiś inny sposób poza odłączaniem(przełącznik/zworka) tranzystora kluczującego od portu na czas programowania?

Link do komentarza
Share on other sites

czy baterie z telefonu były by odpowiednie do zasilania tego typu robotów, czy mają jakieś minusy ?

Oprócz wady którą wymienił KD93, uważam za strasznie problematyczne ich ładowanie. Bo przecież cały mechanizm kontrolowania ładowania siedzi w telefonie.

Po za tym dobrze by było, jakbyś po pierwsze diody włączał przez tranzystor a po drugie jeśli nie chcesz włączać tranzystorem to odwróć ich kierunek.

Zgodzę się tylko z połową, warto odwrócić kierunek - też tak słyszałem. Ale nie ma sesnu ich sterować tranzystorem o ile to są normalne diody LED. Przecież każdy PIN procesora ma wydajność prądową około 20 mA więc spokojnie da sobie rade z diodą szeregowo z rezystorem.

A wracając do tematu odwrócenia biegunowości diody - czy na pewno to ma sens? przecież przez uC i tak płynie prąd i tak - więc nagrzewa się tak samo. Istnieją jakieś inne argumenty?

Chyba zastosuje zew. kwarc, zawsze to większa moc obliczeniowa.

Nie chodzi tu tylko o moc, ale o stabilność odmierzania czasu, generowania impulsów i itp. Z własnych doświadczeń wiem, że przy miganiu diodą z okresem 1s na w dwóch identycznych układach z atmega korzystającą z wew. kwarcu już po około 10 cyklach dobrze widoczny jest efekt 'rozjeżdżania' się. a im dalej tym gorzej;d

Link do komentarza
Share on other sites

A wracając do tematu odwrócenia biegunowości diody - czy na pewno to ma sens? przecież przez uC i tak płynie prąd i tak - więc nagrzewa się tak samo. Istnieją jakieś inne argumenty?

Chyba chodzi o różnice w parametrach tranzystorów z kanałem N i P. Zawsze P tych samych wymiarów co N będzie miał gorsze parametry typu Rds, Id itd... Z drugiej strony te z kanałem P mogą być fabrycznie powiększane, żeby parametry takiego CMOS-a były podobne w obu kierunkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli procesor będzie (tak jak na schemacie w pierwszym poście) źródłem zasilającym diodę i rezystor to przy założeniu, że prąd płynący w obwodzie wynosi 20mA i napięcie jest równe 5V daje nam moc 0,1W, którą musi kontroler z siebie wydusić. Jeśli natomiast polaryzacja diody będzie odwrócona i uC będzie ostatnim ogniwem gałęzi (będzie sterować podłączeniem do masy), to biorąc pod uwagę dzielnik napięcia, złożony z rezystora i diody, moc odkładana na procesorze będzie zdecydowanie mniejsza pomimo tej samej wartości prądu.

Dla kontrolera sterującego jedną diodą nie jest istotne czy będzie ona sterowana przez tranzystor czy bezpośrednio z uC. Należy jednak pamiętać, że mając wiele diod bezpośrednio podłączonych do procesora, suma prądów zaczyna być znacząca.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba zastosuje zew. kwarc, zawsze to większa moc obliczeniowa.

Nie chodzi tu tylko o moc, ale o stabilność odmierzania czasu, generowania impulsów...

Poniekąd stwierdzenie kol. karol9966, jest prawdziwe, ponieważ na wewnętrznym generatorze ATmega8 może pracować z max 8MHz, a na zewnętrznym kwarcu do 16MHz. Choć oczywiście jak napisał kol. kling akurat nie to ma znaczenie w tym przypadku, tylko stabilność w porównaniu z wewnętrznym generatorem RC.

Przy okazji trochę teorii dla kol. karol9966: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/stopery-timery-itp.html

Link do komentarza
Share on other sites

nanab czym chcesz sterować przez ten PWM?

Silnikiem napędzającym wieżyczkę z sensorami.

Jeśli procesor będzie (tak jak na schemacie w pierwszym poście) źródłem zasilającym diodę i rezystor to przy założeniu, że prąd płynący w obwodzie wynosi 20mA i napięcie jest równe 5V daje nam moc 0,1W, którą musi kontroler z siebie wydusić. Jeśli natomiast polaryzacja diody będzie odwrócona i uC będzie ostatnim ogniwem gałęzi (będzie sterować podłączeniem do masy), to biorąc pod uwagę dzielnik napięcia, złożony z rezystora i diody, moc odkładana na procesorze będzie zdecydowanie mniejsza pomimo tej samej wartości prądu.

Moc na procesorze to będzie zawsze J^2 * Rds(on), nieważne czy załącza się od strony masy czy "+". Uc to nie perpetuum mobile.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli procesor będzie (tak jak na schemacie w pierwszym poście) źródłem zasilającym diodę i rezystor to przy założeniu, że prąd płynący w obwodzie wynosi 20mA i napięcie jest równe 5V daje nam moc 0,1W, którą musi kontroler z siebie wydusić. Jeśli natomiast polaryzacja diody będzie odwrócona i uC będzie ostatnim ogniwem gałęzi (będzie sterować podłączeniem do masy), to biorąc pod uwagę dzielnik napięcia, złożony z rezystora i diody, moc odkładana na procesorze będzie zdecydowanie mniejsza pomimo tej samej wartości prądu.

Moc na procesorze to będzie zawsze J^2 * Rds(on), nieważne czy załącza się od strony masy czy "+". Uc to nie perpetuum mobile.

... czego potwierdzeniem jest:

... i dla tego warto czytać dokładnie datasheet, by źle nie doradzać kolego ProeXtreme.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, co prawda ProeXtreme napisał nieprawdę, jednakże nie powiedział bym że źle doradził, przyjęło się że diody podłącza się katodą do uC, switche do masy, więc doradził dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.