Skocz do zawartości

Line Follower na m8


karol9966

Pomocna odpowiedź

Moc na procesorze to będzie zawsze J^2 * Rds(on), nieważne czy załącza się od strony masy czy "+". Uc to nie perpetuum mobile.

Faktycznie mój błąd. W książce do programowania w języku BASCOM w przykładach podłączenia diod do uC za każdym razem są połączenia procesora z katodami LED. Obiło mi się coś o uszy, że takie połączenie diod jest lepsze.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, co prawda ProeXtreme napisał nieprawdę, jednakże nie powiedział bym że źle doradził, przyjęło się że diody podłącza się katodą do uC, switche do masy, więc doradził dobrze.

Faktycznie sformułowanie "by źle nie doradzać", jest niewłaściwe - o 3:22 w nocy gdy to pisałem kawa już nie działała tak jak powinna 🤣

Powinno być raczej, "zła argumentacja".

Kol. ProeXtreme pisał o LED-ach, a nie o switchach, więc nie ma czegoś takiego, jak "przyjęło się" - każde połączenie jest prawidłowe, jeżeli jest zgodne z datasheet.

To o czym Ty piszesz wynika tylko i wyłącznie z przypadków, w których mikrokontroler ma inny max prąd dla VDD a inny dla VCC, jak np. tren PIC Microchipa:

W przypadku ATMEGA8 nie ma to jednak (patrz rys w poprzednim poście) znaczenia.

Co do switchy o których piszesz, to w przypadku Atmega8 "przyjęło się podłączać switche do masy", ale wynika to tylko i wyłącznie z faktu, iż ten mikrokontroler posiada rezystory podciągające tylko typu pull-up. Wtedy bardzo wygodne jest włączenie pull-upa i wpięcie switcha pomiędzy pin a masę. Ale w wielu innych rodzinach procesorów są także pull-down, i tam nie ma takich "przyjęło się", bo jest większa swoboda.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

nie ma czegoś takiego, jak "przyjęło się" - każde połączenie jest prawidłowe, jeżeli jest zgodne z datasheet.

Ależ owszem kolego dondu, jest coś takiego, chociaż może źle to wyraziłem. Wymiarowanie rysunku technicznego tez można wykonać na kilka poprawnych sposobów, ale pewne zasady określają dokładnie sposób w jaki należy to zrobić, więc z tych kilku poprawnych rysunków znajdzie się jakiś najczytelniejszy. A rysunków oglądam ostatnio dużo i niestety projektanci po licencjatach nie mający pojęcia jak wygląda proces wykonania elementu podają te wymiary, które są niepotrzebne, więc wykonawca musi brać kalkulator i liczyć. Ostatnio przerysowywałem do Solid Edge rysunek, w którym były zaznaczone długości, ale nie było zaznaczonego kąta gięcia blachy (można to było policzyć, ale tak było szybciej). Ten rysunek tez był prawidłowy, ale mniej przyjazny. Dlatego użyłem stwierdzenia "przyjmuje się", czyli postępuje wg pewnych często umownych zasad. Schematy mają też wiele wspólnego z rysunkami technicznymi, to jest rodzaj dokumentacji.

Link do komentarza
Share on other sites

fish, no mniej więcej 😋 To jest dowcip, ale w rzeczywistości nie chodzi tyle o intelekt tokarza, co po prostu o czas, w tym czasie co liczy mógłby już zacząć pracować. Notabene pewien tokarz wytoczył dzisiaj 12 gwintów M30 w 2h, niezły wynik, poprzedniemu zajęło to 2 dni, no ale fakt że brał 0,5mm wióra zamiast bezpiecznego 0,1mm i połamał sobie płytkę w nożu 😋 Tak więc nie śmiać się z tokarzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ależ owszem kolego dondu, jest coś takiego, chociaż może źle to wyraziłem. ... Dlatego użyłem stwierdzenia "przyjmuje się", czyli postępuje wg pewnych często umownych zasad. Schematy mają też wiele wspólnego z rysunkami technicznymi, to jest rodzaj dokumentacji.

Skoro podałeś przykład ja także podam, ale najpierw odpowiedz do czego została stworzona dioda prostownicza?

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, sorry ale nie było mnie długo na forum, a teraz odgrzebuję się z postów 😉 Przypuszczam że odpowiedź będzie odmienna od oczywistego zastosowania diody, ale nie chce mi się kombinować więc napiszę że oczywiście do prostowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Sharpa masz analogowego czy cyfrowego? Rozważ podłączenie przycisku pod wejście obsługujące przerwania, może być wygodniejsza obsługa. sugerowałbym również zastosowanie zew. kwarcu, te wew. są strasznie nie dokładne.

Witam!

Jakoż, iż kończę pracę nad moim PCB do LF'a (~85%), czytam coraz więcej na forum rozwiązań, co mógłbym mu tam wrzucić, by nie skupiać się na ciągłym przerabianiu płytki z elektroniką, lecz skupić się głównie na programowaniu. Moje pytanie - a zarazem prośba - brzmi - mógłbym dostać jakiś poradnik/temat - dot. podłączania zew. kwarcu do uC ? Głównie chodzi mi o ATmega8, gdyż moja pierwsza konstrukcja będzie się opierać o ten właśnie mikrokontroler - oraz, jak w tym przypadku ustawić fusebity w mikrokontlorerze. Pozdrawiam 😉

PS. Piszę tutaj, gdyż nie chcę robić specjalnie nowego tematu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Filozofii nie ma. Częstotliwość samego kwarcu określasz sobie sam (najpopularniejsze to 1MHz,8MHz,16MHz). Podłączenie do wyprowadzeń XTAL1,XTAL2, każda z nóżek poprzez kondensator ceramiczny do masy - w zależności od częstotliwości wartości się wahają od 22pF do 33pF). Na druku umieszczasz możliwie blisko rezonator przy procku a kondensatory możliwie blisko przy rezonatorze. Ot cała filozofia 🙂

Przy programowaniu musisz ustawić w fusebitach External Crystal/Resonator High Frequency (żaden inny przy takim taktowaniu poza internal RC bo będzie płacz ;])

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.