Skocz do zawartości

Schemat do minisumo


klonyyy

Pomocna odpowiedź

Witam !

Ostatnio miałem dość dużo czasu na wakacjach i stworzyłem coś takiego:

-robot ma być zasilany z akumulatorka 4,5v

-Napęd to przerobione serwa sg tower pro 5010 ( dlatego od mostka odchodzą po 3 goldpiny)

Jak widać na schemacie nie ma czujnika odległości i czujnków linii.

I tu pojawia się moje pytanie co jest bardziej opłacalne i wydajniejsze TSOP czy sharp ?

Oraz kolejne pytanie 😉 Ilu czujników linii mam użyć ? Myślałem nad czterema.

Proszę sprawdzenie schematu i inne sugestie 😉

Z góry dziękuję !!!

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy jak nie chcesz wydawać dużo kasy to SFH5110. Zasięg nawet do 80cm! Do tego dobre diody - LD271 (ciągły prąd 130mA, chwilowy 3A). Ja będę takie rozwiązanie stosował u siebie. Tyle, że ja dam 4 SFH5110 + 5 diod LD271.

Co do Sharp-ów to się nie znam, ale podobno lepsze, lecz cena nie jest zachęcająca.

Jeśli wybierzesz te SFH5110 to zajrzyj TU

Odnośnie czujników linii to wystarcza dwa na przedzie 😉

Nie wiem po co ci tyle czujników jak i tak nie wygrasz zawodów z takim napędem 😕

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, jeśli chodzi o czujniki linii, to wydaje mi się, że 4 wystarczą. Pomyśl tylko jak chcesz je podpiąć - jeżeli chcesz wykorzystać ADC kontrolera, to musisz mostek H podpiąć np do PORTD, bo aktualnie zająłeś wszystkie linie przetwornika ADC. Dodatkowo, masz źle podpięte AVcc - zajrzyj do datasheeta ATMegi, jest tam ładnie pokazany filtr LC wraz z wartościami.

Dorzuć też kondensatory 100n do mostka, przy Vcc i Vs. Tutaj moje pytanie - z czego będziesz to zasilać? Bo z Twojego schematu wynika, że za i przed stabilizatorem masz sygnał opisany w identyczny sposób, czyli zwierasz wejście i wyjście stabilizatora. Musisz użyć innego oznaczenia żeby rozróżnić te dwie linie.

Link do komentarza
Share on other sites

fish A czy będę umiał posługiwać sie ADC ? Niestety nigdy nie miałem z tym styczności 😕 co do AVcc szukałem kilka razy w dokumentacji lecz nic na ten temat nie znalazłem próbowałem posłużyć się innymi schematami ale na każdym jest to inaczej podłączone. dodałem kondensatory do schematu mostka. Nie robiłem tego na schemacie ale mam zamiar dodać jeszcze złącze ISP.

piotreks-89chyba jednak zdecyduję się na SFH5110 ale czy wystarczyły by 3-4 czyjniki czy muszę dać tak jak ty 5 ? Jestem początkujący w programowaniu i nie wiem czy będę umiał się posługiwać tymi czujnikami czy mógłbyś zamieścić na forum jakiś przykładowy program ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

klonyyy ja sam mam zamiar dopiero uczyć się ich obsługi 🤣 To nie jest takie trudne. Właściwie operujesz cały czas na dyrektywach timer-a i tyle 😉 SFH5110 nie musisz mieć pięciu sztuk. Ja mam tyle, gdyż po bokach jeden odbiornik + jeden nadajnik, na przedzie dwa odbiorniki + trzy diody. Szczerze mówiąc to i 2 odbiorniki na przedzie wystarczą 😉 Jeszcze dzisiaj wrzucę worklog-a z moim minisumo to zobaczysz jak ja tam to rozmieściłem 😉 (właśiwie jak to rozmieścił kolega Barto w Slayerze)

Co do ADC. To jest banał 🤣 W jeden dzień nauczysz się wystarczająco żeby sterowac robotem jak ta lala 😉 (oczywiście bez przessady - to nie PID)

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy co dla kogo jest proste a co trudne. Osobiście odradzam robienie samemu czujników przeciwnika Jest z tym naprawdę sporo roboty. Lepiej kupić gotowce Sharpa. Co do rzeczonego zasięgu to rzecz dość względna, bo wpływa na nią bardzo wiele rzeczy(rodzaj materiału,kolor, orientacja przedmiotu). Wynika z tego, że wykrywanie przeszkody wraz ze wzrostem odległości jest coraz bardziej niepewne.

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, datasheet atmegi8:

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2486.pdf

strona 196:

AVcc połączone z kondensatorem 100nf do masy i cewką 10uH do Vcc.

Dokumentacja AVRów jest całkiem przejrzysta i podzielona na rozdziały dotyczące odpowiednich peryferiów, więc wszystko można odnaleźć, trzeba tylko trochę cierpliwości 🙂

Jeśli chodzi o ADC - już tylu osobom się udało, więc czemu miałoby się Tobie nie udać? To nie jest takie trudne, a skoro jeszcze tego nie umiesz, to się nauczysz. Chociaż w zależności od tego jakie to będą czujniki, być może obędzie się bez ADC.

Inna, bardziej istotna sprawa - piszesz, że chcesz to zasilać z akumulatorka 4.5V. Jednocześnie chcesz użyć stabilizatora L7805 do uzyskania 5V na wyjściu - ten stabilizator ma 2V spadku, więc potrzebujesz co najmniej 7V na wejściu. Rozważ dwucelowego LiPola, to najlepsza opcja na zasilanie do takiego robota, bo przy akumulatorze który zakładasz układ nie będzie działać.

Link do komentarza
Share on other sites

A może możecie mi polecić jakiś dośc tani i wydajny pakiet ? W domu w sumie mam pakiet 7,2v ale nie mam do niego ładowarki potem jak będęmiał czas zamieszcze zdjęcie.

Kurczę dalej się wacham czo wybrać szarpa czy SFH5110. Schemat poprawię po południu (1 gimnazjum 😕 )

Nie wiem po co ci tyle czujników jak i tak nie wygrasz zawodów z takim napędem

Nie mam zamiru ich wygrywać chcę się po prostu poduczyć na ten temat 😉

Aha i jeszcze jedno czy do takiego minisumo będzie potrzebny rezonator kwarcowy ?

Link do komentarza
Share on other sites

Kurczę dalej się wacham czo wybrać szarpa czy SFH5110.
Nie mam zamiru ich wygrywać chcę się po prostu poduczyć na ten temat

Skoro nie chcesz budować zwycięzcy 😉 to użyj SFH5110, możesz mieć problemy z takim czujnikiem ale przynajmniej się czegoś nauczysz. No i nauka będzie tańsza na początek.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro nie chcesz budować zwycięzcy 😉 to użyj SFH5110
.

Jeżeli miałeś na myśli, że robot z tymi czujnikami nie jest w stanie wygrywać to pozwolę się nie zgodzić. Nasz robot ma na swoim koncie zauważalne osiągnięcia (Kraków, 2x Gdańsk, Wronki), a i wcześniej plasował się w pierwszej 10. najlepszych w Polsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli miałeś na myśli, że robot z tymi czujnikami nie jest w stanie wygrywać to pozwolę się nie zgodzić.

Nie zauważyłeś na końcu tego zdania mrugnięcia 🙂 ? Uważam, że pierwszy robot nie musi mieć wcale najlepszych czujników, czy najlepszego napędu. Można się uczyć i nawet zajmować jakieś miejsca konstrukcjami "słabszymi" o ile ma się pomysł na konstrukcję czy oprogramowanie.

Z doświadczenia wiem, że nie wygrywa się bo ma się coś najlepszego, wygrywa się zawsze pomysłowością i realizacją pomysłów.

Link do komentarza
Share on other sites

A to się jak najbardziej zgadzam. Dopracowana i przetestowana konstrukcja o teoretycznie niższych osiągach jest znacznie lepsza od takiej z mnóstwem czujników, dużą możliwą prędkością, ale nieprzetestowana jako całość pod względem sterowania i algorytmów- to naprawdę dobra rada dla początkujących. Ile razy na zawodach nawet najlepszym wyjeżdżają roboty z ringu same albo gubią trasę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra schemat poprawiony 😉

(przed diodami będą oczywiście rezystory)

Znacie może jakiś dobry artykuł o ADC chętnie zabrał bym się do nauki ? 😉

A co do mojego pakietu 7,2v , czy dało by się dorobić do niego ładowarkę ( chodzi mi o przerobienie innej starej ) lub czy możliwe jest dokupienie do tego pakietu ładowarki?

specyfikacja akumulatora :

- 7,2v

- 600 mAh

- Ni-MH

Jest to akumulator ze starej diodowej lampki którą połamaną znalazłem na ulicy wracając ze szkoły 😉 akumulator jest sprawny

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, schemat poprawiłeś, ale błędnie. Vcc i Vs w mostku nie mają być podłączone poprzez kondensator do zasilania - ten kondensator ma być pomiędzy linią zasilania a masą, o tak:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.