Skocz do zawartości

Line Follower Pierwszy Sprawdzenie Schematu


Atom

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Pragnę wykonać pierwszego samodzielnego robota.

Zacząłem od schematu oczywiście 😅 .

To jest płytka główna i dopiero jak zostanie sprawdzona zabiorę się za dalszą część schematu.

Wrzucam obrazek i do tego załącznik jeżeli ktoś by chciał zobaczyć w EAGLE.

No cóż z góry dziękuje i licze na miłosierdzie. 😋

Pozdrawiam.

Schemat.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, AREF przez kondensator 100nF do masy. AVcc przez filtr LC (cewka 10uH do Vcc, kondensator 100nF do masy), i nie łącz go z AREF.

I może nie błąd, ale odwróć diody i podłącz je do Vcc, zamiast do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z czego układ będziesz zasilał? uważaj na +5V, które możesz podać przez złącze ISP programatora. Poza tym w kwestii merytorycznej- brakuje paru węzłów !. Skoro się dopiero uczysz to warto abyś sobie wyrobił dobre,prawidłowe podstawy. Co do jeszcze elegancji i estetyki- przyjęło się prowadzić wspólne dodatnie potencjały do góry (+5V) a ujemne bądź masę w dół- schemat jest czytelniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamierzam zasilac z lipol 7V okolo może to duży błąd ale tego nie przemyślałem. 🙄

Co do estetyki to masz w 100% racje. Muszę poznać te wszystkie zasady dotyczące tworzenia schematów. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, w takim razie przyda Ci się stabilizator na 5V, popularny tutaj L7805 lub L4940-V5, w dokumentacjach tych stabilizatorów powinien być schemat, tutaj na forum również.

Do pełnego poprawienia schematu brakuje AREF kondensatorem do GND, nie do zasilania.

Ogólnie - na schemacie ideowym nie musisz łączyć ze sobą wszystkich punktów zasilania i wszystkich GND. Od tego masz symbole - wystarczy że dasz tę 'strzałkę' lub symbol masy. Przy robieniu płytki i tak te punkty będą ze sobą połączone.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Stablilizator wporządku, przynajmniej mi sie tak wydaje. 🙂

i

główny schemat poprawiony:

Cóż jeżeli schemat będzie sprawny zabieram się za czujniki i mam nadzieje że jutro trafią do tego tematy. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, na schemacie może i w porządku, ale z tego co mi się wydaje, to ten stabilizator jest w smd i to niekoniecznie taki, jaki będziesz miał.

Poszukaj biblioteki linear, wewnątrz niej grupę 78* i element 7805TV, bo jego najpewniej użyjesz. Posłuchaj też kolegi Barto w kwestii strzałkowania góra/dół.

Inny bardzo istotny szczegół - na schemacie stabilizatora, sygnał na wejściu i wyjściu masz opisany tym samym symbolem - Vcc. To jest błąd, ponieważ na płytce spowoduje to połączenie ich, czyli zwarcie wejścia z wyjściem, co jest niedopuszczalne. Użyj innego symbolu do opisania zasilania wejścia stabilizatora.

Polecam też ten tutorial Eagla:

i wszystkie kolejne części.
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko wg waszych porad poprawione tylko nie wiem czy o taki symbol zasilania przy stabilizatorze chodziło. I odnośnie tego stablilizatora to mam pytanie z czym to się je? Będzie to oddzielna płytka czy zostanie to połączone z głównych schematem?

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, chodziło o inny, ale inny w jednym miejscu, Ty natomiast zrobiłeś dokładnie to samo, tylko z innym symbolem...

To zależy od Ciebie, najlepiej żeby to było na jednej płytce. Po prostu układ ze stabilizatorem narysuj na tym samym schemacie.

Masz jeszcze jeden błąd: kondensatory 100nF przy mostku. One służą do filtrowania zasilania, nie oznacza to, że mają być połączone szeregowo z mostkiem i zasilaniem. One mają być pomiędzy zasilaniem a masą, blisko mostka, tak jak np kondensator C1 na Twoim schemacie.

Polecałbym Ci porozglądać się na forum po różnych schematach, poczytać trochę podstaw, bo widzę, że troszkę na ślepo to robisz i nie do końca rozumiesz co się dzieje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.