Skocz do zawartości

Line Follower Pierwszy Sprawdzenie Schematu


Atom

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiem że to głupie pytanie ale jak to sensownie rozplanować?

Próbowałem wiele kombinacji lecz żadna nie pasowała, a tu proszę.

Jest jakaś metoda czy to poprostu praktyka? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Atom po prostu logiczne myślenie i praktyka 😉 Początki są trudne, ale jak zrobisz ~5 płytek to już widzisz swoje błędy 😉 Ja w Eagl-u zaprojektowałem około 20-30 płytek, więc praktyka jest. Doświadczenie przyjdzie z czasem i praktyką 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, ja mimo wszystko sugerowałbym wysunąć skrajne czujniki. Porównując ułożenie czujników mojego robota i Serdla (oba na forum) ten drugi dużo lepiej sobie radzi z kątami prostymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętajcie, że trzeba płytkę zrobić dobrze, a CNY muszą być w stronę podłoża, więc niejako po przeciwnej stronie niż reszta elementów, przy złym projekcie trzeba będzie kombinować i lutować CNY od strony druku, co nie zawsze jest możliwe (lustrzane odbicia itp) i wcale nie jest łatwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Atom autorouter nie jest dobrym rozwiązaniem. U ciebie zrobił duży błąd - ścieżka między nogami stabilizatora. Popracuj ty sam. Pomyśl logicznie o ułożeniu elementów na płytce i próbuj do skutku, a nie na szybko. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiast to podeślij mi na PW 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Atom, ja nad swoją pierwszą płytką siedziałem dobrych kilkanaście godzin, kilka razy rozpoczynając pracę od nowa tak długo, aż nie byłem zadowolony z rezultatów. Uwierz, czas spędzony nad projektowaniem procentuje, z czasem będzie Ci coraz łatwiej. Staraj się robić sekcjami, próbuj ustawiać części tak blisko jak tylko się da i w miarę sensownie - chociażby te LEDy i ich rezystory - masz je porozrzucane bez ładu i składu. Popracuj nad rozmieszczeniem, pamiętaj o tym, że ścieżki można puszczać pod rezystorami np. Zaglądałeś do tego tutoriala, który podsyłałem wcześniej?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam jak najbardziej to co mówią przedmówcy a szczególnie fish. Jest to na tyle niewielki projekt, że naprawdę warto poświęcić kolejne godziny na coraz bardziej optymalne i ciasne upakowanie elementów i się nauczyć- o ile oczywiście chcesz. Co do sensownego rozplanowania i prowadzenia ścieżek, wyznaję parę ogólnych zasad które się często sprawdzają:

- główny układ sterujący (o największej ilości wyprowadzeń) umieszczaj na początku na środku płytki- zazwyczaj wszystko od niego odchodzi (od pinów)

- wstępnie układaj peryferia tego układu po tej stronie, do którego idą połączenia

- jeżeli nie pasują a jest to zespół np 8 ledów/wyświetlacz /coś co ma sporo połączeń z głównym układem- obróć układ

- zespoły 2-3 elementowe (LED+R, tranzystor +R) układaj wstępnie obok siebie

- kondensatory umieszczaj możliwie blisko układu, przy którym mają pełnić określone funkcje

- większość elementów przewlekanych a szczególnie rezystory i kondensatory traktuj jako PRZELOTKI (żeby było jasne, nie stosujesz rezystorów o wartościach 0Ω, tylko przesuwasz rezystor tak, aby w końcu przeszła pod nim ścieżka), pamiętaj także, że rezystory mają długie wyprowadzenia, więc pod jednym możesz przeprowadzić naprawdę sporo ścieżek

-czasem warto też powrócić do schematu- jeżeli któreś połączenie do zwykłej lini portu I/O wybitnie nie chce się ułożyć to przepnij tam, gdzie będzie lepiej. Programem kompletnie się nie przejmuj, raz skonfigurujesz/napiszesz funkcje i po kłopocie.

Po spojrzeniu na płytkę:

-moja opinia o autorouterze w Eaglu się nie zmienia ;]....

- kwarc - w ogóle elementy taktujące- JAK NAJBLIŻEJ wyprowadzeń procesora- następnie możliwie blisko kondensatory ceramiczne do masy (chyba jednego ci brakuje)

- 17 pin (któryś sygnał od ISP) - przy samym złączu poprowadź w dół między pinami- 16 milsów mieści się elegancko

- o kondensatorach już mówiłem (do poprawy obowiązkowo)

Tak na rzut oka dałoby radę upchnąć to do 33% powierzchni wyjściowej jak nie lepiej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Noi po całej niedzieli wrzucał płytkę własnego autorstwa. 😃

Niestety nie wszystko jest tak jak być powinno ale naprawdę zauważam postępy, moim skromnym zdaniem. 🙂 Resztę trzeba będzie połączyć kabelkami bo nie mogę sobie dać rady żeby nie było przelotek, choć i tak są 2 chyba. Proszę o sprawdzenie i z góry dziękuje. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.