Skocz do zawartości

Pierwszy linefllower - schemat ideowy, kilka informacji do przerobienia na PCB.


noVak

Pomocna odpowiedź

Usunąłem kilka węzłów.

Mam pytanko - Całość zasilana będzie AKUMULATOREM od aparatu CANON- dokładna nazwa aku to - CANON NB-2L 7.4V - pytanko moje brzmi - jak badać poziom napięcia ? Chciałbym go zabezpieczyć przed nadmiernym rozładowaniem. Jakiś pomysł ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam !

Odgrzebuję troszkę schemat, ale w końcu udało mi się ruszyć troszkę z moją konstrukcją.

Nadal kończę schemat, ale jest to już na prawdę prawię meta 😉.

Co zostało zmienione?

- W sumie to tylko zamienienie mostka TB6612 (który był jako układ) na listwy gold-pin. Ponieważ mam kupiony mostek TB6612FNG z Botlandu.

Co trzeba zrobić?

- MicroSwitch ON/OFF

- Przycisk, który będzie wykorzystywany do startu programu. ( te dwa punkty wyżej, będą zrealizowane jutro - tj. poniedziałek)

- rezystorowy dzielnik napięcia - podanie go na kanał ADC - problem mam z tym, iż nie mogę znaleźć przykładowego schematu - szukałem u wujka google, jak i na forum - no, ale nie udało się oraz jakie powinny mieć wartości rezystory przy 7,4 V.

💡 Schemat w obecnej wersji.

Mam pytanko jeszcze dot. schematu czujników - oto schemat

Problem w tym, iż mam "krytyczny błąd" (na czerwono) o treści

No SUPPLY for implicit POWER pin IC1P V+

- podejrzewam, iż to problem z zasilaniem komparatorów, tylko iż w tej bramce logicznej nie ma przewidzianego "punktu" zasilania - co na to poradzić ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem w tym, iż mam "krytyczny błąd" (na czerwono) o treści

KOD PROGRAMU: ZAZNACZ CAŁY

No SUPPLY for implicit POWER pin IC1P V+

- podejrzewam, iż to problem z zasilaniem komparatorów, tylko iż w tej bramce logicznej nie ma przewidzianego "punktu" zasilania - co na to poradzić ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Problem polega na tym, że komparatory te są już w bibliotece podpięte wewnętrznie do zasilania, a właściwie do linii V+. Aby rozwiązać problem powinieneś albo otworzyć bibliotekę linear poszukać tam symbolu PWR+G (który jest użyty w układzie komparatora LM339) i zamienić nazwę V+ na +5V. Druga opcja to połączyć na schemacie linie V+ z +5V.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Okej znikły krytyczne błędy - mam jeszcze 4 żółte.

Part IC2 has uninvoked gate C with unconnected input pin +IN
Part IC2 has uninvoked gate C with unconnected input pin -IN
Part IC2 has uninvoked gate D with unconnected input pin +IN
Part IC2 has uninvoked gate D with unconnected input pin -IN

Mogę je zignorować czy jest to jakiś poważniejszy błąd ?

Podejrzewam, iż jest to komunikat, że w drugim komparatorze mam jeszcze dwa kanały wolne.

Gdyż jeden komparator może porównać 8 sygnałów ( + i - ) czyli mamy 4 wyjścia, z racji tego iż mam 6 czujników mam 6 wyjść i dwa zostają mi bez użyteczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zostawiaj wiszących nóżek wzmacniacza - może to powodować jego wzbudzanie się co zwiększy pobór prądu i niekorzystnie wpłynie na działanie pozostałych wzmacniaczy w scalaku.

Nie będzie to miało może znaczenia dla takiego prostego zastosowania, ale warto mieć odpowiednie nawyki 😉 Połącz in- z out i in+ do masy (czyli robisz wtórnik).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Schemat po zmianach: ( błędów już nie ma )

Potrzebne zmiany:

- w miejsce Potencjometr - muszę wstawić potencjometr - pytanie tylko - jaką on ma mieć wartość - oraz czy przy takiej ręcznej kalibracji, można by było jakoś zastosować diodę - to znaczy - jeżeli ustawiam ręcznie próg wykrywania linii, to w najlepszym "wypadku" (czyli, gdy ten parametr będzie optymalny) - zaświeci się dioda.

- pytanie jeszcze do tego schematu z uC - jak ma wyglądać ten dzielnik rezystorowy oraz jakie mają mieć wartości te rezystory.

Link do komentarza
Share on other sites

w miejsce Potencjometr - muszę wstawić potencjometr - pytanie tylko - jaką on ma mieć wartość

Chłopie poczytaj o dzielnikach, jest na ten temat mnóstwo informacji. Co do potencjometru to może być w zasadzie dowolny, np. 100k lub 10k. Ten potencjometr także tworzy dzielnik. Poczytaj na ten temat a wszystko stanie się jasne. Polecam Oślą Łączkę jeśli chodzi o podstawy elektroniki, ale jeśli tych się nie chce ci uczyć to wpisz chociaż ten dzielnik w google, na pewno coś znajdziesz.

Link do komentarza
Share on other sites

w miejsce Potencjometr - muszę wstawić potencjometr - pytanie tylko - jaką on ma mieć wartość

Chłopie poczytaj o dzielnikach, jest na ten temat mnóstwo informacji. Co do potencjometru to może być w zasadzie dowolny, np. 100k lub 10k. Ten potencjometr także tworzy dzielnik. Poczytaj na ten temat a wszystko stanie się jasne. Polecam Oślą Łączkę jeśli chodzi o podstawy elektroniki, ale jeśli tych się nie chce ci uczyć to wpisz chociaż ten dzielnik w google, na pewno coś znajdziesz.

Zrobiłem - po prostu, pod złym hasłem szukałem u wuja google - i schemat nie był zbyt jasny który tam znalazłem 😉. Teraz pytanie z tym potencjometrem oraz diodą - jest to wykonalne ?

PS. W schemacie głównym - mam trzy błędy - które nie wiem czego są wynikiem - załączam screen.

1. POWER pin IC1 AVCC connected to N$30
2. POWER pin IC1 VCC connected to +5V
3. Only one pin on net N$11 
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.