Skocz do zawartości
Dawid 95

Sprawdzenie poprawności schematu

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zgodnie ze wskazówkami Trekera złączam prosty schemat :

Komentarz dodany przez: Treker

Czy na prawdę tak ciężko przeczytać, i wybrać odpowiednie forum?

Temat przenoszę.

jest ok tylko moim zdaniem nie potrzebny jest te 10K przy TSOPie

KOLEJNY schemat z tymi samymi błędami. Brak złącza do programowania, brak kondensatorów filtrujących na zasilaniu, nieprawidłowo podpięte zasilania (AREF i AVCC), jeżeli masz zamiar używać przetwornika ADC.

Prośba do osób początkujących- zanim o cokolwiek zapytacie SPRAWDŹCIE czy tutaj:

Schematy początkujących

nie ma już odpowiedzi na wasze pytania. Nauczcie się NAJPIERW korzystać z dokumentacji wykorzystywanych układów,wyszukiwarek/postów na forach a dopiero później zadawać pytania.

Tutaj może pytanie do administracji:

może przerobiony schemat( ze stabilizatorem, prawidłowa część analogowa,jakiś TSOP/SFH) od Nawyka:

Schemat prostego linefollowera

można byłoby przykleić w powyższym dziale...

Wybaczcie za ton posta, ale moim zdaniem początkujący za dużo zostawiają bardziej doświadczonym forumowiczom, a za mało poświęcają własnej pracy i czasu.

Złącze programatora bardzo ułatwia, ale nie jest niezbędne - jeśli włoży się procek do podstawki można go wyjmować i programować w innym układzie (są na przykład specjalne płytki ze złączem programatora i podstawki dla różnych układów).

Mimo wszystko jednak lepiej, w miarę możliwości stosować złącze programatora w każdym układzie z AVR-ami.

Specjalnie nie dawałem złącza bo zalezy mi na małych rozmiarach, kondenstatory ... Wydaje mi się ,ze tutaj to nie jest koniecznośc , AVCC i AREF zostały podłączone do plusa zasilania .

Jak zależy Tobie na małych rozmiarach to używaj elementów SMD 😉

Na jakiej podstawie uważasz, że kondensatory nie są konieczne? Wiesz po co one są?

Oczywiście ,że wiem. W projekcie nawyka też nie ma kondensatorów, zrobiłem według jego pomysłu LF i wiem,że kondensatory są konieczne bo robot praktycznie bez nich nie jezdził.

kondenstatory ... Wydaje mi się ,ze tutaj to nie jest koniecznośc...
Oczywiście ,że wiem. W projekcie nawyka też nie ma kondensatorów, zrobiłem według jego pomysłu LF i wiem,że kondensatory są konieczne bo robot praktycznie bez nich nie jezdził.

Czyli wiesz, że nie są konieczne, ale też wiesz, że są konieczne?

No i po co są, bo tego nadal nam nie wyjaśniłeś?

Warto zajrzeć do jakiejś poważniejszej literatury i rozszerzyć swoją wiedzę.

Z całym szacunkiem dla Nawyka akurat tej części schematu nie zrobił poprawnie, a później mnóstwo schematów jest powielanych z niedopatrzeniami. Naprawdę wiele osób nie zdaję sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe zasilanie układu. Nie można wychodzić z założenia, że jak płytka wychodzi za duża to wywalmy pare elementów ! 🤯

@Robomaniak

Na któryś zawodach chłopaki się pytają co może być przyczyną, że im się uk resetuje/czasem nie programuje/inne cuda wianki. Okazało się później że na płytce mieli 1 kondensator elektrolityczny i ceramiczny (jeden z tysiąca przykładów)

Ze złączem ISP zwracam honor. Aczkolwiek nie wiem jakie wymiary miałaby mieć pojedyncza płytka 1stronna (o 2stronnej już nie wspomnę), żeby umieszczenie 5 standardowych goldpinów było krytyczne .

Mógłbyś obrócić tego TSOP'a o 90* w lewo i ścieżkę od VS do Resetu poprowadzić w linii prostej (nie łamanej). Dodaj jeszcze przycisk do resetowania układu (pomiędzy Resetem a R10K przez switch'a do GND).

[ Dodano: 02-10-2011, 19:34 ]

Przy C6 nie masz węzłów i na ścieżce od tego kondensatora nie masz węzła do GND. AVCC powinno być podłączone do Vcc i o ile się nie mylę AREF też.

Carpe Diem- tak się kończą złe nawyki. Pisałem powyżej, że w pierwszej wersji były grube błędy właśnie w tej części i Dawid 95 je poprawił. To co ty proponujesz to właśnie błędy z pierwszych postów. W razie wątpliwości zapoznanie się z dokumentacją układu je rozwieje.

Brak węzłów to mały miki. Taki połączenie wspólnego potencjału +5V powoduje, że masz zwarcie na stabilizatorze (przed i po nim masz +5V). Do tego masz to jeszcze zwarte z układem odsprzęgającym (za diodą). W wyniku napięcie wejściowe niestabilizowane podasz bezpośrednio na procka- MUSISZ zastosować różne potencjały w różnych punktach (ta sama biblioteka Eagle'a).

Kolejny raz też sugeruję, że na schemacie przyjęło się prowadzić ujemne potencjały w dół a dodatnie w górę- zwiększa to czytelność schematu i prościej znaleźć błędy.

• Lubię! 1