Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
lisz55

Przyklad obiektu inercyjnego

Pomocna odpowiedź

Szukam przykładu mechanicznego obiektu inercyjnego 1 i 2 rzędu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj ktoś kto mógłby mi pomóc. Czy takim przykładem może być np zbiornik z odpływem? Wejściem w tym wypadku byłby przepływ cieczy wpadającej do zbiornika a wyjściem poziom cieczy w zbiorniku. I wtedy mamy obiekt inercyjny 1 rzędu? Czy jeśli dodali byśmy drugi zbiornik do którego wpadała by woda z pierwszego to uzyskali byśmy obiekt inercyjny 2 rzędu? Myślałem jeszcze nad wahadłem, bo to było by bardziej mechaniczne, ale to byłby raczej obiekt oscylacyjny?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

W literaturze układy mechaniczne pierwszego i drugiego rzędu zwykle są przedstawiane jako bloczki o pewnej masie z doczepionymi sprężynkami i tłumikami poddane sile grawitacji. Przykłady tego typu znajdziesz na pewno w slajdach z wykładów dotyczących podstaw automatyki każdej uczelni technicznej.

Twoje przykłady ze zbiornikami też by się nadały. Generalnie jeśli tworzysz model stanowy jakiegoś układu i wektor stanu ma n elementów to jest to układ n-tego rzędu. W twoim przypadku gdy masz jeden zbiornik zmienną stanu jest poziom zbiornika który zależy od swojego poprzedniego stanu i od wejścia. W drugim przypadku natomiast masz wektor stanu składający się z dwóch elementów bo aby obliczyć poziom drugiego zbiornika należy znać jego poprzedni stan, stan pierwszego zbiornika i wejście.

Wahadło też może posłużyć jako przykład tylko musisz określić założenia (co jest wejściem, co wyjściem) i obliczyć równania.

  • Lubię! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dzięki. No właśnie na slajdach z wykładów zazwyczaj jeśli już znajdowałem jakiś przykład to układy RC, a to już mechaniczne nie jest. Co do tych bloczków na spręzynach to raczej ciężko jest mi znaleźć jakieś mierzalne wartości, które mogły by pełnić rolę wejści i wyjścia.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Klocek na/ze sprężyną to klasyczny układ do badania. Wejściem jest od choćby siła wymuszająca działająca na klocek, wyjściem- przyspieszenie/prędkość/położenie klocka.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...