Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
lisz55

Przyklad obiektu inercyjnego

Pomocna odpowiedź

Szukam przykładu mechanicznego obiektu inercyjnego 1 i 2 rzędu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj ktoś kto mógłby mi pomóc. Czy takim przykładem może być np zbiornik z odpływem? Wejściem w tym wypadku byłby przepływ cieczy wpadającej do zbiornika a wyjściem poziom cieczy w zbiorniku. I wtedy mamy obiekt inercyjny 1 rzędu? Czy jeśli dodali byśmy drugi zbiornik do którego wpadała by woda z pierwszego to uzyskali byśmy obiekt inercyjny 2 rzędu? Myślałem jeszcze nad wahadłem, bo to było by bardziej mechaniczne, ale to byłby raczej obiekt oscylacyjny?

W literaturze układy mechaniczne pierwszego i drugiego rzędu zwykle są przedstawiane jako bloczki o pewnej masie z doczepionymi sprężynkami i tłumikami poddane sile grawitacji. Przykłady tego typu znajdziesz na pewno w slajdach z wykładów dotyczących podstaw automatyki każdej uczelni technicznej.

Twoje przykłady ze zbiornikami też by się nadały. Generalnie jeśli tworzysz model stanowy jakiegoś układu i wektor stanu ma n elementów to jest to układ n-tego rzędu. W twoim przypadku gdy masz jeden zbiornik zmienną stanu jest poziom zbiornika który zależy od swojego poprzedniego stanu i od wejścia. W drugim przypadku natomiast masz wektor stanu składający się z dwóch elementów bo aby obliczyć poziom drugiego zbiornika należy znać jego poprzedni stan, stan pierwszego zbiornika i wejście.

Wahadło też może posłużyć jako przykład tylko musisz określić założenia (co jest wejściem, co wyjściem) i obliczyć równania.

• Lubię! 1

Dzięki. No właśnie na slajdach z wykładów zazwyczaj jeśli już znajdowałem jakiś przykład to układy RC, a to już mechaniczne nie jest. Co do tych bloczków na spręzynach to raczej ciężko jest mi znaleźć jakieś mierzalne wartości, które mogły by pełnić rolę wejści i wyjścia.

Klocek na/ze sprężyną to klasyczny układ do badania. Wejściem jest od choćby siła wymuszająca działająca na klocek, wyjściem- przyspieszenie/prędkość/położenie klocka.