Skocz do zawartości

Porady dla początkującego robotyka - lutowanie.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

@Mars - dziękuję za bardzo rzetelną odpowiedź! Tego właśnie potrzebowałem 🙂

Mam jeszcze jedno pytanie. Na jednym z twoich zdjęć widać, że zlutowałeś ze sobą pin oraz 2 kabelki (biały i czerwony). Jak to zrobić poprawnie? W jakiś magiczny sposób przytrzymac te dwa druty stykajac je z pinem i takie coś rozgrzać i dolozyc cynę? Rąk chyba nie starczy. Jak rozwiązać taką sytuację? BTW, nie znalazłem informacji ogólnej, jak poprawnie przylutować drut do pinu, wszędzie opisywane jest jak lutować nóżkę do płytki drukowanej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten biały mogłem w sumie przewlec przez płytkę, ale tak jakoś sobie ubzdurałem.

W sumie nie pamiętam jak je przymocowałem wspólnie. Czerwony w miarę sztywny to chyba pierw go przylutowałem, a potem trzymałem biały i dolutowałem. Aczkolwiek ciężko coś takiego sobie przypomnieć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Mam pytanie dotyczące stacji lutowniczej. Mam stację Dedra 40W, i dzisiaj podczas pierwszego lutowania zauważyłem, że grot zrobił się 'kolorowy' - taki jak plama benzyny na chodniku z tęczowym połyskiem tak samo nakrętka blokująca grot a na samej kolbie pojawiły się odbarwienia. Czy to może być objaw przegrzania? Lutowałem ustawiając pokrętło w 1/3 skali (200 - 250 stopni cyną z ołowiem 1mm. Pytam bo do tej pory używałem (do sporadycznego lutowania) lutownicy transformatorowej z grotami z drutu miedzianego.

Link do komentarza
Share on other sites

podczas ogrzewania stali w różnych temperaturach pojawiają się naloty w różnych kolorach. Przy odpuszczaniu stali używa się nawet tych nalotów do określenia temperatury. Pojawiają się już od około 200 stopni wiec nie martw się o przegrzanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich , od ostatniego posta minęło trochę czasu więc mogło się dużo zmienić technika idzie na przód;) Potrzebuję przylutować układ motoroli z 52 nóżkami mc68hc705b32,
jakie obecnie środki polecacie do tego zadania. Mam stacje KD855.Widziałem że są różnego rodzaju pasty w strzykawkach do lutowania smd , jak są dobre to jakie polecacie , słyszałem kiedyś że nakłada się paste na nóżki kładzie układ na płytce podgrzewa hotem i przylutowane , nie wiem ile w tym prawdy. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Można hotem ale i tak trzeba poprawić grotem. Ja wstawiam kbc i podobne grotem. Czyszczę całkowicie pola, kładę układ, przylutowuję kilka nóżek żeby unieruchomić, oblewam topnikiem, a potem jadę dookoła jak minifalą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.