Skocz do zawartości

Wykonywanie płytek drukowanych w domowych warunkach.


misiek1994

Pomocna odpowiedź

Dzięki za wszystkie rady! Popróbuje tych sposobów.

A po za tym:

Zrobiłem wszystko według tego poradnika!!!

Długo czyściłem papierem ściernym wodnym 1000. Potem przeczyściłem płynem do mycia naczyń i jeszcze obmyłem denaturatem. Potem dałem NDP (nie dotykać paluchami) i położyłem na gazetach na to papier kredowy ze ścieżkami i ścierka. No i żelaskiem dociskałem co 20 sek podnosiłem i kulką papieru dociskałem. Wydawało mi się że ją odpowiednio oczyściłem i odtłuściłem. Wydawała się być czyściutka i błyszcząca XD. Ale czemu tak wychodzi to nie wiem.

Oczywiście po żelasku włożyłem wraz z papierem laminat do wody z płynem do mycia naczyń n a jakieś 7min w tym lekko pocierając. No i odkleiłem i tak wyszło.

Ufffffff.... Koniec 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

A ile czasu tak grzałeś? (bo chyba robiłeś do za długo, jak tylko ścieżki zaczynają prześwitywać to znaczy, że już prawie dobrze 🙂 i należy za chwile kończyć)

Link do komentarza
Share on other sites

To może ja:

- papier ścierny (drobny 800) z mydłem - poleruję tak długo aż będzie widać tylko kolor miedzi, robie to w wodzie

- delikatnie płuczę pod wodą, potem osuszam papierem toaletowym

- wydruk wykonuję na cienkim papierze gazetowym (gazeta nazywa się Semestr, sprawdzałem kilka innych, ale były gorsze, chyba grubszy papier). Na papierze kredowym mi nie wychodzi, pojawiają się na nim dziwne zniekształcenia, jakby znaki wodne :/ Chyba drukarka jest za ciepła dla niego

- włączam żelazko na maksymalną temperaturę, odwracam i na kolana

- zależnie od rozmiarów płytki, albo najpierw kładę płytkę a dopiero po około 30-40 sekundach przykładam papier, albo od razu razem

- delikatnie dociskam starą skarpetą frotte, aby sie wszędzie odbiło, trwa to czasem nawet nie minutę. Nie ma co przesadzać, bo się może rozlać (zdarzyło tak mi się kiedyś)

- wrzucam do zimnej wody, jeśli wszystko było poprawnie wykonywane, po paru minutach można zacząć delikatnie ścierać (zewnętrzną wartwę), potem chwila przerwy i kończę ścierać

Ogólnie najwiekszym problemem jest dla mnie nieoryginalny toner, który gorzej kryje (czasam są kropki bez tonera, jak trafi się na ścieżce to jest nieco gorzej)

Metoda ma wady, ma zalety. Ostatnio lutowałem w LGA14 i się dało. Scieżki 10mil i odstęp 10 wychodzi, ale może nie zawsze, więc jeśli nie muszę to nie schodzę poniżej 15mil odstęp i 20mil ścieżka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No grzałem dość długo. Za pierwszym razem chciałem mieć pewność, że wyjdzie.

😥 Nie wyszło.

Myślałem że to przez to że za krótko grzałem XD

😥 Później było tylko dłużej.

Jutro spróbuje jeszcze raz. Teraz inną płytkę. Jeszcze mniejszą bo do światłoluba. Kostka v2

PS nie mam własnej drukarki laserowej. mama w pracy mi drukuje. teraz nie jedździ więc czekam, ale mam jeszcze kilka stron papieru kredowego ze ścieżkami. (nauczycielka)

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli się dobrze wytrawi i przyłoży przy usuwaniu najmniejszych cząstek papieru (w tym tych w otworach) to nadsiarczan z tymi małymi otworami też sobie radzi i nie trzeba mieć toneru. Jak po wyprasowaniu toner zlał się w dziurkach można też igłą/cyrklem zrobić małe nakłucie- wytrawi się 🙂.

Co do prasowania osobiście polecam 2-2,5 na żelazku i nie dłużej niż 5 minut.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam po wytrawieniu i po wyczyszczeniu - po wierceniu często zostają takie "zadziorki", jak się później czyści miedź z tonera, to można łatwo przez nie uszkodzić ścieżki w okolicach otworów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.