Skocz do zawartości

Sprawdzenie płytki


Dawid 95

Pomocna odpowiedź

Dawid 95:

1) Pin PB4 zostałby spalony przy pierwszym włączeniu układu. Każdy z pinów Atmegi ma obciążalność ~20mA, a ty przepuszczasz przez niego ~180mA, czyli 9x za dużo!

2) Czemu podciągasz DS18B20 do masy? Podciąga się go do Vcc i to przez rezystor 3,3k - 4,7k

3) Niepodciągnięty TSOP1736

4) Brak kondensatora filtrującego Aref i Vcc mikrokontrolera

5) Brak kondensatora filtrującego zasilanie mostka (LOW-ESR)

Skoro to LF to gdzie masz złącze do czujników? Pominąłeś chyba najważniejszą rzecz w LF 🤣

To jest wszystko co najbardziej rzuca mi się w oczy 😉 Gdzieniegdzie brakuje jeszcze węzłów, ale to jest już czepialstwo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dawid 95 nadal wszystkiego nie poprawiłeś.

1) Brak kondensatora filtrującego VCC i GND mikrokontrolera

2) Niepodciągnięty TSOP

3) Popraw ścieżki przy złączu czujników, ponieważ z tego ci widzę, mogły one się nie pokryć z pinami tego złącza

Po co ci tyle tych diodek, które będą świecić non-stop? Niepotrzebny pobór prądu i tyle... Jak chciałeś mieć kontrole nad tymi wcześniejszymi (PB4) to mogłeś tam dać tranzystor (o prądzie minimalnym 180mA) do tego kilka resystorków i wszystko w porządku 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1) Pin PB4 zostałby spalony przy pierwszym włączeniu układu. Każdy z pinów Atmegi ma obciążalność ~20mA, a ty przepuszczasz przez niego ~180mA, czyli 9x za dużo!

piotreks-89, masz kryształową kulę? Ja nigdzie nie widzę wartości szeregowych rezystorów przy diodach. Więc piszesz brednie! Takie połączenie oczywiście jest możliwe o ile suma prądów płynących przez wszystkie diody nie przekroczy tych magicznych 20mA. Diody dostępne na rynku w tej chwili świecą wystarczająco mocno przy 1-2mA i nie trzeba pchać w nie tych 20mA, które jakoś sobie wbiłeś do głowy.

Z drugiej strony Dawid 95, nie napisał do czego są te diody, czy to zwykłe ledy czy IR od czujników. Tak czy siak jeśli nie są to białe ledy to można spokojnie połączyć je po 2-3 szeregowo zaoszczędzi to sporo prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Pin PB4 zostałby spalony przy pierwszym włączeniu układu. Każdy z pinów Atmegi ma obciążalność ~20mA, a ty przepuszczasz przez niego ~180mA, czyli 9x za dużo!

piotreks-89, masz kryształową kulę? Ja nigdzie nie widzę wartości szeregowych rezystorów przy diodach. Więc piszesz brednie! Takie połączenie oczywiście jest możliwe o ile suma prądów płynących przez wszystkie diody nie przekroczy tych magicznych 20mA. Diody dostępne na rynku w tej chwili świecą wystarczająco mocno przy 1-2mA i nie trzeba pchać w nie tych 20mA, które jakoś sobie wbiłeś do głowy.

Z drugiej strony Dawid 95, nie napisał do czego są te diody, czy to zwykłe ledy czy IR od czujników. Tak czy siak jeśli nie są to białe ledy to można spokojnie połączyć je po 2-3 szeregowo zaoszczędzi to sporo prądu.

Jest jeszcze jedna kwestia. Piny mają dosyć mały prąd wyjściowy i duży opór. więc przy 30-40mA jest już pokaźny spadek napięcia. To spowoduje, że mimo, że przy obliczeniach teoretycznych prąd jaki powinien przepłynąć przez pin będzie ogromny, to w praktyce w tym wypadku pin odda tyle ile może i na samym tranzystorze w procesorze będzie duży spadek napięcia. To spowoduje, że w praktyce z pinu wyjdzie te 30-40mA i nic złego mu się nie stanie, ale diody będą świecić z mniejszą jasnością (a dokładniej jasność będzie w dużej mierze zależała od ilości zapalonych diod).

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre wiem o tym. Zawsze uczyłem się, że led pobiera 20mA i do tego się stosowałem 😉 Rozmawiałem na PW z Dawidem 95 i miało to służyć jako wężyk świetlny led. Ja się staram pomóc a ty znowu karcisz mnie za to 🤣 Wiem, że masz doświadczenie, ale je także je mam - od ~3 lat siedzę w elektronice (w robotyce od kwietnia br) i cały czas się uczę...

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, nie karcę cię, chcę aby wszyscy zrozumieli pewne zasady a nie trzymali się utartych "przesądów" 😉. Co do wężyka świetlnego to nie wiem jak on sobie wyobrażał sterowanie każdej diody z osobna podłączając je pod jeden pin mikrokontrolera 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Wątek z prądem LED-ów przewija się nagminnie. Większość obecnych owszem, wytrzymuje 20mA ale to jest dla nich max prąd pracy. Nie zalecany do pracy ciągłej, skraca ich żywotność. Do pracy z wyraźną jasnością spokojnie wystarcza 10x mniej, ok. 2mA. A jaki jest wystarczający dla posiadanego typu można b.łatwo sprawdzić mierząc prąd i oceniając jasność. Sporo wyraźnie świeci już od zaledwie 200µA i puszczanie tylko takiego jest b.wskazane przy urządzeniach zasilanych z accu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze odnośnie ledów to poprę to przykładem. Kiedyś dawałem do ledów (smd) rezystory 330 ohm - świeciły jasno, było ok. Ale na płytce z lpc1114 którą kupiłem kiedyś, bo był na tym procku kurs na forum, przyuważyłem ledy czerwone z rezystorami 680 ohm przy 3,3V. Do tego ktoś na forum pisał w jakimś temacie, że większość osób bezmyślnie zasila diody dużym prądem, co przy zasilaniu z akku ma już swoje znaczenie.

Wtedy zacząłem dodawać rezystory 1k przy 5V, co daje 5mA, i "na oko" nie ma dużej różnicy w jasności świecenia przy 15mA. Przypuszczam, że spokojnie można by dać nawet 2,2k i światło było by dobrze widoczne, może nie jasne, ale do testów wystarczające. Oszczędzajmy prąd.

piotreks-89, masz kryształową kulę?

piotreks-89, może nie wiesz, ale naczelnym wróżbiarzem jest tu Luko, ma lata praktyki i doświadczenia i nigdy go nie dościgniesz 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Wtedy zacząłem dodawać rezystory 1k przy 5V, co daje 5mA, i "na oko" nie ma dużej różnicy w jasności świecenia przy 15mA. Przypuszczam, że spokojnie można by dać nawet 2,2k i światło było by dobrze widoczne, może nie jasne, ale do testów wystarczające. Oszczędzajmy prąd.

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że w przypadku ledów (a pewnie i nie tylko), oko ludzkie nie jest w stanie zauważyć małej różnicy w jasności, widzi dopiero sporą zmianę. Do celów informacyjnych wystarczą prądy rzędu 1mA. Jak ktoś chce zrobić z robota choinkę to i 20mA może być mało.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.