Skocz do zawartości

Sprawdzenie płytki


Dawid 95

Pomocna odpowiedź

Skoro łączysz równolegle po dwa mostki H w jednym TB i sterujesz je tym samym PWM to dlaczego wejścia sterujące nie są również ze sobą odpowiednio połączone? Jedna pomyłka w programie i dojdzie do zwarcia w mostku!

Brak zasilania silników przy mostku.

W nocie jest również elektrolit na zasilaniu logiki mostka.

Przełącznik S4 podłączony jest równolegle, dzięki czemu w ogóle nie spełnia swojej roli, ale w przypadku zasilania układu z jakiegoś Li-Pola efektownie spłonie.

Co do wyświetlacza chyba zalecane jest by piny od transmisji danych DB4..DB7 były podpięte pod jeden konkretny port µP, najlepiej pod pierwszą lub drugą połówkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Mógłbyś wyjaśnić, co chciałeś uzyskać dając czujnikom te LED-y ? Kiedy, co i po co ma je załączać ?

Pewnie mają się świecić w zależności od stanu na czujnikach, ale w takim układzie to nie bardzo zadziała. Niby powinny gasnąć jak ft zacznie przewodzić i spadek na nim będzie mniejszy niż napięcie przewodzenia leda, ale wydaje mi się, że przez takie podłączenie na wyjściu z czujnika będzie cały czas napięcie mniej więcej równe napięciu przewodzenia leda plus jakiś spadek napięcia na rezystorze szeregowym. Czyli raczej napięcie z czujników nigdy nie dojdzie w okolice Vcc ze względu na duży rezystor szeregowo z ft (20k).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ze schematu widać, że będą świecić od prądu przez 20kΩ / 150µA, dość słabo ale zależnie od typu zauważalnie. Te 220Ω nie są tu do niczego potrzebne. Ale to nie wszystko, LED-dy będą "zenerować" przy m/w 2V więc odradzam takie ich włączanie. Bo może skutkować nie odbieraniem sygnałów przez µC.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, mikrokontroler będzie mierzył bo sygnał jest podłączony do przetwornika ADC, ale napięcie nie będzie wyższe niż napięcie przewodzenia ledów. Gdyby wstawić tam zielone albo niebieskie ledy to to napięcie byłoby w okolicach 3,4-3,7V

Link do komentarza
Share on other sites

1. Dlaczego podłączasz AREF do zasilania?

Zależy Ci na dokładności? To podłącz do AREF kondensator do GND, a programowo włącz AVCC na AREF. Przy takim układzie będziesz miał największą możliwą dokładność ADC, bez wykorzystania zewnętrznego źródła zasilania. Istotne będzie także, jak zaprojektujesz PCB.

2. Zlituj się i nie prowadź połączeń przez układy, a już na pewno nie umieszczaj jednych elementów na drugich (np. kondensatory na układzie scalonym - zgroza. Naucz się robić czytelne schematy tak: Jak projektować czytelne schematy?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wnikałem gdzie są podłączane bo głównie chciałem przestrzec przed takim wstawianiem LED-ów na wejścia układów. To trzeba robić inaczej i stosować 2 oporki. Nie chcę sporów ale nigdy na żadnym kolorze LED-ów sygnałowych, a tu byłby użyte właśnie takie, nie miałem spadku więcej niż 3,2V. Dodatkowo, w tym przypadku poziom sygnału wejściowego będzie stłumiony jeszcze bardziej ( zwłaszcza przy RED ) gdyż przy tak małym prądzie LED będzie na początku charakterystyki ( "kolano" ).

Link do komentarza
Share on other sites

Dokumentacja mostka jasno mówi co ma być na tym pinie!

Dodatkowo, jeśli chodzi o LCD, wcześniej pisałem o tym, że piny DB4..DB7 powinny być podpięte pod pierwszą lub drugą połówkę jednego portu, pozostałe dwa dowolnie. Być może nie jest to aż tak istotne, ale na pewno nie zaszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobię mały offtop 😉

dondu dziwi mnie jedna sprawa - zawsze nakłaniałeś do nauki poprzez samo-dokształcanie, a tu podajesz koledze wszystko na tacy 😉 Szukanie nie boli. Wprawdzie grzeczności, pomocnośc swoją drogą, ale nie łudźmy się - jak sam znajdzie to będzie miał z tego satysfakcję i nauczy się czegoś nowego 😉 Sam się o tym przekonałem i mam nadzieję, że autora tematu również to czegoś nauczy 😉

Poza tym to Eagle ma funkcję sprawdzania błędów i pomaga ona zachować wszelkie zasady dotyczące tworzenia dobrych i czytelnych (nie w każdym przypadku) schematów 😉

Edit:

Dondu sam zakminił 😉

Link do komentarza
Share on other sites

dondu dziwi mnie jedna sprawa - zawsze nakłaniałeś do nauki poprzez samo-dokształcanie, a tu podajesz koledze wszystko na tacy 😉 ...

Tak przepraszam Mea culpa! Sprawdziłem dla własnej ciekawości, bo nie znałem tego układu i tak jakoś konsekwencja mnie opuściła ... 😃 :D

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.