Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu mini LF


dr_mateusz

Pomocna odpowiedź

Zmieniłem schemat bez podpięcia diód do uC:

Taki będę przygotowywał.

Pozdrawiam i czekam na dalsze uwagi.

Edit:

Elementy które mam na schemacie są już kupione i są w smd wiec chciałbym się obejść bez mostku H.

Link do komentarza
Share on other sites

diód

diod

bez mostku H

bez mostka H

Jak już pisałem zależy mi na jak najmniejszej liczbie elementów.

Do tego stopnia żeby nie zamontować przełącznika? Czy go pominąłeś na schemacie. Jakich silników zamierzasz użyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

R1=200Ω? przy prądzie diod 120mA i spadku 1,2V raczej powinien mieć 20Ω.

Teoretycznie łącząc po 3 diody szeregowo, a potem równolegle obyło by się bez rezystora i oszczędzasz prąd.

Kolektory pociągnięte do napięcia spadku diod IR, zazwyczaj podciąga się do napięcia zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmieniłem schemat bez podpięcia diód do uC:

Obrazek

Taki będę przygotowywał.

Pozdrawiam i czekam na dalsze uwagi.

Edit:

Elementy które mam na schemacie są już kupione i są w smd wiec chciałbym się obejść bez mostku H.

Przecież takie podłączenie fototranzystorów jest złe. Powinieneś podłączyć rezystory od kolektorów fototranzystora pod napięcie zasilania a nie pod ten rezystor 200Ω szeregowo. Przy takim połączeniu wszystko będzie pływało. Diod IR też nie powinno łączyć się równolegle. Każda dioda ma troszeczkę inne napięcie przewodzenia i przez każdą będzie płynął inny prąd. Dodatkowo aby zaoszczędzić prądu powinieneś łączyć po 2 diody szeregowo i do każdej takiej pary dać rezystor. Zmieniający się prąd fototranzystorów będzie wpływał na jasność diod co spowoduje kolejne wahania prądu fototranzystorów. Poza tym przy tak niskim napięciu zasilania rezystory 20kΩ przy fototranzystorach to trochę za dużo, zmniejszysz dość mocno ich czułość.

PS. Schematy, które zamieszczasz są ledwo czytelne, dawaj obrazki w lepszej rozdzielczości /jakości.

Link do komentarza
Share on other sites

dr_mateusz, tym razem przekombinowałeś z tym połączeniem diod z czujników. Domyślam się, że chcesz całość zasilić tak jak w oryginale z baterii pastylkowej litowej. Ona ma tylko 3V nie 3,7V. Dioda IR przy przepływie prądu 20mA ma spadek 1,2V (większość diod IR tak ma, dokładne dane są prawie zawsze w dokumentacji) więc przy 3 połączonych diodach szeregowo masz na nich spadek 3,6V. Tak wiec dla pastylki jest to za dużo i diody się raczej nie zaświecą w ogóle (mogą, ale z prądem pewnie w okolicach albo poniżej 1mA). Więc w zależności od napięcia zasilania musisz połączyć albo 2 szeregowo plus rezystor do nich, albo jeśli zasilisz z akumulatorka li-pol 3 szeregowo plus rezystor do nich. W oryginale robot był zasilany dwiema pastylkami, jedna dla elektroniki i jedna dla silników, prawdopodobnie ze względu na pobierany prąd. Na takich pastylkach, nawet tych największych (2450) robocik nie pojeździ zbyt długo.

Link do komentarza
Share on other sites

Chce zasilić z baterii od telefonu która ma 3.7 V więc takie połączenie jak jest na schemacie powinno być ok, ewentualnie można by się pokusić o jakiś rezystor ale chyba nie ma to większego sensu, tak mi się wydaje.

Link do komentarza
Share on other sites

dr_mateusz, masz brak podstawowej wiedzy niestety. Po pierwsze to nie bateria a akumulatorek. Po drugie napięcie 3,7V jest to napięcie pod obciążeniem po częściowym rozładowaniu. Świeżo naładowany akumulatorek ma 4,2V. Jeśli zasilisz diody bez rezystora, to zaraz po włączeniu przepłynie przez nie prąd około 80mA, więc nawet nie będziesz wiedział kiedy się one przepaliły.

Link do komentarza
Share on other sites

dr_mateusz, musisz wziąć pod uwagę jaki chcesz przepuścić przez diody czujnika prąd oraz do jakiego napięcia minimalnego całość będzie działać. Chcesz użyć mikrokontrolera mega8 powinieneś użyć wersji mega8L (celowo napisałem duże L). Zwykła mega8 przy napięciu 3,6V może działać niepoprawnie. Przyjęcie minimalnego napięcia jako 3,6V nie jest poprawne ponieważ akumulatorek rozładowuje się do około 3-3,3V. Najlepiej więc byłoby zasilić diody po 2 szeregowo i puścić przez nie mniej niż 20mA. Dla 20mA masz spadek napięcia na 2 diodach 2,4V, więc pozostaje ci jeszcze odłożenie przynajmniej 1,2V na rezystorze, R=U/I wychodzi 60Ω. Przy takim podłączeniu same czujniki będą pobierały 60mA, więc niemało. Można spokojnie dać nawet i 80-100Ω prąd diod spadnie do 10-12mA (anie chce mi się liczyć) ale wydłuży to czas pracy na akumulatorku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.