Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu mini LF


dr_mateusz

Pomocna odpowiedź

dr_mateusz, w zasadzie masz jeszcze jeden problem, nie jest to może duży błąd ale trzeba się uczyć dobrych praktyk. Masz podłączone Aref do napięcia zasilania, więc będzie się ono zmieniało wraz z rozładowywaniem akumulatorka. I tu jest problem, ponieważ nie wiem czy identycznie będzie się zmieniało napięcie na fototranzystorach w tych samych warunkach. Załóżmy, że zapiszesz pewną wartość początkową napięcia z ADC jako próg pomiędzy wykrywaniem linii a jej brakiem (będziesz potrzebował takiego progu). Teraz gdy napięcie spadnie ten próg może się przesunąć w dół a w programie będzie wyższa wartość i twój robot może nie wykrywać linii w ogóle. Problem może nie wystąpić, ale to zależy od tego jaki napiszesz program i jak będzie się zmieniało napięcie na fototranzystorze przy malejącym napięciu zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Naładowałem baterie i po naładowaniu bez obciążenia ma 4V. Aref mam podłączone do masy na schemacie.

Aref masz podłączone do GND przez kondensator, co sugeruje, że będziesz korzystał z podpięcia Aref do Avcc przez ustawienie ADC. Tak więc napięcie Aref będzie się zmieniało. Gdybyś chciał podłączyć Aref do napięcia innego niż Avcc to powinieneś dzielnikami ograniczyć napięcie dochodzące do przetwornika z czujników (ze względu na niskie Aref wewnętrzne - 2,56V), a czegoś takiego nie masz.

PS. 4V po naładowaniu sugeruje, że akumulatorek jest naładowany w mniej niż 75%.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To nie ma znaczenia, tam też napięcie będzie się zmieniało wraz ze spadkiem napięcia na akumulatorku. Problem, który opisałem może w zasadzie nie wystąpić bo wydaje mi się, że zmiany napięcia będą mniej więcej liniowe. Aref powinno być stałe, ale w takim przypadku te zmiany się mniej więcej powinny znosić. Nigdy nie sprawdzałem jak zareaguje fototranzystor na spadek napięcia zasilającego, a raczej przy jakim % napięcia na nim zacznie on przewodzić. Może się okazać, że przy niższym napięciu zasilania przestanie w ogóle przewodzić w którymś momencie przy mniej więcej takim samym oświetleniu linii przez IR.

Edit:

A 4V jest uzyskiwane po naładowaniu akumulatorka przez telefon.

To oznacza, że albo masz niedokładny miernik, albo twój telefon nie ładuje akumulatorka "do pełna".

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, ładowanie akumulatorków w telefonach nie "do pełna" jest dosyć częstą zagrywką ze strony ich producentów - ładowanie trwa mniej czasu, wydawało mi się nawet, ze sam o tym wspominałeś na forum jakieś 100 lat temu, ale może się pomyliłem 😋 Sprawdzałem u siebie kiedyś w swoim telefonie i rzeczywiście tak było, ale to już lekko offtopem zalatuje 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, z tego co wiem, ładowanie akumulatorów lipo nie do pełna (około 90%) znacznie zwiększa ich trwałość 🙂

Gdzie przeczytałeś taką bzdurę? Jak można zwiększyć trwałość akumulatorka kosztem częstszego ładowania? Akumulatorki li-pol po około 300 cyklach tracą ponad 20% pojemności. Moja stara nokia ładowała akumulatorek do pełnego 4,20V, telefon ładował dopóki był podłączony do ładowarki. W tej chwili większość telefonów ładuje do około 4,15V a to jest sporo poniżej 90%, kiedyś czytałem, że przy 4,17V akumulatorek ma mniej niż 90% ładunku. Teraz niestety telefony przerywają ładowanie nawet jeśli ładowarka jest ciągle podłączona. Teraz meritum, jeśli ładując akumulatorek poza telefonem zyskuję ponad 1 dzień dłuższego działania to przy tych 300 cyklach na każdym zyskuję spokojnie rok. Mój telefon przy dość dużym wykorzystaniu wytrzymuje nawet tydzień gdy ładuję mu akumulatorek poza telefonem (Nokia E71). Zrobiłem spory offtop, ale większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak to działa a jak powinno.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem już wykonać jakieś obliczenia, ale biorąc pod uwagę to co zacytowałeś i to, że nie wskazuje to na żadną konkretną informację przyjmuję to jako kolejny mit. Nie jest tam napisane, z czego zyskujemy te 20% bo na pewno nie z całej pojemności, a jeśli z tych straconych 20% na cyklach ładowania to daje to zysk 4% na pojemności całkowitej.

Jeśli tak to policzmy, dla akumulatorka o pojemności 1000mAh po 300 cyklach będzie to wyglądało tak:

- przy ładowaniu do 90%, będziemy mieli 900mAh, po 300 cyklach pojemność użyteczna spadnie do 840mAh, przez 300 cykli mieliśmy do wykorzystania 270Ah

- przy ładowaniu do 100%, mamy 1000mAh, po 300 cyklach pojemność spadnie do 800mAh, ale przez 300 cykli będziemy mieli do wykorzystania 300Ah, różnica 30Ah daje 10% więcej energii do wykorzystania przez cały ten czas

Zakładając mniej więcej liniową utratę pojemności obydwu akumulatorków, można ją pominąć przy obliczeniach w trakcie trwania cykli ładowania/rozładowania.

Więc jeśli moje założenia są poprawne sam odpowiedz sobie co się bardziej opłaca. Czy mieć 10% więcej cały czas czy raptem 4% więcej na koniec. Należy również pamiętać, że np. korzystając z pakietu non stop to przy pierwszej opcji 300 cykli minie nam o 1/10 czasu szybciej niż przy ładowaniu do pełna.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.