Skocz do zawartości
Ikar

[Kurs] BASCOM - lekcja1-wstęp

Pomocna odpowiedź

$regfile = "m8def.dat"

Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.3 , Db5 = Portc.2 , Db6 = Portc.1 , Db7 = Portc.0 , E = Portc.4 , Rs = Portc.5
Cls
Do
Locate 2 , 2
Lcd "abcdefgh"
Loop
End

tu jest kod

Armir miałes racje pomylilem się ale problem nadal ten sam caly czas wyskakuje błądIMG_4d57d91c3fc604491.jpg

Nie chcę nic mówić, ale w bascomie support dla usbasp jest co najmniej mierny. Spróbuj avrdude, polecam nakładkę SinaProg.

konrad1115, a nie masz przypadkiem megi 88 albo pokrewnej?

jestem trochę zielony w tym temacie to mój pierwszy program nie bardzo wiem o co wam konkretnie chodzi czym się rożni mega 88 od megi 8 Bobby pewnie chodzi ci o programmer w opcjach u mnie jest tylko usbasp

A czym różni się fiat 126 od fiata 125?

Mega88 i mega8 to są różne procesory, choć niektóre rzeczy mają wspólne. Niemniej musisz kompilatorowi dać znać, że program jest na megę88, a nie 8.

Poszczególne różnice między nimi poznasz studiując noty obu układów.

a no tak rzeczywiście uz sprawdziłem na 100% atmega8

Chodzi mi dokładnie o to co Mihau napisał, dlatego zadałem takie pytanie. Oznaczenie jest napisane na procesorze, jezeli jest to mega 48, 88 lub inna x8 to musisz zmienić regfile.

Ale zaraz zaraz, USBasp + kompilator bascom = musisz chyba uzupełnić pewną linię w zakładce programatora. Z tego co pamiętam tam tez trzeba wpisać odpowiedni procesor. Zrobiłeś to? Wogóle z tego co pamiętam bascom działa z USBasp tylko dzięki AVRdude.

Papatrz na to:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic737159-60.html#3809067

[ Dodano: 13-02-2011, 16:32 ]

Albo to:

http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp

chodzi ci pewnie o tą opcje w zakładce chip tak wybrałem atmega 8

Ja polecam nakładkę Avrdude-gui. Sam jej używam i nie mam żadnych problemów. A jak będzie błąd, to przynajmniej wyskoczy błąd z avr-dude.

madik, Avrdude-gui to strasznie złośliwy program 🙂 Potrafi przy losowym uruchomieniu pozmieniać ustawienia domyślne (fuse bity!) tak, że nawet się nie spostrzeżesz, jak będziesz miał zablokowanego proca. Przydarzyło mi się to przed zawodami, w pośpiechu nie sprawdziłem wszystkich pól raz jeszcze...Od tej pory używam i polecam SinaProg. Bobby też się widzę przekonał 🙂

konrad1115, ściągnij sobie SinaProg (wpisz w wyszukiwarce, jest wszystko opisane na forum włącznie z konfiguracją; ew. link w moim podpisie -> dział Artykuły), skompiluj program w BASCOM-AVR i spróbuj wgrać plik wynikowy kompilacji *.hex do procka poprzez SinaProg właśnie.

madik, Avrdude-gui to strasznie złośliwy program 🙂 Potrafi przy losowym uruchomieniu pozmieniać ustawienia domyślne (fuse bity!) tak, że nawet się nie spostrzeżesz, jak będziesz miał zablokowanego proca. Przydarzyło mi się to przed zawodami, w pośpiechu nie sprawdziłem wszystkich pól raz jeszcze...Od tej pory używam i polecam SinaProg. Bobby też się widzę przekonał 🙂

Mi się to nie zdarzyło i pewnie dlatego tak lubię ten program. Dzięki za info, pomyśle nad tym fantem 😉

chodzi ci pewnie o tą opcje w zakładce chip tak wybrałem atmega 8

Widzę że nie przeczytałeś tego co ci wysłałem w linkach.

przez avrdude próbowałem ale tez błąd

[ Dodano: 15-02-2011, 15:35 ]

NAWYK zrobiłem tak jak pisałeś w artykule w programmer dałem USBasp w drugim nic nie dałem w device atmega8 kliknąłem search i wyskoczył błąd "avrdude: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc"

w drugim nic nie dałem

To daj USB. Jak nie wykryje, to poczytaj instrukcję obsługi i sprawdź sterowniki.

sterowniki są ok ale cały czas nie znajduje usb

[ Dodano: 15-02-2011, 17:05 ]

jest gitara wszystko gra miałem źle zainstalowane stery dzięki wszystkim za pomoc