Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu płytki


flex

Pomocna odpowiedź

Płytkę poprawiłem według wskazówek dondu, proszę o ocenę:

Oj coś nie do końca 🙂

Na pierwszym schemacie miałeś regulator 7805. A na następnych regulator zniknął i połączyłeś 7V z 5V, dlatego zapytałem:

2. A co to "kulfon" ze znikającym regulatorem i połączonym 7V z 5V 🙂

... a Ty wklejasz znowu schemat z tym błędem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1) Zamiast stabilizatora możesz wrzucić kilka diod krzemowych 😉 Za każdą napięcie spadnie o 0,7V.

2) Poza tym to Vs mostka powinno być podłączone nie przez kondensator szeregowo do zasilania, tylko kondensator powinien być równolegle pinu Vs.

3) R1 daj większy (wystarcza, ale dioda ma skróconą żywotność przy max prądzie)

4) Brak kondensatorów elektrolitycznych filtrujących i zasilanie układu i zasilania mostka

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już ci mówię, że po dłuższym użytkowaniu będą problemy z programowaniem mikrokontrolera. Ja takowe miałem już przy ~4,3V. U ciebie te 4,8V będzie szybko spadało podczas poboru prądu przez silniki. Nie polecam tego akumulatora. Chyba, że przerobisz go tak, aby napięcie wzrosło do tych 7V, inaczej procek podczas programowania będzie odmawiał współpracy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jest wyjście z tej sytuacji: zastosować ATmega8A + jakiś LDO (regulator napięcia) o napięciu wyjściowym 3,3V.

W ten sposób uzyskasz osobne zasilanie dla mikrokontrolera i silników, przy zachowaniu aku na 4,8V.

LDO można próbować zastąpić diodami np. tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/konwersja-napiecia-zasilania.html

ale lepiej kupić regulator za 2,50 np LF33, który ma dropout voltage = 0.45V, a nawet 0,2V mniej przy mniejszym prądzie, a tak będzie u Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie dlatego, że 8L ma możliwość zegara tylko do 8MHz, a 8A ma pełny zakres do 16MHz - a to może być ważne w przyszłości, tego robota.

Ale to trzeba sprawdzić, bo piszę z pamięci 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam wyboru ponieważ już dawno kupiłem Atmega 8L-8PU. Czyli będę musiał dołożyć stabilizator?

Nie. Możesz zrobić proste konwertery zasilania na diodach - link podałem wyżej szczególnie ten z diodą Zenera.

Jedynie musisz pamiętać, że na mniejszym zasilaniu 8L nie pójdzie na 16MHz - to znaczy producent daje gwarancję tylko do 8MHz - ale próbować zawsze można 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.