Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Nie no, bez przesady. Może to trochę tak zabrzmiało dziwnie ale na tyle to sam rozkminiłem. 😉 Tylko się zastanawiałem jak to zrobić, żeby było tak jak należy, a nie z krzyżowaniem kabli. Tylko układ by się musiał skomplikować albo ścieżki prowadzić naokoło trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

jak to zrobić, żeby było tak jak należy, a nie z krzyżowaniem kabli

No to "skrzyżuj" sobie ścieżki od silników albo od fototranzystorów. Będziesz miał bardziej "jak należy"?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów 🙂

Mam problem z tym robotem, mianowicie zlutowałem wszystko ładnie, podłączyłem zasilanie i działa tylko 1 strona układu. W działającej stronie silniczek reaguje na to czy świecę na fototranzystor, czyli działa jak należy. A druga strona nic. Ani silniczek się nie kręci ani fotorezystor nie reaguje na światło. Jak zamiast fototranzystora dam zworkę też silniczek nie reaguje. Co może być źle ?

Z góry dziękuję za wszystkie pomysły 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przypadkowe zwarcie, przerwany obwód, padnięta połowa mostka albo silnik. Myślę, że któreś z tych rzeczy. Pierwsze dwa sprawdzisz multimetrem, potem polecam sprawdzić silnik, można jeszcze pomierzyć czy napięcia są ok, czy akumulatory się nie grzeją i wtedy spróbować wymienić mostek na nowy.

Link do komentarza
Share on other sites

dziwne, przez chwilę działało, a jak coś zacząłem z mechaniką kombinować, to znaczy ustawiać na podstawce to znowu działa tylko 1 strona...

a mam jeszcze pytanie co do zasilania, obecnie zasiliłem 3 bateriami AAA i na początku miały one odpowiednio 1,5v ; 1,5v ; 1,2v a teraz czyli po jakichś może 30-45 sekundach pracy mają 1,4v ; 1,4v ; 1,1v . Czy to o czymś świadczy, czy po prostu to normalne ?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, dzisiaj robot znowu nie działa jak należy. Znów działa tylko jedna strona. Jeszcze jedna rzecz która mnie zaciekawiła, podczas pracy robota, układ scalony nagrzewa się dość szybko do temperatur bardzo ciepłych, prawie sobie palec poparzyłem. Czy waszym zdaniem powinienem wymienić scalaka? Dodam jeszcze jedną rzecz, że tego robota składałem 2 razy, za pierwszym razem, układ w ogóle nie działał, a był zrobiony na innej płytce uniwersalnej, więc wylutowałem elementy i zamówiłem tą odpowiednią płytkę tj PDU-21.

Link do komentarza
Share on other sites

Zdjęcia:

Mam taki pomysł, kupię mostek, oraz koszyk na 4 baterie AAA i wtedy może zwiększy się napięcie i zacznie działać. Bo coś mi się wydaje że to może być sprawa napięcia, że jak jest za niskie to nie działa. Jak sądzicie ?

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Poprawiłem zdjęcia. Pierwsze upomnienie. Następnym razem wszelkie graficzne załączniki dodawaj w tej sposób:

https://www.forbot.pl/forum/topics1/wysylanie-zdjec-na-serwer-vt802.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj zasilić kolejno silniki (same, bezpośrednio) i sprawdź jaki prąd pobierają. Przy tych serwach mostek nie powinien się mocno grzać, może jakieś zwarcie w uzwojeniu?

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, będę dodawał w taki sposób, co do silniczków, to tak: nie wiem czy na dobrym ustawieniu miernika sprawdziłem, ale sprawdzałem na: AC V 200m i mierząc jeden wyszło koło 52.0 a na drugim koło 15.0 więc coś jest nie tak. Co mam teraz zrobić ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.