Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Bobby, o, a to ciekawy pomysł. Zobaczymy. Silniczki będą chyba jutro.

Grager na pewno nie masz w pobliżu jakiegoś sklepu z akcesoriami metalowymi? Te silniki można montować na różne sposoby, ale chyba najlepszym są do tego (dedykowane) mocowania. Zawsze można zrobić z laminatu, ale trwałość tego i to przy sporo ważących silnikach nie byłaby wystarczająca. Wszystko zależy od ciebie i twojej pomysłowości 😉

piotreks-89, dedykowane mocowania do HL149? W sensie dedykowane, bo DIY na wymiar czy kupne jakieś? Jak kupne, to gdzie takie cudo można zanabyć?

Bobby, mój wcześniejszy link gdzieś 10 postów temu.

bartek1333, gdzie tam są jakieś

piotreks-89, laminat? Nie posiadam na razie płytek.

Te silniki mają być tylko i wyłącznie do tego jednego robota. Nie będę ich później demontować.

Chodziło mi tak na prawdę o otwory montażowe w HL149. Jak zwykle wyraziłem się nie precyzyjnie

bartek1333, gdzie tam są jakieś

Spójrz na pierwsze zdjęcie zaraz po rysunku wymiarowym (czy jak to się nazywa) na tej aukcji:

http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-6v-10-1-315prm-i1941888310.html SILNIK Z PRZEKŁADNIĄ HL149 / 6V 10:1 315prm sprzedający goldtech

Są to te 2 pozłacane otwory obok wału.

Silniczki już doszły. Próbowałem przykleić je do kół za pomocą hotglue. Niestety prawie nr trzymało i jestem w punkcie wyjścia. Znacie jakieś inne sposoby na przyczepienie kół do wałów(nie mam orczyków).

Grager poxipol, plastelina, nałożenie na wał silnika czegoś co zwiększy jego średnicę (np zaciśnięta rurka termokurczliwa) 😉 Sposobów jest pewnie jeszcze więcej, ale ja bym wybrał to z termokurczką 😉

piotreks-89, chyba spróbuję z poxipolem. Bo takie rurki, to nie wiem gdzie dostanę.

Grager w większości sklepów elektrycznych i elektronicznych bezproblemowo powinieneś dostać 😉 To nie jest żaden egzotyczny towar.

hmm... Tylko, że ja nie za bardzo wiem, jakbym miał jej użyć... Wał jest większy od wejścia do kółeczka.

Edit: Chyba znalazłem rozwiązanie. Powiększyłem tą dziurkę w kółku na wał nożykiem. Wtedy wsadziłem wał, a następnie zalałem hotglue. Trzyma i to nieźle, jak na razie 🙂 Może dzisiaj skończę robić robocika.

Edit2: No i zrobione! Wszystko działa, jak należy. Wreszcie! - Chciałoby się rzec Może nawet jutro wrzucę go do Konstrukcji początkujących. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę 🙂

w artykule padł pierwszy link do tematu 'jak zrobić robota - jestem kompletnie zielony'

Posiadam układ L293NE. Czy mogę zatem wszystko montować jak zostało to podane w pierwszym poście, czy jednak konieczne jest dodanie do układu diod? Jeśli tak to proszę powiedzieć w których miejscach i jakiego typu diody. Dziękuje za odpowiedź.

Na stronie 3/19 i 4/19 dokumentacji układu L293 masz schematy zastępcze wejść i wyjść układu. Jak widać tylko wersja "D" ma diody zabezpieczające, a ta o której piszesz nie posiada. Ja zwyczajowo je dobieram na prąd, który silnik sam z siebie może pobrać- nie miałem jak dotąd problemu z takim podejściem. Aczkolwiek pod kątem zastosowania i funkcjonalności powinno się kierować bardziej"szybkością" diody, tak,aby zdążyła "wyłapać" przepięcia, stąd często stosowane są diody Schottky'ego. Aczkolwiek jakakolwiek dioda prostownicza jest lepsza od żadnej.