Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Mam programator, Attiny2313, układ L293D i silnik krokowy (ze stacji CD-ROM - ślimakowy). Nie mogę znaleźć żadnego poradnika jak to zaprogramować. Możecie podlinkować jakiś poradnik?

Może powielam temat ale ciężko jest aż tyle przeczytać . 😕

Czym różni się L293d od L293DNE?

Mam serwo SG92R czy mam je przerabiać ? Bo ze zwykłym silniczkiem działa.

danmaz, jeśli chcesz nim napędzać koła, to oczywiście, że tak. Musisz je przerobić.

raczej nie powinno być z nim problemu. Światłolub jest leciutką konstrukcją, więc nawet takie małe serwo powinno sobie z nim poradzić

Witam próbuje zbudowac swojego pierwszego swiatłotuba lecz cos chyba mi nie wychodzi ;/ Wzorowałem sie na schemacie z blogu. Problem tkwi w tym ze w ogole on nie dziala, tylko kabelki idace od koszyka sie nagrzewaja ;/ Serwo sam przerabialem jak podłączyłem do baterii to dziala, wiec napewno nie to. Zapewne gdzies jest zwarcie ;/ Wrzucam jeszcze zdjecia plytki.

http://zapodaj.net/f879c06badb71.jpg.html

http://zapodaj.net/fb8725dc041ee.jpg.html

Komentarz dodany przez: Treker

stiepan19pl, Na pierwszy rzut oka widzę że fototranzystory wlutowałeś "na pałę" 😋 One mają polaryzację, przyjrzyj się tym blaszkom zatopionym wewnątrz (jedna jest większa) i zauważ z której strony powinna być na zdjęciach na kursie 🙂

Witam poprawiłem juz jak na schemacie, dziękuje za pomoc, lecz niestety dalej taki sam efekt kable się grzeją ;/

Brzmi jakbyś miał gdzieś za małą wartość rezystora. Sprawdź, zgodnie z jakimś kalkulatorem wartości rezystorów (w sieci tego pełno), czy wszystkie są w porządku. Możliwe też, że uszkodziłeś elementy i już są do niczego 🙁

• Lubię! 1

Dobrze dzięki za pomoc za tydzen spróbuje drugi raz zlutowac wszystko powymieniam i zobaczymy, może się uda.

Wiem już co miałem źle po prostu nie zauważyłem ze na płytce są tez ścieżki i źle polutowałem, więc zwarcie było. Dziś się wziąłem od nowa za to i wszystko działa bardzo ładnie 🙂 Jutro postaram się skołować jakieś koła i podwozie 🙂 Dzięki za pomoc

• Lubię! 2

Cześć ! Zabieram się własnie za budowę światłoluba, jednak mam kilka pytań, co do zasady działania 🙂.

Wiem, o co chodzi z działaniem dzielnika - na zaciskach rezystora "odkłada" się napięcie, którym wywołujemy stan wysoki wejścia L293D, żeby uruchomić dany silnik.

jednak mam pytanie, dlaczego nie robimy tego prosto z fototranzystora, tylko przez dzielnik napięcia ?

I tak całe napięcie płynące w obwodzie odkłada się właśnie na tym jednym rezystorze, ponieważ z tego co mi wiadomo, łącze kolektor-emiter ma bardzo małe straty napięcia.

Może ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć, dlaczego robimy to własnie w ten sposób ? Lubie znać od "podszewki" stosowane metody, nie przyjmuję nic na wiarę "bo tak jest" 😉.

Z góry dzieki !

PS. czytam i kombinuje i myśle (może za dużo) - czy jest to po prostu rezystor podciągający do masy, żeby był stan ustalony LOW, gdy fototranzystor nie przewodzi ?

A sam fototranzystor w momencie zasilenia portu L293D nie posiada żadnego rezystora, bo sam bardzo ogranicza płynący prąd (z datasheetu standardowo daje 0,5mA, jednak nie ma podanej max wartości) ?

karol93, z tego, co pamiętam, to na forum przewijały się obie wersje. Ta była mniej awaryjna i zakup fotorezystora był dla większości łatwiejszy od fototranzystora (który może mieć więcej różnych parametrów).