Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu LF


sosnus

Pomocna odpowiedź

Tak, do płyty głównej już się nie czepiam.

Nowa diodka LED przy TSOPie jest odwrotnie, ale to szczegół.

Nie widzę tej Twojej konstrukcji więc trudno coś powiedzieć. Może warto przewidzieć jakąś regulację długości, czyli odległości czujników od osi kół? Jeśli będą dwie płytki, to może ta czujnikowa na jakichś szynach lub mocowana na dwóch kątownikach? Po drodze i tak jest tasiemka. Takie rozwiązania widziałem u Kolegów na zawodach. Z góry pewnie trudno określić optymalne wymiary bo to zależy też od dynamiki napędu, algorytmu w programie itd więc zostaw tu sobie jakieś pole manewru. Może w najkrótszej wersji jedna płytka mogłaby "chować się" pod drugą a potem coraz bardziej "wyjeżdzać" do przodu? Taki manewr też zmienia charakterystykę robota, bo zwiększa jego moment bezwładności w osi pionowej i tym samym stowrek traci chęć do szybkich skrętów. Na pewno wszystko to wyjdzie na "testach podłogowych" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jest o tyle problem, że prześwit pod moją przekłanią wynosi ok. 4mm, nie zmieszczę pod nim płytki z CNY70. Wyszedłem z założenia, że płytka z czujnikami i kulką przednią znajduje się wyżej niż płyta główna. Jedyne wyjście które widzę, to maksymalne skompresowanie płytki głównej. Jak bardzo można to upchać? Atmegę i resztę można zmieścić na płytce o wymiarach 3 x 7cm?

Link do komentarza
Share on other sites

30x70 to dużo i niedużo. Niby tylko procesor, dwa tranzystory, kwarc i przełącznik. Reszta to pewnie maluchy w SMD ale uzbiera się tego trochę. Diodki LED też powinny być w fajnych miejscach, żeby jakoś to wyglądało, złącza.. Dobrze zrobione obwody prądowe też wymagają trochę szerokości, wrzuć wszystko ze schematu na ten obszar to sam zobaczysz czy w ogóle jest szansa. Ułóż to jakoś i będzie widać gdzie jest gęsto od nitek przyszłych połączeń a gdzie luzik. Na razie nie dotykaj ścieżek. Tylko pomysły na wymiary, mocowania i rozmieszczenie głównych elementów.

4mm? A jakbyś dał to odwrotnie? Co prawda nie widzę żadnego rysunku (może wrzuć jakąś koncepcję - będzie o czym rozmawiać) ale odwróć całość, silniki na spód to może płyta główna pójdzie wyżej a pod nią będzie podjeżdżać płytka czujników?

Link do komentarza
Share on other sites

Płytki:

Podczas układania płytki narodziło się jeszcze kilka pytań:

1. Czy nie muszę dać kondensatorów 100nF na resztę ścieżek idących na czujniki? Są 3 kondensatory, a ścieżek jest 10. Mam dać jeszcze 5 kondensatorów?

2.Mosfety mogą stać? Jak je położę, to bardzo dużo miejsca zajmą.

3.Czy diody i ferryty mogą stać jak rezystory, nie spowoduje to zakłóceń?

4.Czy odległości między elementami są wystarczające?

W to wcięcie z przodu wejdzie płytka z czujnikami, więc teraz sprawa prześwitu jest już załatwiona, tylko obawiam się że robot "zawiśnie", czy trasy są wystarczająco równe dla takiego prześwitu (trzeba jeszcze uwzględnić wystające końcówki elementów przewlekanych)?

Jak dam odwrotnie, to płytka główna będzie na wysokości 25mm, co bardzo podniesie środek ciężkości, więc raczej nie wchodzi to w grę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Drobna uwaga, bo zauważyłem chyba także na schemacie kogoś innego niedawno wklejanego na forum, że rezystor na resecie jest koło złącza programatora. Właściwym miejscem dla tego rezystora, jest miejsce w miarę możliwości jak najbliżej pinu mikrokontrolera, by jakieś większe zakłócenie nie "wyindukowało" się na długiej ścieżce pomiędzy rezystorem, a pinem RESET.

Na PCB dałeś R8 prawie zgodnie z zasadą powyżej (daj go bliżej pinu RESET), ale na schemacie także proponowałbym dać w module mikrokontrolera, by ktoś z nowicjuszy w przyszłości nie potraktował go niezgodnie z zasadą.

Schemat super czytelny 🙂

ale nie sprawdzałem całego z braku czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za spostrzeżenia.

Poprawiłem to, a w trakcie poprawiania schematu (białego) zniknęła większość linii z czarnego schematu, o co chodzi? Jak to cofnąć? Jak tworzę nową płytkę z tego schematu to wszystkie linie są.

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytania pod tamtym postem?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.