Skocz do zawartości

Schemat kontrolera lotu - Mobilna Platforma Pomiarowa


felixd

Pomocna odpowiedź

Myślę, że wiecie o co proszę 😉

Jest to moja pierwsza w życiu płytka PCB jak i schemat. Prosił bym o informację czy idę w dobrym kierunku, czy jednak powinienem rzucić to w ....

Kilka uwag:

Przy bramce CMOS wystaje "bolec" do podłączenia innego sygnału PPM. W przypadku gdy nie będzie używana bramka, chce tam wrzucić zworki które odłączą 7048 (zasilanie i nóżkę z wyjściem z bramki).

12 milsów na zasilanie (max 1A), 10 milsów na sygnały

Zastanawiam się nad wyprowadzeniem portu A z µC w razie późniejszego, ewentualnego jego użycia.

Wiem, że nie podłączyłem nigdzie "napięcie_z_baterii", podłączę 🙂 przez dzielnik napięcia.

Na płytce nad IC5 jest trójkąt, chodzi o podłączenie GND z polygonu

Zasilanie poprowadzone w taki sposób, żeby GND był bliżej elementów

Wiem, że z etykietami na płytce jest bałagan, dopieszczać to będę na końcu.

Z góry dziękuję za uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Porywasz się z motyką na słońce i raczej polecałbym na pierwszą płytkę zrobić coś prostszego, chociaż jak na pierwszą płytkę wykonanie całkiem porządne.

2. 12milsów na 1A to zdecydowanie za mało. Główne ścieżki poprowadź min. 24milsy, najlepiej 40milsów jeżeli rzeczywiście możesz mieć prąd ciągły w pobliżu 1A

3. Nie ma podobnego procesora w mniejszej obudowie? Bo masz pełno niewykorzystanych portów.

4. W zależności gdzie będziesz miał większe zużycie prądu możesz pomyśleć o zasilaniu 3,3V z wyjścia stabilizatora 5V żeby podzielić generowanie ciepła równomiernie na oba stabilizatory.

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCZ.

1. Motyka motyka, ale skończyć to chcę 🙂

2. 12 milsów obliczyłem z kalkulatora w KiCAD'zie (wzrost temp o max 10°C, grubość miedzi 0.035 mm, długość 10cm). Ścieżki idą po zewnętrznej warstwie płytki. Maksymalny pobór prądu to 1A, ale nie ciągły, zasilić muszę ATXmegę (max 200mA), MPU-6000 (10mA), kompas (100µA), barometr (1000µA), GPS (500mA) - GPS'u na razie niema w planie, jest wyprowadzone zasilanie 3V3 za pomocą jumperów i do nich ścieżka jest grubsza. Jeżeli GPS się pojawi to na osobnej płytce

3. Nie ma w mniejszej obudowie, tylko 64 nóżki z tego co szukałem.

4. Są to stabilizatory impulsowe, z tego co czytałem odpada wydzielanie ciepła jak w liniowych. Sprawność tego stabilizatora ma oscylować w granicach 90%-95%.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie używaj stabilizatorów impulsowych do zasilania precyzyjnych układów analogowych.

Dajmy na to, że wyjście takiego stabilizatora skacze +/-33mV. Przy zasilaniu z 3,3V i maksymalnej różnicy napięć 0,066V daje to teoretycznie 2% błąd maksymalny przy każdy pomiarze - dodatkowo do błędu czujnika. Naprawdę brzydka sprawa.

PS. Zaopatrzyć w scalaki możesz się u mnie. Niedługo będę miał także MPU-6000 (mam już 6050)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4. Są to stabilizatory impulsowe, z tego co czytałem odpada wydzielanie ciepła jak w liniowych. Sprawność tego stabilizatora ma oscylować w granicach 90%-95%.

Czyli jeszcze ich w ręku nie miałeś ... interesuje mnie jak faktycznie przedstawia się sprawność oraz generowane EMI. Gdybyś miał jakieś informacje lub linki na ten temat załącz proszę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie miałem jeszcze tych elementów w rękach. Chce upewnić się, że to co spłodziłem ruszy chociaż ze schematu 🙂

W kwestii zasilaczy impulsowych:

To http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/176084/RECOM/R-785.0-1.0.html

używane jest tutaj:

http://gallery.mikrokopter.de/main.php/v/uploads/seite3.jpg.html?g2_imageViewsIndex=2

http://gallery.mikrokopter.de/main.php/v/tech/FC21-best__ckt-2.jpg.html?g2_imageViewsIndex=2

We wcześniejszych wersjach płytki znajdowały się regulatory liniowe, przeszli na impulsowe.

Przekonany byłem, że czytając dokumentację producenta na temat regulatora za 40 zł nie kłamie on za nadto 🙂

120µF na wyjściu stabilizatora impulsowego nic nie pomoże? Może filtr LC?

Jeżeli faktycznie stabilizatory liniowe, mimo mniejszej sprawności są lepsze, użyję ich. Piny się nie zmieniają.

Przy okazji słuchałem tego:

Jako początkujący czekam na dalsze konstruktywne rady. Przy okazji przeglądając płytkę, nie zwróciłem uwagi na to, że niepotrzebnie zrobiłem dodatkowe przelotki przy wyprowadzeniu SPI do "jumperów".

Regulatory które wybrałem.

http://www.tracopower.com/infoblock/news/detail-view/?tx_ttnews[tt_news]=29&cHash=9931594c593e477f82676d0da0bf90b5

http://www.tracopower.com/products/tsrn1.pdf

"The new TSRN-1 series step-down switching regulators are drop-in replacement

for inefficient 78xx linear regulators. A high efficiency up to 95 % allows full load

operation up to +70°C (+85°C with derating) ambient temperature without the need

of any heat-sink or forced air cooling.

The TSRN-1 switching regulators provide other significant features over linear regulators,

i.e. better output accuracy (±2 %), lower standby current of ~2 mA and no

requirement of external capacitors."

Link do komentarza
Share on other sites

4. Są to stabilizatory impulsowe, z tego co czytałem odpada wydzielanie ciepła jak w liniowych. Sprawność tego stabilizatora ma oscylować w granicach 90%-95%.

Akurat to nie jest prawda, zgodnie z notą ten układ ma sprawność 94% dla Vin min i 84% dla Vin max. Ten "układ" jest dostępny w farnellu, szukaj TSR 1-2450 (nie zadziałało linkowanie nie wiedzieć czemu).

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre:

TSRN 1-2450 TSRN 1-2450A

Wejście: 6.5 – 42 VDC (12 VDC)

Wyjście: 5.0 VDC

Max prąd: 1.0 A

Sprawność: (minimalne napięcie) 91 % - 83 % (maksymalne)

TSRN 1-2433 TSRN 1-2433A

4.6 – 42 VDC (12 VDC)

3.3 VDC

1.0 A

87 % - 79 %

Układ zasilam baterią 12V, więc faktycznie zbyt wysoko opisałem sprawność, w każdym bądź razie jest kapkę lepiej niż przy liniowych.

Może faktycznie, na dzień dobry wmontuje tańsze liniowe stabilizatory i zobaczę jak to będzie się sprawować.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest wersja z mniejszą ilością nóg, ale mnie interesowało minimum 256kb Flasha. ATXmega128D4 siedzi w TQFP 44 ale pojemność flash kończy się na 128kb.

Jeżeli chodzi o ilość nóżek myślałem o wyprowadzeniu tych nieużywanych do "jumperów" w razie gdyby zaszła potrzeba ich użycia.

Link do komentarza
Share on other sites

Boję się 👹 że jak rozpędzę się w pisaniu dziwnych rzeczy w programie nie starczy mi nawet 512 kb 😉 Chociaż, może i faktycznie na dobry początek zrobić to na 128kb, będę miał pare mm² więcej miejsca. 😉

Spróbuję wstawić 128'ke. Zobaczę jak to będzie wyglądało.

Nikt nie skomentował też moich wyliczeń odnośnie szerokości ścieżek. Czy te 12 milsów które KiCADowy kalkulator wyliczył dla 1A jest w porządku? Co będzie zasilane widzicie, trzeba wziąć pod uwagę także ewentualny moduł GPS (500mA).

Link do komentarza
Share on other sites

12milsów na 1A to zdecydowanie za mało. Główne ścieżki poprowadź min. 24milsy, najlepiej 40milsów jeżeli rzeczywiście możesz mieć prąd ciągły w pobliżu 1A

Czyli według Ciebie np. ten kalkulator jest zły? A jeśli nie, to która z wprowadzanych danych jest nieprawidłowa? Wzrost temperatury o 10*C to chyba nie za dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.