Skocz do zawartości
xls

Quadropod Rupercik

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Szkoda że nie zabudowales elektroniki bo konstrukcja traci na estetyce.

Czekam na sterowanie przez rękawice.

Gratulacje.

Mógłbyś napisać coś więcej o sterowaniu przez rękawicę i samej rękawicy?

Niestety elektroniki nie dało się zabudować w robocie. Przestrzeń 8 cm x 8 cm x 5 cm (body robota) wystarczyła jedynie na zabudowanie 2 sterowników serw, 2 włączników, akumulatora, i prawie wszystkich kabelków. A i tak upychałem kabelki przez 5 minut zanim "domknął" się robot.

Robot jest naprawdę mały.

Co do sterowania za pomocą rękawicy to na rękawicy będzie czujnik przyspieszeń z którego sygnały (x,y,z) są przekazywane do kontrolera, a następnie w zależności od programu bezprzewodowo do robota - wszystko jeszcze w fazie testów ale wygląda obiecująco 🙂

Możliwe będzie sterowanie ruchem robota w nawiązaniu do ruchów ręki.

Jaki słodki 😅😋 Czekam na filmiki. Prezentuje się świetnie, elektronika na wierzchu nie przeszkadza, jest estetycznie zamontowana i nie ma plątaniny kabli.

Mi również się podoba 😉 Jeśli elektronika jest wykonana schludnie, to czego się tutaj czepiać? 😋 Naprawdę jest co podziwiać, a całość jest bardzo miła dla oka.

Gratuluję robota, dzięki pomalowaniu wygląda bardzo estetycznie. Malowany zwykłym sprayem? Lakier z aluminium nie odpryskuje?

Poza wyczekiwanym filmikiem prosiłbym o zdjęcia mocowania serwa oraz "stawu " z przeciwnej strony niż orczyk serwa. myślę nad budową humanoida i nie mem pomysłu na stawy 🙁

Malowany zwykłym sprayem? Lakier z aluminium nie odpryskuje?

To je amelinium tego nie pomalujesz. Musisz mieć farbe amelinowo. ;D. Wracając do robota to ładny. Wrzuć jakiś filmik.

• Lubię! 1

Malowany zwykłą farbą w sprayu z marketu budowlanego.

Natomiast przed malowaniem należało lekko zmatowić powierzchnię - ale naprawdę delikatnie + kąpiel w spirytusie i działa 🙂

Natomiast zauważyłem następującą sprawę. Kabelki od serw rozpuszczają farbę.

Robot przez ponad rok leżał złożony (część mechaniczna z serwami) w szafce i w niektórych miejscach widać odbicia kabelków, które dotykały farbę. Ciekawostka 🙂

Co do łączenia serw to standardowe rozwiązanie często spotykane na zagranicznych forach oraz w sklepach sprzedających aluminiowe części do robotów - tu zostało w zasadzie zaprojektowałem do moich małych serw. Z uwagi na niewielkie wymiary robota oraz brak dużych obciążeń nie stosowałem też specjalnych łożysk (ot po prostu dziura w aluminium + zwykła śrubka i mamy już łożysko 🙂 )

Aluminiowe części wycinałeś na CNC?

Nie części aluminiowe ( konstrukcja robota) zostały zaprojekowane w CAD'dzie, a następnie zlecone do wycięcia laserowego - akurat miałem dostęp do takiej możliwości cięcia.

Grubość blachy 1 mm.

Przy tej grubości można giąć ręcznie tj. przy użyciu prostych narzędzi typu imadło i kombinerki 🙂

ja waliłem młotkiem przez kawałek drewna i dawało rade 😃

Wreszcie znalazłem kilka chwil na nakręcenie i wgranie filmików na youtube.

film 1 - kilka programów pracy robota - 2 rodzaje kroku ( z przesuwaniem środka ciężkości i nie) + program demo odwróconej kinematyki.

film 2 - prezentuje wyrównywanie robota przy pomocy odczytów z czujnika przyspieszeń.

Życzę miłego oglądania 🙂.