Skocz do zawartości
soban

Jak uzyskać 6V do zasilenia silników Pololu

Pomocna odpowiedź

Witam.

Pracuję nad płytką która za założenie ma posiadać 4 mostki TB6612 (1 mostek na 1 silnik Pololu 30:1) oraz układ zasilania (tzn.: zasilanie mostków i silników) - wszystko w SMD. Co do zasilania mostków nie było problemu ze znalezieniem stabilizatora 5V w obudowie D2PACK ale co do napięcia 6V mam już problem. Jedyny stabilizator jaki udało mi się znaleźć jest w obudowie TO220. Przeszukałem już TME, Allegro, Lispol itp. (nie jest to reklama) i nic nie znalazłem. Dużo osób z forum używa tych silników i pewnie wiedzą jak mi pomóc. Dodam że płytka zasilana będzie z Li-Pol'a 7,4V.

Proszę o pomoc i dziękuję zarazem.

soban, a po co Ci stabilizować napięcie dla silników? 😋 Jak już musisz, to lepiej użyj do tego przetwornicy, bo ze zwykłego stabilizatora liniowego zrobi Ci się niezły grzejnik.

• Lubię! 1

Dzięki za podpowiedź. Wiesz może gdzie mógłbym znaleźć schemat takiej przetwornicy - z 7,4V na 6V?

Przetwornice o prądzie takim, jakiego potrzebujesz istnieją, tylko są drogie 😋 Nie wiem czy jest jakiś sens inwestować. Naprawdę tak ci zależy na stabilizowaniu napięcia silników? Jak zrobisz to poprzez PWM, to wyjdzie prawie to samo.

Chodzi mi o to aby silniki dostawały odpowiednie napięcie 6V tak żeby się nic nie grzało itp.

Z własnego doświadczenia mogę ci powiedzieć, że nie warto bawić się z jakimiś przetwornikami napięć....

Jak dasz napięcie 7,4V to nic się nie stanie - silniczki wytrzymają około 1000h pracy (sprawdzałem)... Szkoda chyba miejsca na przetwornicę...

7,4V nie będzie dla nich za duże? Obawiam się, że może być kiepsko

soban, nie nie będzie. Tak na prawdę to nie 7,2V, tylko jak już 8,4V z LiPol-a. Spokojnie, nie będzie to dla nich problem.

Przy 3 celach robi się już ryzykownie 🙂

Przecież silniki pololu mogą być wg. producenta zasilane napięciami 3-9V, a te 6v, to jest napięcie przy którym podawane są parametry silnika takie jak np. obroty.

Poza tym możesz reguować PWM i np. nie podawać nigdy 100% wypełnienia.

Grabki ma w 100% rację.

Możesz spokojnie dać im napięcie prosto z akumulatora. 3-celowy też będzie ok nie powinno im się nic stać.

Z własnego doświadczenia mogę ci powiedzieć, że nie warto bawić się z jakimiś przetwornikami napięć....

Jak dasz napięcie 7,4V to nic się nie stanie - silniczki wytrzymają około 1000h pracy (sprawdzałem)... Szkoda chyba miejsca na przetwornicę...

Jakieś słabe masz doświadczenia. W tym, czym póki co udało mi się sklecić miałem przetwornice i nie było z nimi problemów. Problem jest na etapie projektowania, bo trzeba się mocno opierać o datasheet przetwornicy. Poza tym, uważam, że jeśli nie ma się żadnego sprzężenia zwrotnego w postaci enkoderów na silnikach to jest to jedyny sposób (stałe napięce na silnikach) utrzymania stabilności regulatorów (bo zapewne autor będzie implementował coś na rodzaj PD).

4 silniki to raczej MS niż LF, więc nie spodziewam się PD i konieczności stałych parametrów.