Skocz do zawartości

Pierwszy minisumo- prosze o sprawdzenie schematu


matt90

Pomocna odpowiedź

Schemat dobrze się zapowiada, wprowadziłbym jednak parę poprawek:

1. Nie wiem czy jest to zamierzone ale na schemacie nie uwzględniłeś wyjścia programatora.

2. Do wejść ENABLE_A/B masz podłączony tylko jeden kanał PWM. Aby w pełni wykorzystać możliwości robota proponuję podłączyć wyjścia ENABLE z pinami OC1A/B procesora.

3. Nie masz podłączonego wyprowadzenia +5v do stabilizatora.

4. Do stabilizacji napięcia przy zasilaniu procesora wsadziłbym pare sztuk kondensatorów 100n. Tak naprawdę jedna sztuka powinna wystarczyć ale przezorny zawsze ubezpieczony ,a cena jednej sztuki takiego kondensatora jest raczej śmieszna.

5. Zostało ci parę wolnych portów, podłączyłbym bym do nich jakieś ledy (przez rejest lub bezpośrednio) znacznie to ułatwiło by pracę przy sprawdzaniu czy KTIR / SHARP działa poprawnie.

6. Radziłbym podłączyć wyprowadzenie VS L289D do zasilania (12V). Oczywiście nie wiem jakie silniki chcesz wykorzystać ale zakładając że będą to Pololu to stabilizator może nie wytrzymać takiego poboru prądu. Dodatkowo znacznie w ten sposób osłabiasz silniki.

7. No i oczywiście nie możesz zapomnieć o kondensatorach przy silnikach.

Powodzenia przy konstrukcji !

Link do komentarza
Share on other sites

1. procesor bedzie programowany na osobnej plytce

2. wiec PWM powinien byc podlaczony do 15 i 16 nóżki uC?

3. wyprowadzenie +5 idzie bezposrednio sciezkami, nie ma kostki

4. czyli do nozek 20 i 21? 100n wystarczy czy dac tez 10u?

6. poki co silnikami beda serwa modelarskie, w przyszlosci jednak beda to pololu. wiec wystarczy zasilanie ich bezposrednio z kostki 12V a reszta ukladu przez stabilizator +5V. czy jakies dodatkowe kondensatory powinienem zastosowac?

7. gdzie te kondensatory powinne byc i jakie wartosci?

Dziekuje za odpowiedz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Nie polecam - naprawdę chce ci się za każdym razem, nawet przy tyciej poprawce w programie wyjmowac procka, programować, wkadłać go z powrotem ? Strasznie zmniejsza to żywotność nóżek procka tzn. często się łamią.

2.Tak

3. powinieneś dać znacznik +5v przy nóżce VO.

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda, że nie widać schematu Tola ale po dołączeniu kondensatora do silnika dławiki są wręcz konieczne. Inaczej mostek, zamiast widzieć łagodne obciążenie indukcyjne (silnik) gdzie prąd spokojnie narasta i opada, przy każdym zboczu PWM musi przeładowywać nasz kondensator. Rzeczywiście spełnia on rolę tłumika zakłóceń w silniku ale jest także poważnym obciążeniem pojemnościowym dla stopnia mocy a skąd ten weźmie na to energię? Oczywiście z szyny zasilania. Tak więc dodając sam kondensator poprawiamy kulturę pracy silnika szczotkowego ale jednocześnie dajemy w kość mostkowi + robimy kaszanę na własnym zasilaniu. Dławiki separują kondensator (i przy okazji silnik) od mostka podtrzymując nasze zadowolenie z udanego projektu 🙂 Oczywiście muszą być specyfikowane na więcej niż prąd maksymalny (zwarciowy?) silnika, inaczej pójdą z dymem pierwsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem że KTIR sa zle podlaczone, juz mam to poprawione oraz dodane zlacze ISP. Mam do was jeszcze pytanie odnosnie uruchomienia robota bo ma on sie uruchomic po 5sek od nacisniecia przycisku, czy ten przycisk moge podpiac pod uC jesli tak to pod którą nóżkę? Dławik 100uH wystarczy bo akurat mam tylko taki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.