Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Grabo, ja też właśnie zauważyłem, że jakoś tak "inaczej" na płytce jest para tranzystor-dioda - coś mi nie pasowało od razu 😉 Większość osób daje u góry diodę, ale w zasadzie jak się używa termokurczliwek na soczewce to jest to bez znaczenia - sporo zagranicznych MM ma diodę i fototranzystor obok siebie, a nie jeden na drugim.

Mała aktualizacja 😉 Płytka którą wytrawiłem sam w końcu posłużyła tylko do sprawdzenia rozmieszczenia otworów montażowych, otworów pod enkodery itp. Miałem spore problemy z wywierceniem otworów w przelotkach. Finalna wersja płytki została zamówiona w Satlandzie.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie fototranzystorów i diod to było przypadkowe, niektóre myszy maja je obok siebie niektóre jedno nad drugim. W trakcie testów fototranzystor próbowałem osłaniać termokurczką ale efekt nie był zachwycający i wpadłem na pomysł aby użyć izolacji z przewodu RG58 jest ona wykonana z grubej czarnej gumy i idealnie pasuje na fototranzystor w 3mm obudowie. 🙂

Kolejna porcja informacji. Podczas składnia całości do kupy niestety uszkodziłem jedna tarcze enkodera, raczej nie da się jej uratować, wiec zastąpiłem obie tarczami z innej myszki. Nowe tarcze są dość grube ale całe szczęście zabezpieczyłem się na tą ewentualności i jak juz wcześniej zauważył grabo zostawiłem sporo miejsca 😉. Oczekuje jeszcze na żyroskop. Na razie wlutowany został tylko jeden czujnik odległości, po finalnym przetestowaniu wlutuję resztę.

Kilka zdjęć obecnego stanu:

Tak z ciekawości, co masz podłożone pod silniki (wygląda jak cieniutki styropian)?
Jest to podkładka wycięta z przeźroczystej plexi 😉 Nie jest jakoś perfekcyjnie zrobiona ale ważne że otwory montażowe pasują i całość podpiera silnik wraz z mocowaniem.

Łoo, jakie grube tarcze - rozebrałem kilka myszek i mam chyba 5 rodzai tarcz, ale takich grubych jeszcze nie widziałem. No ale ważne, że działają.

Lipol będzie przed silnikami, na uC? Jaką planujesz pojemność? 500mAh?

Masz już labirynt do testowania? ;>

Dokładnie, lipol będzie przed silnikami. Co do pojemności to właśnie nad tym się zastanawiam, z tego co zauważyłem przeglądając wymiary pakietów to maksymalnie w to miejsce wejdzie pakiet 500mAh. Nie wiem tylko czy nie lepiej zastosować coś mniejszego np. 200-300mAh.

Poza tym pierw muszę wykombinować coś jako ślizgacze, żeby robot się nie bujał. W planach prześwit miał wynosić 3-4mm a w rzeczywistości wyszło 6mm i ślizgacze które miałem nie pasują. Może ktoś z Was ma jakiś propozycje :->?

Labiryntu jeszcze nie mam, chciałbym spróbować wykonać go samodzielnie ale cierpie na chroniczny brak czasu...

Musisz pamiętać, że grubsze tarcze więcej ważą - twój napęd ma teraz małe koło zamachowe 😉 Ale myszka prezentuje się mimo tego bardzo ładnie 🙂

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay