Skocz do zawartości

Kurs programowania uC AVR w C (WinAVR, Kurs AVR-GCC)


Treker

Pomocna odpowiedź

Ale oczywiście jest możliwa taka deklaracja zmiennych, aby nie zostały one zniszczone - to tak na przyszłość.

Wiem, są to tak zwane zmienne globalne.

To już wiem, mieszała mi w głowie tylko ta funkcja ( jak do tej pory).

Jaki byście polecili kompilator do C? DevC++ nie działa mi na windows 7 za dobrze.

Na marginesie, lepszą książką od symfonii jest książka o tytule "Od zera do gier kodera". Nia pamiętam czyja bo piszę z telefonu a książkę mam na kompie. To za pomocą tej książki równolegle z podpowiedzią Trekera zrozumiałem tą nieszczęsną funkcję.

Ps. Jak będą jakieś błędy to sory, ale jeśli post napisany przed ósmą rano to z telefonu.

Link do komentarza
Share on other sites

Od zera do gier kodera jest to darmowa publikacja Karola Kuczmarskiego.

Jako alternatwe dla DevC++ poleca CodeBlocks. Nie pisałem w tym wiele narazie ale puki co wrażenia mam pozytywne.

Ale oczywiście jest możliwa taka deklaracja zmiennych, aby nie zostały one zniszczone - to tak na przyszłość.

Mi się wydaje że chodzi o zmienne lokalne deklarowane jako static.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jako alternatwe dla DevC++ poleca CodeBlocks. Nie pisałem w tym wiele narazie ale puki co wrażenia mam pozytywne.

Rzeczywiście, wygląda bardzo ciekawie i obiecująco. Przetestuję. Ma to jakieś ograniczenia w stylu trial?

Po polskiemu to też jest czy tylko english language?

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to wolne oprogramowanie pod licencją GPL 3 co za tym idzie możesz używać go do woli. Niewiem natomiast jak wygląda sprawa z czerpaniem korzyści majątkowych. Spolszczenie nie było w moim obszarze zainteresowań wiec niestety nie mogę Ci pomóc.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam Panowie mam taki problem podczas programowania wyskakuje mi taki błąd :/ co z tym zrobić?

> "make.exe" program

avrdude -p atmega8 -P usb -c usbasp -U flash:w:led.hex

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1

avrdude: initialization failed, rc=-1

Double check connections and try again, or use -F to override

this check.

avrdude done. Thank you.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam prośbę do użytkowników bardziej wprawionych w programowaniu o poprawienie mojego prostego programu. Mam 3 diody podłączone do PD0-PD2 i sygnalizacja śmiga dobrze na takim programie:

/* ATmega 1MHz */

#define F_CPU 1000000L
#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

int main(void)
{

DDRD = 0xff;


for(;;)
{
PORTD = 0x1;
_delay_ms(2500);
PORTD = 0x2;
_delay_ms(900);
PORTD = 0x4;
_delay_ms(2500);
PORTD = 0x6;
_delay_ms(900);


}

}

Teraz chciał bym użyć przycisku który będzie zwierał do masy PC0 i po naciśnięciu żółta dioda będzie migać. Po zwolnieniu przycisku sygnalizacja ma wracać od normalnego stanu. Siedzę już nad tym 3 wieczory i nie mogę tego zrobić 🙁 próbowałem wielu opcji takich jak dodanie if, próbowałem modzić przykład z sygnalizacją z kursu nr 3 i to też nie chciało mi działać 🙁 Nie mam już pomysłu co by zmienić "znaczy mam tylko nic nie chcie mi działać" Dlatego proszę niech ktoś zmodyfikuje mój program żeby działało a wtedy ja już sobie sam dojdę co i jak 😉

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Używaj, proszę, znaczników [ code][ /code]

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Czy podana przez autora książka: "Język ANSI C" autorzy: Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie nawiązuje w jakiś sposób do AVR ? Konkretnie ATmega8 i 16? Zapytam inaczej (gdyż jestem w tym całkowicie zielony) Czy za pomocą tej książki zdołam sie nauczyć programowania tych układów bez problemowo (posiadam EVBavr04) ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Czy podana przez autora książka: "Język ANSI C" autorzy: Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie nawiązuje w jakiś sposób do AVR ? Konkretnie ATmega8 i 16?

Pozdrawiam

Nie, ale możesz to sprawdzić w spisie treści: http://helion.pl/view/5314./jansic.htm

Do AVR są inne: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Dodam jeszcze link do krótkiego opisu jednej z książek: https://www.forbot.pl/forum/topics26/programowanie-avr-w-c-nie-jest-trudne-vt4906.htm

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

I czy np. jeśli zakupię tą pozycję ,,Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji'' to wystarczy na długo? W sensie czy rzeczywiście jest tam wiele takich informacji i sam język C ? Pytam gdyż cena nie jest niska i czy nie będę musiał za pare tygodni kupować znowu nowej książki z samym C w podobnej cenie. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbyś mieć w książce o mikrokontrolerach + C objętości 800 stron, mieć także drugą książkę o samym C, która ma 1000 stron - nie da się.

Właśnie dlatego, że ceny takich książek nie są niskie, moim zdaniem lepiej wybrać tę która ma dużo wiedzy zarówno o C jak i mikrokontrolerach ze wskazaniem na to drugie. Taka właśnie jest książka Fancuza. A w razie problemów zawsze można zapytać na forum, gdy się czegoś nie rozumie - autor jest dostępny na Elektroda.pl. Na Forbocie także ktoś zawsze odpowie.

Oprócz tego: http://kursc.forbot.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Witam panów. Niedawno postanowiłem ze naucze sie programowac mikrokontrolery w jezyku c a pozniej bede brnał dalej w robotyke 🙂 Początkowo miałem się uczyć bascoma za pomocą zestawu EvB 5.1 firmy ANDtech . Popisałem trochę, poczytałem i stwierdziłem że jednak odstąpie od bascoma na rzecz języka C. I trafiłem na ten fajny artykuł.

Mam tylko duży problem. Nie moge połączyć się z Atmegą32a (evb 5.1) za pomocą WinAvr.

Podstawowy problem to brak programatora FT 232RL na liście "programmer" w programie MFile z którego korzysta winavr. Daje to taki błąd przy próbie wgrywania :

"make.exe" all

make.exe: *** No rule to make target `all'. Stop.

> Process Exit Code: 2

> Time Taken: 00:00

Jak sobie z tym poradzic ?

I czy zestaw EvB 5.1 to dobra platforma do nauki C ? Nigdzie nie widze żeby ktoś na tym programował C.

cena zestawu ATB naprawde mnie odstrasza, tym bardziej ze juz wykosztowałem sie na EvB 5.1

Proszę o radę, pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Proszę o tekst programu który na Atmega 8A ,na pinie PB0 i PB1,będzie zmieniał polaryzację prądu, co 1 minutę, z wypełnieniem 50 %( duty cycle 50 %),pozostałe porty PB,PC,PD,będą nieczynne.Miernik podłączony do portu PB0 i PB1 będzie pokazywał znak minus ,1 minutę,a potem znak plus, 1 minute.

Interesuje mnie także program który na wymienionych pinach,jednocześnie będzie zmieniał polaryzację, na pinie PB0 i PB1 będzie zmieniał polaryzację co 1 minute,na pinie PB2 i PB3 co 2 minuty,na pinie PB4 i PB5 co 3 minuty,na pinie PB6 i PB7 co 4 minuty.

Za pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Hris

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.