Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie schematu i płytki


kampo

Pomocna odpowiedź

Witam.

Jest to mój pierwszy robot, pierwszy schemat. Płytkę zaprojektuję i wstawię, jak będę wiedział, że wszystko jest w porządku, więc na razie tylko schemat 😉

Pamiętam o podłączeniu silników do mostka, ale jeszcze nie znalazlem pasującego elementu do silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W skrócie ?

Ceramiki mają małe pojemności rzędu piko faradów (pf) i nano faradów (nf). Nie są spolaryzowane i działają przy bardzo wysokich napięciach rzędu kilo voltów (kV)...

Elektrolity mają duże pojemności rzędu mikro faradów (uf) są spolaryzowane i działają przy niskich napięciach. Mają większe wymiary...

Link do komentarza
Share on other sites

W skrócie ?

Ceramiki mają małe pojemności rzędu piko faradów (pf) i nano faradów (nf). Nie są spolaryzowane i działają przy bardzo wysokich napięciach rzędu kilo voltów (kV)...

Elektrolity mają duże pojemności rzędu mikro faradów (uf) są spolaryzowane i działają przy niskich napięciach. Mają większe wymiary...

W takim razie, np. do serw, czy silników lepsze są ceramiczne, a do układów scalonych elektrolity?

Czemu masz napisane napięcie 4,5V? Czym chcesz to zasilać?

Trzema bateriami AAA lub zasilaczem.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie, np. do serw, czy silników lepsze są ceramiczne, a do układów scalonych elektrolity?

Nie wiem skąd ten wniosek 🙂 Ceramiki są lepsze do pochłaniania szpilek napięciowych a elektrolity chronią przed spadkami napięcia... Ale nie można powiedzieć, że do układów scalonych są lepsze elektrolity (po prostu służą do czegoś innego )

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd ten wniosek 🙂 Ceramiki są lepsze do pochłaniania szpilek napięciowych a elektrolity chronią przed spadkami napięcia... Ale nie można powiedzieć, że do układów scalonych są lepsze elektrolity (po prostu służą do czegoś innego )

W takim razie jest jakaś zasada/poradnik dobierania kondensatorów? Jakby tak nie patrzeć, to teoretycznie lepiej ładować wszędzie obydwa typy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Raz, że przy starcie lub większym obciążeniu silników napięcie może spadać i uC będzie się resetował. Dwa, że biorąc pod uwagę spadki na mostku, napięcie jakie dojdzie do silników będzie rzędu 2,5-3V.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To w takim razie myślałem nad 2 opcjami:

1. Napięcie 6V i dzielnik z np. 3 rezystorów, tylko mam problem z dobraniem parametrów. Jak można to zrobić szybko i łatwo (o ile tak można)? 🙂

2. Napięcie 7.5V, na logike stabilizator 5V i dzielnik na silniki (1 silnik 6V max), ale pojawia się problem w punktu 1.

Link do komentarza
Share on other sites

To w takim razie myślałem nad 2 opcjami:

1. Napięcie 6V i dzielnik z np. 3 rezystorów, tylko mam problem z dobraniem parametrów. Jak można to zrobić szybko i łatwo (o ile tak można)?

2. Napięcie 7.5V, na logike stabilizator 5V i dzielnik na silniki (1 silnik 6V max), ale pojawia się problem w punktu 1.

1. Zapomnij 😋

2. Daj spokój 1,5v to nie taka duża różnica zawsze możesz skorygować PWM

W takim razie jest jakaś zasada/poradnik dobierania kondensatorów? Jakby tak nie patrzeć, to teoretycznie lepiej ładować wszędzie obydwa typy

No więc :

1. Sprawdź notę katalogową (gdzie dawać kondensatory).

2. Im większa pojemność tym lepiej (w granicach rozsądku 4700uF to raczej przesada 😋

3. Lepiej połączyć dwa mniejsze kondensatory równolegle niż jeden duży...

4. No tak dobrze jest dawać dwa typy...

5. Kondensator dajesz jak najbliżej "chronionego elementu" ...

Link do komentarza
Share on other sites

Zauważyłem, że za dużo używam "w takim razie" 😃 No ale mniejsza o to.

2. Daj spokój 1,5v to nie taka duża różnica zawsze możesz skorygować PWM

Czyli schemat wyglądałby wtedy tak jak teraz, jedynie pod VCC2 poszłoby napięcie 7,5V, a w programie mógłbym "powiedzieć" mostkowi, że na silniki ma dawać maksymalnie 6V?Tak czy inaczej, muszę jeszcze doczytać o PWM.

Widzę, że na schemacie słabo widać labele, więc dam plik źródłowy Eagle.

układ.sch

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.