Skocz do zawartości

[Komunikacja] Karty RFID w praktyce


piotrva

Pomocna odpowiedź

W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez zamków i kluczy, a zakupów w supermarkecie bez kodów kreskowych. Co jednak łączy te dwa tematy? I gdzie ich powiązanie z elektroniką a konkretniej robotyką? Odpowiedź na pierwsze pytanie będzie jednocześnie tematem całych naszych wspólnych rozważań, a mianowicie brzmi ona: RFID. Co jednak kryje się pod tymi czterema tajemniczymi literami? Z języka Angielskiego to skrót Radio Frequency IDentifiaction, czyli w wolnym tłumaczeniu „identyfikacja za pomocą fal radiowych”. Już chyba teraz każdy przypomniał sobie o „białych magicznych kartach” otwierających drzwi po zbliżeniu do czytnika czy nowoczesnych zbliżeniowych kartach płatniczych, albo karnetach na stokach, basenach czy biletach okresowych w komunikacji miejskiej, chipach identyfikacyjnych dla zwierząt, czy tych wszczepianych ludziom jako „karty płatnicze”. Niektórzy z Was może słusznie wskażą na systemy zabezpieczające przed kradzieżą jako kolejne przykłady wykorzystania systemów RFID, a dociekliwsi wspomną o eksperymentalnych „metkach”, które mogłyby być „kasowane” poprzez przejazd wózka przez odpowiednią bramkę… W moim artykule postaram się więc przybliżyć tę z jednej strony nie najnowszą, ale z drugiej strony bardzo szybko rozwijającą się i przyszłościową technologię, opisać zasadę działania takich kart, a także przedstawić po krótce szeroki wachlarz ich zastosowania i zaproponować nowe konkurencje dla robotów z ich zastosowaniem.

Zapraszam do lektury mojego artykułu.

zalaczniki.zip

Karty RFID w praktyce.pdf

1124598751_IMGP3906-Kopia.thumb.JPG.b109c4877dd01466d8f06a164927a978.JPG

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie artykuł niezły, tylko kilka uwag:

- karty RFID nie nadają same (o ile nie są aktywne, czyli nie mają włansego zasilanie, jak niektóre urządzenia NFC), ale poprawnie jest napisane, że karta komunikuje się poprzez sterowanie dodatkowym obciążeniem cewki - w ten sposób zmienia obciążenie nadajnika i zarazem pole generowane przez nadajnik. Aby antena mogła nadawać, jej rozmiar musiały być przy tak niskich częstotliwościach monstrualny. Jest to różnica istotna ze względu na możliwości odczytu podczas kolizji (bo większa liczba kart może przy odczycie się sama wyłączać, a nawet po otrzymaniu komendy HALT karty pobierają trochę energii z pola).

- generalnie obliczenia wartości elementów mało dają. Tzn. dają coś ważnego: pierwszy strzał, od którego można dalej testować na wyczucie (i na poczytanie co może mieć znaczenie) z kartami, które będziemy czytać, ale wartości prawidłowe potrafią się różnić o 2 rzędy wielkości. Oczywiście są podane instrukcje strojenia, ale wymagają takiego osprzętu pomiarowego, że masakra. Przykład: sonda oscyloskopowa do strojenia na Mifare o odpowiednio niskiej pojemności kosztuje kilka tys. zł (i to Rigol, nie mówiąc o lepszych markach), do tego dobry oscyloskop i czuły miernik indukcyjności i pojemności (profesjonalny miernik RLC, parę tys. zł.). Jeżeli jakaś firma robi dziesiątki projektów o dużych wymaganiach technicznych, to może kupią. Pozostałe firmy muszą się zadowolić dobieraniem wartości elementów "z kapelusza". Natomiast ze względu na łatwe kopiowanie, nikt rozsądny nie będzie zabezpieczał mienia i informacji na karty 125kHz, bo łatwiej się dobrać do takiego zabezpieczenia niż do zamka na klucz.

- miałem nadzieję, że związek z robotyką podasz w większym stopniu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, chciałem się podzielić doświadczeniami, związek z robotyką owszem niewielki, ale moim sukcesem jest to, że nie zająłem ostatniego miejsca 😉

Na następny konkurs przygotuję coś bardziej związanego z robotyką - prawdopodobnie o transmisji bezprzewodowej w robotyce.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Temat ciekawy, artykuł fajnie napisany, lekko się czytało 🙂 Propozycje nowych konkurencji na samym końcu warte przemyślenia 😃

Nie byłbym sobą, gdybym nie pomarudził na trochę inny temat.

Jedyna rzecz jaką bym poprawił, to formatowanie tekstu. Odrobinę zwiększyłbym margines, wyjustował całość i pozbył się samotnych przyimków na końcach linii (twarda spacja Twoim przyjacielem 🙂 )

Trochę gubiłem się w rozróżnianiu co jest nagłówkiem, a co nie (różnice są niewielkie, np. "Standardy RFID" i "UNIQUE 125kHz" są prawie tej samej wielkości). Może niektóre fragmenty wciąć, może niektóre nagłówki ponumerować/podkreślić/złożyć kapitalikami? Brakowało mi też spisu treści i numerowania stron. W czym składałeś tekst? Wygląda znajomo...

//Edit: Literówki, składnia, wyłączone emoty

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy składałem to niestety na szybko w Wordzie, gdyż musiałem po opublikowaniu artykułu wyjechać, a pisać go musiałem przy pełnowymiarowym sprzęcie, żeby programy odpowiednio przystosować.

Następny artykuł, gdy będę miał więcej czasu napiszę jako formatowanie forum. Swoją drogą, czy na forum jest jakaś piaskownica - miejsce gdzie można by przygotowywać artykuł z formatowaniem przed pokazaniem go innym użytkownikom?

Link do komentarza
Share on other sites

Następny artykuł, gdy będę miał więcej czasu napiszę jako formatowanie forum. Swoją drogą, czy na forum jest jakaś piaskownica - miejsce gdzie można by przygotowywać artykuł z formatowaniem przed pokazaniem go innym użytkownikom?

Tak, jest dział Brudnopis, jeśli chcesz otrzymać do niego dostęp zapraszam na PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.