Skocz do zawartości

[Programowanie] Konfiguracja i algorytm linefollowera w C - dla początkujących i nie tylko


baton

Pomocna odpowiedź

Kawał dobrej roboty!!!

Wybrałeś chyba napotrzebniejszy temat z wszystkich możliwych. Skupiłeś masę wiedzy w jednym miejscu.

Możliwe że dzięki Tobie zniknie cała masa pytań o podstawowe sprawy!

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, dzięki dzięki! Tym artykułem rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości co do programowania w c oraz algorytmów LF. Jeszcze raz dzięki! Mam nadzieję że wygrasz ten konkurs 😉

Edit!

Masz może pliki eagle tego schematu? Bardzo by się przydal 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Do napisania artykułu skłoniły mnie głównie powtarzające się pytania wszelkiej maści właśnie w tematyce AVRów/LFów programowanych w C. Cieszę się bardzo, że pomogę kilku osobom w zgłębieniu tego tematu.

tidzu, niestety projektu z eagle'a nie mogę teraz znaleźć. Nie jestem też jego autorem, także najlepiej jeśli zgłosisz się do ojebejbe, z pewnością Ci pomoże, bo to dobry chłopak jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Opis fajny i pouczający ale proponuje nie uczyć takiej techniki jak przy odczycie czujników to:

ADMUX &= 0b11100000; // zerujemy bity MUX odpowiedzialne za wybór kanału (s. 255 w DS)

ADMUX |= i; // wybieramy kanał przetwornika

działa tylko dlatego że czujników jest 5. Gdy pętla była dłuższa to zamazaniu uległy by bity REFS0 i ADLAR rejestru ADMUX i byłby problem i to trudny do znalezienia.

Makro REGISTER_BIT jest naprawdę fajne 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Czujników jest 7 😉

Prawdę mówiąc nie widzę problemu.. Jest sprawą dość oczywistą, że nie wpisujemy tam wartości większej niż 7, bo numery kanałów przetwornika mieszczą się w zakresie [0;7]. Więcej niż ośmiu czujników nie będzie, bo nie byłoby jak ich podłączyć - więc nie ma też celu tworzenie dłuższej pętli.

Jakby nie patrzeć, zawsze warto chwilę się zastanowić przy pisaniu kodu, żeby nie zrobić czegoś głupiego, a tu akurat tak się da.

Dla absolutnego spokoju ducha można tę linijkę lekko poprawić:

ADMUX |= i & 0b00001111;

I już nic złego się nigdy nie stanie.

A REGISTER_BIT faktycznie jest bardzo przyjemne 🙂

PS. Teraz zauważyłem taki malutki błąd, który niczego nie psuje, ale może konfundować:

zamiast:
ADMUX &= 0b11100000;
powinno być:
ADMUX &= 0b11110000; ( jedynka zamiast 4. zera - zerować trzeba 4 ostatnie bity )
Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie. W artykule piszesz

TCCR1A |= _BV(COM1A1) | _BV(COM1B1)

i później gdy podsumowujesz wszystko razem to nie ma już tej kreski | przed znakiem =. Dlaczego?

TCCR1A = _BV(COM1A1) | _BV(COM1B1) | _BV(WGM10);
TCCR1B = _BV(CS10) | _BV(WGM12);
Link do komentarza
Share on other sites

Prawdę mówiąc nie wiem za bardzo od której strony zabrać się za odpowiedź na to pytanie, więc może wszystko po kolei.

Pionowa "pałka" w C to operator sumy logicznej. Jeśli w którymś z dwóch argumentów na danym miejscu wystąpi jedynka - w wyniku na tym miejscu również powstanie jedynka. Dlatego też za pomocą tego operatora można "dopisać" konkretne bity do zmiennej.

Dlaczego zapisy się różnią?

We wszystkich przypadkach w tekście, gdy piszę o ustawieniu jakiegoś konkretnego bitu, zakładam że w rejestrze mogą znajdować się już jakieś dane. Dlatego też, aby ich nie utracić, konieczne jest wykorzystanie operatora |=.

W podsumowaniu natomiast zawarta jest całościowa konfiguracja danego układu, dlatego też można rejestr konfiguracyjny zapisać od nowa.

Czy można inaczej?

Oczywiście tak. Można w pierwszej zaznaczonej przez Ciebie linijce (jako że jest to pierwsze odwołanie się do danego rejestru) użyć operatora =, a dopiero w kolejnych linijkach "dopisywać" bity za pomocą |=. Można też we wszystkich linijkach podsumowujących (Twój drugi cytat) użyć |=, gdyż domyślnie bity w tych rejestrach są równe 0.

Niestety nie jestem w stanie tego logiczniej przedstawić w piśmie ale mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem 😉 Myślę, że dokładne zrozumienie działania operatora |= to klucz to ogarnięcia tej kwestii.

Link do komentarza
Share on other sites

A gdzie znajdę rzeczone "io_cfg.h"? 🙂

To po prostu makro:

#define REGISTER_BIT(rg,bt) ((volatile _io_reg*)&rg)->bit##bt

😉

Potem sobie robisz tak jak opisano w artykule, np:

#define LED_DIR                REGISTER_BIT(DDRB,0)
#define LED                    REGISTER_BIT(PORTB,0)
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.