Skocz do zawartości

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu


Leogict

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chciałbym prosić o sprawdzenie schematu w Eagle, który popełniłem.

Na razie bez PCB, sam schemat.

Układ w skrócie ma to działać tak, że czujnik TCS mierzy kolor, ATmega przetwarza (programu póki co nie ma), wyświetlacz wyświetla wynik (typu "Zielony", "Czerwony", "purpurowy").

Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że jest to mój pierwszy schemat w Eagle, więc proszę o konstruktywną krytykę.

Wizualnie wygląda to chyba nienajgorzej, ale proszę o opinie. I przede wszystkim - czy nie brakuje czegoś jeśli chodzi o elementy? Wystarczające filtrowanie zasilania? Nieużywane piny procka mogą wisieć w powietrzu?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Z góry wielkie dzięki!Schemat w załączniku.

Używam Eagle 6.3.0 w wersji darmowej.

Pozdrawiam

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Jest odpowiedni dział od sprawdzania schematów - przenoszę twój temat.

Ułatwiłbyś sprawdzenie jeśli wrzuciłbyś schemat w postaci pliku graficznego.

Schemat Eagle.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Tak na szybko:

->Brak złącza programatora/JTAGa. Będziesz wyciągał za każdym razem pracka z podsawki?!

->kondensator do A ref zbędny jak nie używasz ADC

->R/W od LCD do masy? Nie będziesz odczytywał czy LCD jest już gotowy do przyjmowania komend? Nie jest to błąd

->Czujnika TCS nie sprawdzam bo nie znam.

-> brak kondensatora elektrolitycznego przed stabilizatorem (czy co to tam jest 🙂 )

-> brak możliwości debugowania np. RS232, ledy/przyciski (masz mnóstwo wolnych pinów)

-> rezystor podciągajęcy RST do VCC niepotrzebny

-> wizualnie: GND i VCC "naciapane" byle jak. GND powinno być skierowane w dół a VCC w górę i na jednym poziomie (o ile to możliwe oczywiście) kółeczko jako VCC wygląda beznadziejnie.

-> sprawdź czy twój LCD ma zworki do włączenia podświetlania. Zazwyczaj są dwie zworki do zlutowania na LCD i nie trzeba wtedy nic doprowadzać na dwa ostatnie piny.

-> kondensatory 100nF umieszczone blisko procesora między nózkami VCC (AVCC) i GND. Czyli brakuje ci jeszcze jednego kondensatora 100nF

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, dzięki za odpowiedź.

->Brak złącza programatora/JTAGa. Będziesz wyciągał za każdym razem pracka z podsawki?!

Tak, ale nie przewiduję wielu takich cykli. Program będę pisał na płytce ewaluacyjnej, zadziała przełożę do układu docelowego, ew. jakieś poprawki i tyle.

->kondensator do A ref zbędny jak nie używasz ADC

Sugerowałem się artykułem http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html gdzie jest fragment:

"Ten pin należy podłączyć do GND za pomocą także kondensatora ceramicznego 100nF. Po to aby zapewnić dodatkowe zewnętrzne filtrowanie wewnętrznego napięcia odniesienia."

->R/W od LCD do masy? Nie będziesz odczytywał czy LCD jest już gotowy do przyjmowania komend? Nie jest to błąd

Odczytywanie oznacza odczyt znaków z wyświetlacza. Od odczytu stanu są linie RS i E.

To jest ok.

-> brak kondensatora elektrolitycznego przed stabilizatorem (czy co to tam jest 🙂 )

To jest przetwonica ATB-PWR-3 http://atnel.pl/przetwornice-atb-pwr-3.html i chyba nie trzeba tam elektrolita na wejściu.

-> brak możliwości debugowania np. RS232, ledy/przyciski (masz mnóstwo wolnych pinów)

Niepotrzebne mi to.

-> rezystor podciągajęcy RST do VCC niepotrzebny

Z tego co wiem, to potrzebny.

-> wizualnie: GND i VCC "naciapane" byle jak. GND powinno być skierowane w dół a VCC w górę i na jednym poziomie (o ile to możliwe oczywiście) kółeczko jako VCC wygląda beznadziejnie.

Kwestia gustu.

-> sprawdź czy twój LCD ma zworki do włączenia podświetlania. Zazwyczaj są dwie zworki do zlutowania na LCD i nie trzeba wtedy nic doprowadzać na dwa ostatnie piny.
Są jakieś zworki SMD na spodzie chyba.

[ Dodano: 09-11-2012, 22:42 ]

-> kondensatory 100nF umieszczone blisko procesora między nózkami VCC (AVCC) i GND. Czyli brakuje ci jeszcze jednego kondensatora 100nF

Gdzie dokładnie go brakuje? Są tam i 100nf ceramiczny i 47uF elektrolit.

Chodzi Ci o miejsce między AVCC i GND?

Link do komentarza
Share on other sites

"Ten pin należy podłączyć do GND za pomocą także kondensatora ceramicznego 100nF. Po to aby zapewnić dodatkowe zewnętrzne filtrowanie wewnętrznego napięcia odniesienia."

Jak nie używasz ADC to Vref może "wisieć w powietrzu"

To jest przetwonica ATB-PWR-3 http://atnel.pl/przetwornice-atb-pwr-3.html i chyba nie trzeba tam elektrolita na wejściu.

Na pewno nie zaszkodzi 🙂 Najwyżej go nie wlutujesz. Zależy z czego to zasilasz. Jak z aku to nie trzeba jak z zasilacza sieciowego to daj ten kondensator koniecznie.

Z tego co wiem, to potrzebny.

Atmega ma wbudowany taki rezystor.

Kwestia gustu.

Kwestia gustu, czytelności schematu i jakiś wyglądu wizualnego. Ale to ty napisałeś, że schemat wygląda wizualnie nie najgorzej. Ja się z tym po prostu nie zgadzam.

Gdzie dokładnie go brakuje? Są tam i 100nf ceramiczny i 47uF elektrolit.

Chodzi Ci o miejsce między AVCC i GND?

Między każdą parą pinów VCC/AVCC i GND (piny te w większości przypadków sąsiadują ze sobą) dajesz kondensator 100nF. W Atmega32 masz dwie takie pary a na schemacie masz jeden taki kondensator (nie licząc tego który dajesz zaraz za przetwornicą)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

nes86, zapoznaj się z tematem na innym forum, gdzie większość twoich porad została zakwalifikowana jako herezje:

http://forum.atnel.pl/topic1778.html

Kolego Leogict, skoro uważasz, że ktoś ci źle doradza to dlaczego klikasz "pomógł"? Jak wiaterek zawieje to się chorągiewka tak ustawia? Skoro prosisz na wielu forach o to samo, to w dobrym guście byłoby zachować złośliwe uwagi dla siebie. Szczerze powiem, że według mnie powinieneś pożegnać się z tym forum, ale nie tylko ode mnie to zależy. Zachowałeś się po chamsku. Ktoś tobie pomaga z dobrej woli a ty się tak odpłacasz. Powiedz teraz jak mają inni zareagować na jakąkolwiek twoją czy kogoś innego prośbę o pomoc jak zostaną obśmiani gdzie indziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ktoś tam nazwał moje porady herezjami? Pisanie na kilku farach chyba cię przerasta bo gubisz się w tym kto o czym pisał. Nikt tam nawet żadnego poważnego argumentu (popartego czymkolwiek) nie napisał przeciwko moim "poradom".

Link do komentarza
Share on other sites

Kliknąłem "pomógł", bo tak w pierwszej chwili uważałem, ale zweryfikowałem te informacje w innym miejscu i okazały się nieprawdziwe. Nie znam się na tyle, żeby od razu ocenić, czy kolega radzi dobrze, czy źle.

Przepraszam za takie zachowanie, ale chyba najważniejsze jest, aby nie wprowadzać innych w błąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zazwyczaj wyłączam się z dyskusji gdy jej poziom niebezpiecznie zbliża się do dna, ale, że tym razem dotyka to mnie to odpowiem.

Leogict, weź kilka głębokich wdechów, dotleń mózg i przeczytaj jeszcze raz temat na atnelu, albo kilka razy jeżeli musisz aby zrozumieć czytany tekst. Osoby wypowiadające się na forum miały poważne obiekcje tylko do mojej porady o tym, że rezystor podciągający reset jest zbędny. Ja mogę poprzeć to zapisem z datasheetu i dziesiątkami wykonanych i działających układów gdzie takiego rezystora nie dawałem. A osoby wypowiadające się na atnelu mówią tylko o tym że ten rezystor jest "zalecany", ale przez kogo i dlaczego już nie. Więc taki argument jest nic nie warty.

Nikt nie użył w stosunku do moich słów sława herezja!

Temat powinien wylądować w koszu.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, robię PCB do układu:

9226823600_1353254155_thumb.jpg

Na razie jest to wstępna wersja (bez poligonów masy, jedyne niepodłączone ścieżki to GND), same ścieżki zasilania i sygnałowe.

Jako, że jest to mój pierwszy projekt PCB, chciałbym serdecznie prosić o fachową ocenę, zwłaszcza zależy mi na Waszym zdaniu na temat:

1) rozmieszczenia elementów

2) prawidłowości prowadzenia ścieżek (odległości, kąty, przelotki, grubości itp.)

3) ilość przelotek, czy są w dozwolonych miejscach

4) czy to PCB jest możliwe do polutowania przez osobę, która nie lutowała nigdy SMD? (lutowałem tylko THT). Lutownića, jaką posiadam to ZD-98.

5) wszystko inne, co przyjdzie Wam do głowy, będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Plik brd w załączniku, dodatkowo wrzucam plik graficzny.

355_3d659862cb304de4f8d937995b224272.png

pozdrawiam

PCB v1.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Płytka wygląda tragicznie 😉 Ale nie martw się poprawisz ją tylko:

- mogłaby być o wiele mniejsza - elementy za bardzo porozrzucane

- ścieżki prądowe muszą być grube, ale Ty raczej nie masz dużego prądu na ścieżkach bo jedyne napięcie jakie widzę to 5v.

- płytkę spokojnie polutujesz, nawet smd, zawsze przecież musi być ten pierwszy raz, ale pamiętaj by zacząć od obudów rezystroów 1206 a nie 0805, czy 0603 🤣

Aha, i nigdy nie zaprogramujesz tego procka, bo masz gnd na złączu programatora podpięte do 2 pinów, a powinno być do 4.

Link do komentarza
Share on other sites

- mogłaby być o wiele mniejsza - elementy za bardzo porozrzucane

Niestety ale nie da rady... I tak już mam mało miejsca...

- ścieżki prądowe muszą być grube, ale Ty raczej nie masz dużego prądu na ścieżkach bo jedyne napięcie jakie widzę to 5v.

32 milsy na ścieżkę zasilania to mało?

Aha, i nigdy nie zaprogramujesz tego procka, bo masz gnd na złączu programatora podpięte do 2 pinów, a powinno być do 4.

Są dwa warianty złącza ISP, ja stosuję drugi (KANDA) i tam wystarczy podpiąć GND do dwóch pinów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.