Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu LF


kimi9

Pomocna odpowiedź

Wybacz cudowną jakość, ale mam mało czasu, więc poprawki są w paincie 😉

Teraz jak wszystko poprawnie złożysz do kupy to powinno działać.

Zastanów się jeszcze nad komunikacją z robotem... Może warto dodać jeden / dwa przyciski, które posłużą za prosty interface?

Co do D1 - w twoim schemacie ochroniłaby elektronikę, ale C17 by i tak wyleciał w powietrze 😋

Po poprawie będzie działać i nic raczej nie eksploduje.

Link do komentarza
Share on other sites

No jak teraz na to patrzę to widzę jaką głupotę zrobiłem, szczególnie z tym resetem.

Dzięki wielkie wszystkim którzy się wypowiedzieli w temacie i mi pomogli 😉

W tym tygodniu, albo na początku kolejnego wstawię moje wypociny związane z PCB 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym jeszcze wywalił kondensator stojący między szyną zasilania +5V a netem ZAS bo przez 100nF to procesor długo nie pociągnie 🙂

Na JP1 (i w większości podobnych przypadków) masy są dużo ważniejsze niż zasilanie. Dałbym co najmniej 2xGND bo jest to także potencjał odniesienia pomiarów analogowych. Najlepiej zrobić tak: dwa druty, oba podłączone do masy na płycie głównej. Jeden prowadzi masę "zasilaniową" i ten podłączamy do katod diodek LED na płytce czujników. Drugi prowadzi masę "pomiarową" (praktycznie bezprądową a więc i "bezbłędową") i ten trafia na emitery fototranzystorów.

PB6 nie musi być podłączony do masy (choć może) więc jeśli nie masz co z nim zrobić, daj tam przycisk albo jeszcze jedną LED jak radzi Kolega - tego nigdy za wiele. Wyobraź sobie, że piszesz jakiś program, puszczasz robota po linii a ten wciąż wylatuje z toru. Po kilku próbach i bezpoduktywnym grzebaniu w kodzie nie wiesz już w końcu czy przy ostrym zakręcie czujniki nie widzą linii, czy gubisz/zamazujesz sobie gdzieś stan czujników, czy algorytm liczy jakieś bzdury czy może ustawianie PWM szwankuje. Mając przynajmniej kilka diod LED może zapalać je zupełnie bezkarnie w programie przy spełnieniu jakichś warunków i tą metodą w połączeniu np. z kręceniem filmu (lub baczną obserwacją) szybko wyczaisz co tam w środku procka się dzieje. Inaczej skazujesz się na zgadywanie, jasnowidztwo lub.. moduł Bluetooth 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wydaje mi się że goldpiny z przelotką da się lutować na TOP i na BOTTOM 😃

Co do ścieżek to popraw tą idącą po prawej stronie (strona Bottom) . Po co ma tak wystawać. I nie rób też takich długich "zakrętów" 😋 .

Nie chcę się już czepiać filtracji bo znów zostanę "zaatakowany" 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Hej!

Wygląda nie najgorzej, ale wymaga jeszcze trochę pracy.

1. Masz bardzo dużo wolnego miejsca na płytce, pogrub ścieżki zasilania i te biegnące z mostka do złącz silników.

2. Co do połączeń, z którymi masz problem:

➡️ Zauważ, że nie rozmieszczasz elementów na płytce równomiernie tylko upychasz je w "gniazda". W takim układzie trudno się wykonuje połączenia.

➡️ Odsuń C5,7,10 i 11 lekko w prawo. Masz dużo miejsca.

➡️ Przesuń LED1 i LED2 na lewą krawędź płytki. Nie dość, że LED wymieszany z innymi elementami na środku PCB nie wygląda estetycznie, to jeszcze w twoim wypadku utrudnia prowadzenie ścieżek 😉

➡️ Teraz prościej, prawda? 😃

➡️ Jeśli nie, to zmień połączenia na .sch w taki sposób, żeby ścieżki się ze sobą nie przeplatały. Nie jest powiedziane, że nie wolno ci modyfikować schematu w czasie projektowania PCB, a może to znacząco ułatwić pracę.

3. Nie prowadź do jednego elementu ścieżek na dwóch warstwach. Do przewlekanych prowadź na BOTTOM a do SMD na TOP. Inaczej bardzo trudno ci będzie to polutować. Uwierz mi 😉

Lepiej zrobić już te parę(naście) przelotek więcej i nie bawić się w gimnastykowanie grotu lutownicy.

4. Odsuń trochę IDC od włącznika. Ta wtyczka jest na prawdę duża.

5. Nie używam nigdy kwadratowych przelotek, bo mają przykry zwyczaj odrywania się przy lutowaniu. Zmień je na oktagonalne. I upewnij się, że używasz średnicy przelotek, którą jesteś w stanie wywiercić.

6. Nie prowadź ścieżek tak blisko padów jak przy JP2. Nie musisz tego robić przy tak ogromnej ilości wolnej przestrzeni, więc nie utrudniaj sobie życia.

Tyle znalazłem... Powodzenia!

Link do komentarza
Share on other sites

Co do filtracji to masz na myśli odległość kondensatorów od układów?

Starałem się je już dawać możliwie jak najbliżej lecz niestety często przeszkadzały w łączeniu innych elementów.

[ Dodano: 04-04-2013, 20:56 ]

Wprowadziłem kilka poprawek.

Jak widać na rysunku w 2 miejscach koło nóżek uC przelotki nachodzą na ścieżki. Ma ktoś jakiś pomysł jak to poprawnie zrobić? Dodatkowo jeszcze jedna nóżka musi być podpięta do masy, lecz również nie wiem jak to zrobić.

Pogrubianie ścieżek zostawię na sam koniec 😉

płytka.brd

Link do komentarza
Share on other sites

Zrób nowe PCB bo na schemacie masz połączone ścieżki Za którymś razem wyjdzie dobrze. Nie stosuj tak blisko przelotek bo łączy Ci dwie ścieżki. To są bardzo małe odległości. Zmien kondensator przy odbiorniku TSOP bo jest on za duży jak na takie małe wartości. Daj taki jak przy uC.

Jak eksportujesz schemat ustawiaj 300dpi abyśmy mogli przybliżyć go.

Daj schemat to zrobię PCB jak będę miał czas. Albo jak coś to chociaż schemat poprawie bo wygląda...

Link do komentarza
Share on other sites

Łapaj Pan 🙂 Poprawiłem filtracje i małe drobiazgi takie jak: wielkości kondensatorów (które sprawdź czy w rzeczywistości rozstaw 2,54 jest odpowiedni dla twoich kondeków) nazwy pinów itp. Jako pracę domową otrzymujesz poprawienie nazw. Np jeśli jest pin PB0 to nazwij go PB0 a nie jakieś A1 czy CZ1 bo to jest bardzo zgubne. Za każdym razem musisz patrzeć gdzie jest np CZ1 🙂

PCB nie zrobiłem bo: nie miałem czasu i uważam że i tak dużo pomogłem 😉 Im więcej gotowców tym gorzej. Potem bez nich będziesz miał problemy.

Tak więc do roboty i się nie śpiesz 🙂 Ja raz robiłem 10 razy PCB i okazało się, że pomieszało mi się TOP i BOTTOM. Od tamtej pory robię już mniej razy, ale się bardziej upewniam, czy wszystko jest ok. 🙂 Do dzieła 😉

A no i sam sprawdź czy babola nie zrobiłem w schemacie 😉

Tak teraz patrze i wydaje mi się że musisz nazwać wejście stabilizatora V+.Edit: Zobaczyłem że nie wyskakuje błąd przy próbie wpisania V+...w takim razie musisz tam w miejscach gdzie nie możesz zmienić nazwy zrobić jeszcze raz ścieżkę, wtedy połączy... a i daj V+ na wejście stabilizatora

Obejrz:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/kurs-eagle-part-01.html

i do ostatniego partu, w miarę możliwości 😉

Zobacz

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/filtrowanie-zasilania-dlaczego-tak-wazne.html

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

płytkaa.sch

Link do komentarza
Share on other sites

I widzisz, da sie 🙂 Nie masz przelotki od VCC ISP gniazda. Spojrzysz to zobaczysz o co mi chodzi . Co do sciezek to nie jest zle. Teraz tylko kilka razy sie upewnij czy wszystko ok i do wytrawiania 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.