Skocz do zawartości

Felek - pierwszy robot klasy Femtosumo


NanoBot

Pomocna odpowiedź

Treker , aktualnie nie planuję budować nic mniejszego, ale do grudnia powstanie drugi robot Femtosumo.

Średnica ringu to 78mm.

Kwarc faktycznie jest niezbędny do bootloadera, dlatego też nie polecam takiego rozwiązania.

Energii w akumulatorze wystarcza na ok. 3min. Nie jest to większy problem, bo ładuje się ok 10min.

Silniki pobierają przy 3V7 50mAh, ale ja nie podaję nigdy 100% wypełnienia. Prąd zależy od stanu robota i waha się w zakresie 15mA - 67mA. Dalmierz można skonfigurować na rożne sposoby. Od konfiguracji zależy pobierany prąd i zasięg. Aktualnie wykorzystuję 50% mocy dalmierza. Wystarcza to na max 40mm w zależności od faktury i koloru przeciwnika. Można z niego wyciągnąć więcej, ale oszczędzam prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

ciekawi mnie, czy dałoby się zrobić napęd na bazie zegarka na rękę... miniaturyzacja na następnym poziomie

Odpowiedz sobie sam na to pytanie skoro zegarek porusza bardzo lekką wyważoną wskazówką pobierając przy tym nano Ampery prądu z baterii o napięciu 1,5-3V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre, wiesz co powiedział Einstein? 😉

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi."

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, wiesz co powiedział Einstein? 😉

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi."

Ta... Einstein powiedział też, coś o tym, żeby nie ufać 90% cytatów znalezionych w internecie 😉

Z tym zegarkiem w napędzie robota, to chodziło tylko o wykorzystanie samych zębatek, czy sprężyny, balansu i reszty mechanizmu?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym zegarkiem to nie takie trudne. Jakiś czas temu udało mi się uruchomić silnik oparty o zegarek ale okazało się, że jest tam zbyt dużo niepotrzebnego metalu przez co jest ciężki. Gdyby jednak wyjąć sam magnes i nawinąć malutkie uzwojenia, to taki silnik można wykorzystać w jeszcze mniejszym robocie niż femtosumo. Do tego Li-pol 2mAh, uC w obudowie 4mmx4mm, VCNL4020 i GP2S60 lub mniejszy czujnik i robot o wymiarach do 8mm jest realny. To tak na przyszłość, a teraz mam filmik

Felka można będzie też zobaczyć na CybAiRBot 2013 w Poznaniu 18.05.2013r.

Link do komentarza
Share on other sites

O, Felek wygrał? Bardzo się z tego cieszę (dostał mój głos), bo w kategorii Freestyle był chyba jedynym robotem. Bo wybaczcie, ale ciężko mi robotem nazwać koptera czy manipulator delta...

A Felek na żywo prezentował się rewelacyjnie! A i autor ochoczo odpowiadał na gąszcz pytań 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, czy była by możliwość aby ktoś udostępnił w eagle lub obojętne w jakim programie (nawet graficznym) schematu tego maleństwa. Dodam również że jestem pod ogromnym wrażeniem konstrukcji zastanawia mnie tylko czy dało by się to "upchnąć" w jeszcze mniejszym "opakowaniu" jeżeli uda mi się coś osiągnąć udostępnię wszystkie dane oraz pliki. O co mi chodzi, stworzyłem korpus z aluminium w którym (wydaje mi się) uda mi się zmieścić elektronikę dzięki "wybebeszeniu" silników i wyfrezowaniu ich korpusów w aluminium... nie wiem jaki będzie tego rezultat.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.