Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Zestaw dla robotyka - Proxxon + statyw wiertarski + imadło


Treker

Pomocna odpowiedź

Na cieńszym trzpieniu wiertło w miarę dobrze siedzi w osi, sprawdziłem na wiertle 1,0mm, ale i dla testu włożyłem wiertło HSS 3,2mm. I tu też bicie bardzo duże. Wygląda na to że przy większych średnicach szczęki w uchwycie niewłaściwie układają się.

Bardzo zniesmaczony jestem takim objawem. Niby sprzęt do prac precyzyjnych ale brak mu precyzji.

Link do komentarza
Share on other sites

marcin82w, może trafiłeś uszkodzoną sztukę. Spróbuj zareklamować, nie ma co się zniechęcać.

Największą precyzje dają te "nieregulowane", wymienne tulejki. Jednak są mniej wygodne. Takie rozwiązanie jest w tym droższym Proxxonie.

Link do komentarza
Share on other sites

Największą precyzje dają te "nieregulowane", wymienne tulejki. Jednak są mniej wygodne. Takie rozwiązanie jest w tym droższym Proxxonie.

Czy tu takie tulejki da się zamontować na oś wiertarki ? Czy zakończenie jest przystosowane tylko do uchwytu samozaciskowego ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker, dzięki za sprawdzenie, spróbuję kupić uchwyt 28940 oraz przynajmniej jedną tulejkę 3.2mm i zobaczę jak się sprawuje. W zasadzie potrzebuję jednego rozmiaru 3.2mm, bo pracuję wiertłami węglikowymi na trzpieniu 1/8 cala. Stare proste wiertła ze stali HSS praktycznie nie używam już, leżą w szufladzie tylko. W razie konieczności ich użycia pozostaje dotychczasowy uchwyt samozaciskowy.

Ma ktoś może wiedzę w temacie czy tulejki z dremela i proxxona wraz z nakrętką są kompatybilne ?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam już Proxxon FSB240E oraz statyw MB140S. Zamówiłem sobie również stół krzyżowy KT70, który niebawem powinien przyjść. Teraz patrząc na pokrętło do przesuwu w osi X oraz dźwignię statywu po tej samej stronie obsługa musi być naprawdę nieporęczna.

Czy jest możliwość przełożenia pokrętła od napędu osi X w stole na drugą (lewą) stronę ?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

A jak zakończyła się sprawa z tulejkami i centrowaniem? Czekam na Twoje opinie o stole, bo też się do niego kiedyś przymierzałem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A jak zakończyła się sprawa z tulejkami i centrowaniem? Czekam na Twoje opinie o stole, bo też się do niego kiedyś przymierzałem 🙂

Zakupiłem tulejki, teraz mogę powiedzieć że wiertło ładnie stoi w osi.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze wrażenia z zestawu:

- FBS 240/E: wow, ale to jest małe (po zasilaniu 230V spodziewałem się czegoś większego). Wygląda na soldnie wykonane, miłe w trzymaniu. Niezbyt ciężkie. Głośność pracy ok.

- statyw: matko boska ale tandeta. Zrobione chyba najtaniej jak się dało, lata we wszystkie strony, brak pionowej prowadnicy (czyli można w lewo/prawo ruszać właściwym uchwytem; w np wolcraft 5027000 do większego sprzętu - 43mm - jest to zrobione dużo ładniej/lepiej, wystarczy popatrzeć na zdjęcia). Uchwyt/prowadnica do imadełka nawet po dokręceniu lata na boki. Trzeba chyba kombinerkami to dokręcać by się trzymało w miejscu.

- imadełko malutkie, malowanie słabe (pełno nadatków farby wystającej poza obrys). Nie da się zamontować na sztywno na statywie. Prowadnica jedynie w jednej osi utrzymuje imadełko. W drugiej imadełko lata sobie jak chce. Podkładka luźno lata hałasując przy regulacji.

Krótko mówiąc - elektronarzędzie wygląda obiecująco, reszta marnie (jak za tak dużą kwotę za statyw + imadło).

Link do komentarza
Share on other sites

arekm, fakt, że statyw nie ma pionowej prowadnicy, ale używam go chyba ze 2 lata i większych problemów nie miałem. W porównaniu do statywu dedykowanego Dremelowi jest zdecydowanie lepiej.

Imadełko jest malutkie, to fakt. Jednak u mnie nie występują żadne naddatki farby - może trafił Ci się jakiś gorszy egzemplarz?

Link do komentarza
Share on other sites

To ja też dołożę swoje 3 grosze na temat Proxxona. Na początku tego tematu pisałem co nieco o szlifierkach za 50zł i po krótkim używaniu Proxxona zostanę przy swoim - Proxxon jest wyraźnie lepszy, ale kosztuje o 200zł więcej, dla używania od czasu do czasu do drobnych prac ta różnica w cenie nie jest adekwatna do różnicy w jakości. Jeśli ma być używany często albo do bardzo precyzyjnych prac to warto go kupić. Trochę mi umierał przy wierceniu 2,5mm w aluminium. Duży + dla mnie za uchwyt wiertarski, w końcu nie muszę szukać tych głupich tulejek.

Co do statywu, ponieważ mam statyw Celmy na 43mm od dziadka, czyli z czasów kiedy się robiło statywy a nie statyfy, to dorobiłem sobie przejściówkę to tegoż i działa to rewelacyjnie, pod warunkiem że przejściówka jest dotoczona bardzo dokładnie do uchwytu 20mm (który nie ma zbyt dokładnych 20mm). Wstawię na dniach zdjęcia tego skomplikowanego rozwiązania technicznego, bo jak widać Proxxon nie stanął na wysokości zadania przy produkcji statywu.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy jakby tulejka była krótsza to nie byłoby kołnierza zapobiegającego spadaniu tulejki?

Mógłbyś zrobić jeszcze zdjęcie statywu z boku? Chciałbym zobaczyć w jaki sposób jest on usztywniony przed kołysaniem się na boki.

Link do komentarza
Share on other sites

Kołnierz zostałby, bo tulejka byłaby krótsza od dołu. Przy takim zamocowaniu jak na ostatnim zdjęciu dałoby się włożyć palce od spodu i odkręcić uchwyt, teraz się nie da, bo uchwyt obraca się w otworze 20mm. Zdjęcia wrzucę w sobotę albo w niedzielę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.