Skocz do zawartości

[Mechanika] Jak wykonać gąsienice do robota? - opis


Treker

Pomocna odpowiedź

Kupić je można w każdym sklepie z instalacjami hudaulicznymi albo z wentylacją. Nie wiem jak to się tak całkiem fachowo nazywa ale są to po prostu uchwyty do rur metalowe z gumą. Powinni wiedzieć o co chodzi. Tyle że z kupnem samych gum mogą być problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,

a macie może pomysł, z czego by te blaszki najprościej wykombinować? Ja zalazłem coś takiego => CLICK , ale cena jest troszkę odstraszająca - na komplet dwóch gąsienic potrzeba 116 takich blaszek, czyli 3 opakowania. 150x0,56 to 84 zeta, a już same 4 łańcuchy kosztowały prawie 60 🙁 ... Może jakiś płaskownik alu pociąć? 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

no właśnie poczytałem, oglądnąłem, ale:

po pierwsze ja bym chciał zrobić gąsienie o szerokości 7-10 cm, po drugie potrzebuje 116 takich blaszek. Co do gumy coś wymyślę, mam już nawet pomysł.

Może płaskownik aluminiowy? Wystarczyłoby pociąć i nawiercić - alu jest dość łatwe w obróbce.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja te blaszki miałem z ajkiegoś starego transformatora ale raczej by było ciężko taki znaleźć. Niedawno robiłem nowe gąsiennice i wyciąłem sobie takie "blaszki" z laminatu. Nie są idealnie równe ale na tym i tak są gumy. Jak kupisz sobie laminat dwustronny to pewnie będzie wystarczająco wytrzymały. Możesz też kupić grubszy laminat. Z grubszą warstwą miedzi. Myślałem też o pleksie ale jak dla mnie była trochę za krucha.

Jest tylko jeden problem. Sporo piłowania i wiercenia 😉

Ale wytrwałem i wyciąłem sobie ok 50 sztuk 😉

Możesz też poszukać jakiejś firmy która takie rzeczy wycina. Jak znajdziesz to koniecznie daj znać 🙂

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Już udało mi się rozwiązać problem. Otóż zakupiłem płaskownik alu 20x3. Ponieważ zastosowałem 2 łańcuchy po 116 ogniw każdy - potrzebowałem 12 metrów płaskownika. Wyszło z tego 120 kawałków po 90 mm. plus odpad. Pociąłem o znajomego na elektrycznym brzeszczocie do metalu. Miał imadło, więc ciąłem po 12 złożonych razem. Teraz zostało jeszcze wyweircić te 232 otwory 😋

Teraz mam kolejny problem - z czego zrobić koła jezdne (u mnie będzi koncepcja jak np. w filmie krótkie spięcie, czyli dwa koła jezdne i jedno, na górze, napędowe). W zamieszczonym tu projekcie zastosowano również koła zębate, ale ze zdjęć wnioskuję, że do każdego z zębów dospawano jeszcze kawałek metalu (wydłużono je). Zapewne chodziło o rozwiązanie problemu ściągania gąsienic z kuł na zakrętach.

Może macie jakiś lepszy pomysł na rozwiązanie? Ja myślę nad zrobieniem "czołgowego" zawieszenia, czyli wielu kół prowadzących, ale kontrargumentem jest na pewno zwiększenie masy, komplikacji całej konstrukcji i zwiększenie oporów toczenia. Przedłużanie zębów wydaje mi się dość trudnym do zrealizowania...

Z chęcią przeczytam inne propozycje.

Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia

Grzegorz

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że w tamtym projekcie zęby nie zostały przedłużone, gdyby tak zrobiono, byłby problem bo te blaszki(gąsienice) zrzucałyby się same z kół, chyba to malowanie kół wydłużyło optycznie zęby.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, teraz to widze 😳 To raczej te wycięcia po zębach dają takie wrażenie...

No ale jak widziałem filmik z tym robotem w akcji, to ma jeszcze dorobione trzecie, środkowe koło - ciekawe, czy spowodowane to jest ściąganiem gąsienic na zakrętach, czy zbyt dużym ugięciem przy pokonywaniu wierzchołków wzniesień - zrobię moje podwozie, to zobaczymy 🤣

💡 udało mi się znaleźć tanie koła zębate za 6 PLN za sztuke 😅 więc po weekendzie praca powinna ruszyć nareszcie 😅

Pozdrawiam wszystkich i dzięki za podpowiedzi 🙂

P.S. jak skończę, to napiszę jakąś relację

Link do komentarza
Share on other sites

hehe ludzie ludzie 🙂 gąsienice fajne ale te kolo zębate przenoszące napęd na resztę układu nie są kolami rowerowymi:) po pierwsze zębaty rowerowe są nawiercane by zmniejszyć ich wagę a tu na zdjęciu widać cale zębatki po drugie używanie szlifierki palnika to wogule dziwny pomysł no bo ta na zdjęciach macie idętyczne wcięcia:) niech ktoś spróbuje zrobić to szlifierką a już o palniku nie wspomne po następne:P zobaczcie jak działa lańcuch rowerowy:) pomyslcie na spokojnie zobaczcie na te foty oryginału a dojdziecie do tego ze tu jest zrobiony tak jakby pientro( jest to zaznaczone w 2kółkach:)) srednica tez odpada:) na tej focie za mała a w żeczywistości ten otwór jest duży kolo fi 70mm

a więc bombardując ten pomysł ztwierdźam ze te zębatki zostały wykonane metoda numeryczna oczywiście się mogę mylić🙂

a jeżeli chodzi o zębaty rowerowe możecie mieć problem z wyśrodkowaniem tego chociaż to jest łatwiejsze a jeżeli chodzi o wycinanie co 2 zęba to zrobicie ze ten układ dostanie przezajebi.... oporów własnych dlaczego??? ponieważ po obcięciu tych zębów łańcuch będzie miał większy dystans miedzy zębem a zębem co spowoduje wżynanie się go w pozostałe zęby może spowodować to mocne wciśnięcie łańcucha w resztę zębatki:)

( problem wżynania się w pozostałe zęby został w tamtym przypadku rozwiązany przez te "piętra" zaznaczone na zdjęciu w czerwonych kółkach 🙂:))

Link do komentarza
Share on other sites

Te "pietra" są poto by łańcuch niewzynal sie bardziej w moduł zęba:) co spowodowalo by uszkodzenie zebatki a w skrajnym przypadku zerwaniem łańcucha:) a tak pozatym frezarka nie byla wyzej wymieniona w nazedziach ktorymi mozna bylo by o zrobić🙂 ale oczywiscie jest do tego celu dobra:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.