Skocz do zawartości

[Mechanika] Jak wykonać gąsienice do robota? - opis


Treker

Pomocna odpowiedź

ee... O ile dobrze myślę to w temacie jest rozmowa "jak przerobić zębatki rowerowe żeby się nadawały do takich zastosowań" a nie "w linku są zębatki rowerowe...

Oczywiście każdą część można wykonać na frezarce z wieloma usprawnieniami itd... Kwestia- nie każdy ma dostęp do frezarki a sklepów rowerowych jest dużo.. a i flex się znajdzie..

Link do komentarza
Share on other sites

"""""Rozwiązanie to jest bradzo dobre gdyś napęd można przekazać w bardzo prosty sposób 😉

Wystarczą po 2 zębtaki z koła rowerowego, ale niestety należy trzeba obciąc co drugi ząb (palnik,szliwfierka kątowa), ale dla chcącego to żaden problem ;)"""""

to jest w pierwszym poscie tego tematu 🙂 Według mnie nie da się przerobic istniejacej zębaty rowerowej na zębate do tego robota...z powodów wyzej wymienionych:) pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pomysł! Można by wziąć dwa paski klinowe i odpowiednio do nich pasujące koła pasowe. Problem pojawia się wtedy kiedy musimy dostarczyć dość dużej mocy żeby ruszyć z miejsca. Oczywiście za pomocą małych śrub można przymocować blaszki do obu pasków.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam !!

to chyba mój pierwszy post, mimo że dłuugo jestem na forum 😉

otóż też dostałem impuls na wykonanie czołgu, a do niego gąsienice jak w temacie wyżej. Kupiłem dwa łańcuchy rowerowe, zębatki z osobiście rozwalanych kaset rowerowych;) w każdej zębatce wyszlifowałem co drugi ząb, przyspawane do nich zostały też duuuże toczone podkładki (do przeniesienia napędu z wałka). efekt? ZAłAMUJąCY ;( stwierdzam że taka konstrukcja gąsienic w warunkach domowych jest nie do zrealizowania... prędzej jak mówią koledzy wyżej - pasek rozrządu + jakieś wypusty zapobiegające zlatywaniu gąsienicy z prowadnic.

Z tego powodu prace mad modelem zostały zawieszone 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Opisz trochę bardziej ten "załamujący efekt", może jednak coś można było zrobić inaczej i by wyszło :]

Podejrzewam, że ten adres już się gdzieś na forum przewinął, ale na uwagę zasługują 2 ostatnie metody wykonania gąsienic. Gasienice

Link do komentarza
Share on other sites

tak w skrócie - bicie zębatek, minimalna krzywizna osi (wałek gwintowany M12) powodowało to naprężanie, to luzowanie łańcucha i gąsienica leciała.. tak to jest jak się nie ma tokarki :|

a co do tego rozwiązania podanego w linku to nawet obiecująco to wygląda, ale musiałbyś rozkuwać całe 4 łańcuchy co na pewno jest czaso i pracochłonne :/ i do tego zanieczyszczenie łańcuchów piaskiem itp nie wpłynie pozytywnie na niezawodność.

tak myślę żeby zrobić coś z paska rozrządu, jego wada tylko jest taka że jest wąski i długi (zależnie oczywiście z jakiego auta - bardziej lub mniej długi:P ) a jego rozcinanie i klejenie/łączenie nie wchodzi raczej w grę.

zastanawiam się również nad wykorzystaniem pasa transmisyjnego transporterów (stosowane w przemyśle) szerkości ok 5 cm, do tego trzeba by dorobić jakieś prowadzenie żeby nie zleciał. Może przykręcić/przykleić pasek klinowy?

pytanie jak przenieść napęd z wałka żeby gąsienica się nie ślizgała?

Link do komentarza
Share on other sites

No tak , same wymiary to jeszcze nic, ledwie dźwigłem ten jeden łańcuch a ma on tylko koło metra czyli na jedną gąsienice trzeba by było sczepić jeszcze jedną a wtedy ogólna waga robota nie zamknęła by się w 100 kg.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale jak ktoś chce to moge mieć jeszcze grubszy 🤣

Ps: z tymi 100kg to może troche przesadziłem ale niewiele, i jeszcze jedno: te łańcuchy dość łatwo korodują a to już psuje całą estetykę no chyba że komuś zależy na sile i wytrzymałości.

Wesołych świąt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.