Skocz do zawartości

Treker

Pomocna odpowiedź

Mocowania standardowe, jak do tej pory się nie połamały 🙂

U mnie cała płytka jest jednym wielkim amortyzatorem, który ugina się od nacisku.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Gratuluję konstrukcji, a, ponieważ właśnie zaczynam projektować swojego linefollowera mam kilka pytań:

1. Zauważyłem że w Lajcie przeznaczyłeś miejsce na akcelerometr/żyroskop, ale w Fuzzym zrezygnowałeś z tego pomysłu. Czy mógłbym poznać motyw tej decyzji?

2. Czy mógłbym się dowiedzieć, cóż to za tajemniczy układ pomiędzy mostkiem a stabilizatorem w Fuzzym?

3. Według datasheet lm1117 5V potrzebuje na wejściu powyżej 6,5V, a Ty nie zastosowałeś pomiaru stanu baterii przez procka. Jak sobie z tym radzisz? Sprawdzasz napięcie przed każdą jazdą, czy też zastosowałeś np. diodę zenera+tranzystor do odcięcia zasilania?

4. Spotkałem się z opinią, że polecane 20mA dla diody od ktira to zbyt dużo, ponieważ wtedy podczerwień odbija się nie tylko od podłoża, ale także od pcb. Czy przeprowadzałeś jakieś związane z tym testy?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
1) Brak czasu na testy i uruchomienie czujnika. Rok temu robot wygrał wszystkie zawody w swoje konkurencji, więc skupiałem się na rozwijaniu platformy, którą miałem od strony softu. Nie dodawałem później nowych elementów.

2) Tajna broń 🙂 Jest to przykład mojego lenistwa - tak jak w poprzednich robotach kody RC5 odkodowywałem na małym, poczciwym Attiny13 zamiast na głównym procesorze.

3) Wymieniam akumulatory na tyle często, aby napięcie nigdy nie spadało poniżej 7,5V

4) Pierwsze słyszę 🙂 Zresztą nawet jeśli, to w pewnym stopniu można to niwelować odpowiednio wysokim progiem ustawionym na przetwornikach ADC.

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj, chciałbym się dowiedzieć o ile to nie żadna tajemnica, w jakiej odległości od siebie rozmieściłeś czujniki linii, o ile są "cofnięte"względem siebie kolejne czujniki oraz to w jaki sposób doszedłeś do takiego rozwiązania, co brałeś pod uwagę przy rozmieszczaniu czujników.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Maniek93, wybacz za późną odpowiedź, nie miałem wcześniej dostępu do robota. Czujniki rozstawione są, co 12 mm. Teraz ułożyłbym je trochę gęściej. Jeśli chodzi o cofnięcie, to nie jest one równomierne - średnio o 3 mm. Nie jest to jednak wartość kluczowa. Grunt, aby było widoczne półkole.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker enkodery masz na porcie B pinach 4-7, w jaki sposób realizujesz odczyt z enkoderów tzn. włączasz TIM3 remapując piny i TIM4 na pozostałych dwóch pinach ( PB6 i PB7) i korzystasz z DWÓCH timerów ? Mam też pytanie czy potrzebne są 2 timery do 2 enkoderów, czy można wykorzystać 1 timer i 4 kanały i wtedy jak można programowo to zrealizować ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

simba92, nie jestem w stanie udzielić w tej chwili odpowiedzi na pytanie. Nie zajmowałem się tymi robotami już ~2 lata, nie mam teraz dostępu do programu i nie pamiętam jak dokładnie było to realizowane 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.