Skocz do zawartości

Treker

Pomocna odpowiedź

Co znaczy "gdy będzie to konieczne"? 😉 Gdy konkurencja będzie na tyle silna?

Zapamiętywanie w MM jest sporo łatwiejsze. Trasy w LF nie są regularne i nie da się tego tak łatwo opisać jak w MM (np. jedź 5 pól do przodu, skręć 45 stopni w prawo, jedź 4 pola do przodu, ...). Dlatego ten temat mnie ciekawi 😉 Sam mam kilka pomysłów jak można by to zrealizować.

Żyroskop na pewno się przyda do zapamiętywania trasy. A samo sterowanie robotem po zapamiętanej trasie będzie podobnie jak sterowanie MM 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Gdy konkurencja będzie na tyle silna?

Mniej więcej, coś w ten deseń 😉

Trasę już zapamiętuję. Pojawiają się tylko dwa pytania, co dokładnie zapamiętać - staram się zapisać "krzywiznę" trasy na danym odcinku. Pytanie drugie, które ma zdecydowanie więcej rozwiązań: co dalej zrobić z tymi danymi. Jak je przetworzyć i wykorzystać. W chwili obecnej jestem na etapie przetwarzania zapisanych danych na różne sposoby. Szukam tego najlepszego.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie schematu, bo z tego co widzę jeździsz z akumulatorami 3s, silnikami HP i jednym tb6612?

Co robisz, że nie palisz mostka? Masz ograniczenie PWM w zależności od prędkości kół? Jak daleko ograniczasz silniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Po czym wnioskowałeś, że jeżdżę na 3S? Na schemacie jest zaznaczone napięcie dla silników 8.4V (chyba, że o czymś zapomniałem). Jeżdżę na 2S. W poprzednich robotach jeździłem na 3S i jednym mostku - również bez problemów. Wydaje mi się, że jest to spowodowane brakiem nagłych zmian kierunku obrotu oraz zatrzymań osi silnika w LF'ach.

W każdym razie taki układ stosuję/wałem łącznie w 7 robotach i nie było problemów.

Masz ograniczenie PWM w zależności od prędkości kół? Jak daleko ograniczasz silniki?

W tej chwili nie pamiętam czy mam jakieś blokady maksymalnych obrotów na wyjściu regulatorów (pewnie tak). Jednak robot i tak jeździ na

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pisałeś o różnych masach w zależności od aku i sprzedajesz 3s.. z tego wnioskowałem 🙂

O ograniczeniu PWM mówię głównie w momencie przyśpieszania z zatrzymania i hamowania (lub wręcz odwrócenia zasilania). Wiadomo, że razem ze wzrostem prędkości moment (i prąd) spada, więc przy dużych prędkościach 100% PWM to już nie problem, bo prąd czy tak jest dużo mniejszy od maksymalnego przy starcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Pisałeś o różnych masach w zależności od aku i sprzedajesz 3s.. z tego wnioskowałem

3S sprzedaję, bo już nie używam, a masa jest uzależniona od pojemności akusa (150-250mAh).

O ograniczeniu PWM mówię głównie w momencie przyśpieszania z zatrzymania i hamowania (lub wręcz odwrócenia zasilania).

Nie, w tych momentach nie mam żadnych ograniczeń. Może, gdy ustawiana będzie większa prędkość docelowa takie zabiegi będą potrzebne. W chwili obecnej jeszcze nie. Mam coś w rodzaju "soft startu", ale to tylko na początku, aby nosa nie poderwać do góry. Bo spokojnie bez tego i tylnej podpory można zrobić backflipa robotem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, co dobre pytanie - sprawdzę przy okazji 😉 Jednak była to jedna z rzeczy, którą ustawiłem i nigdy więcej do tego nie wracałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o pętlę główną, to tak szybko jak to możliwe. Regulatory natomiast wywoływane są co 1-3ms, zależnie od ustawień.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.