Skocz do zawartości
Kaczorx

Z czego wykonać obudowę manipulatora?

Pomocna odpowiedź

Witam, mam zamiar stworzyć swojego pierwszego robota manipulatora, posiadam arduino uno oraz mam zamiar kupić serwa oraz chwytak zastanawiam się jak wyglądać lub z czego ma być obudowa. Czy wie ktoś gdzie można kupić taką obudowę albo jak ją zrobić?

Pozdrawiam

Komentarz dodany przez: Treker

To zależy od wielkości całego robota i jego przyszłego udźwigu.

Najlepsze aluminium łatwy w obróbce mocne i lekkie,
laminat łatwy w obróbce dość mocny ale swoje waży,
plexa łatwa w obróbce dość giętka i trochę waży,
Listewki drewniane "ktoś dopisze nazwę bo zapomniałem" tanie dość łatwe w obróbce mocne i lekkie.

Drewno, o którym wspomina Braders94, to prawdopodobnie balsa.

Jeżeli chodzi o wykonanie to wszystko zależy od tego do jakich narzędzi masz dostęp i o jakim nakładzie finansowym mowa.

Możesz robić sam, a możesz zlecić do wycięcia i wyginania projekt w aluminium, czy plexi.

Z innej beczki widziałem w internecie manipulatory wykonane z magicznego materiału, który nazywa się Polymorph. Może to Cię zainteresuje?

Co ja za cuda czytam...

Najlepsze aluminium łatwy w obróbce mocne i lekkie,

laminat łatwy w obróbce dość mocny ale swoje waży,

Skoro aluminium jest lekkie a laminat swoje waży to dlaczego gęstość aluminium to ~2700 kg/m^3 a gęstość laminatu to ~1500? Czemu się buduje łódki i jachty głównie z laminatu a nie z blach aluminiowych?

plexa łatwa w obróbce dość giętka i trochę waży,

Próbowałeś zgiąć? To że ma swoją sprężystość nie oznacza że jest giętka. A gęstość pleksy to około 1200, więc chciałeś napisać chyba że trochę mniej waży.

Listewki drewniane "ktoś dopisze nazwę bo zapomniałem" tanie dość łatwe w obróbce mocne i lekkie.

Proszę cię... listewki drewniane mocne? Ciekawi mnie wg jakich kryteriów określałeś tą łatwość obróbki i masę, bo wg ciebie aluminium jest łatwe w obróbce natomiast drewno już "dość łatwe".

Główny problem przy wyborze materiału na obudowy to:

a) czy jest wystarczająco wytrzymały do mojej konstrukcji? I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo czasami lepiej zastosować grubszą pleksę niż cieńszą blachę aluminiową.

b) czy nie jest za ciężki do mojej konstrukcji, a konkretnie czy nie powoduje przeciążania napędu? Jak robisz manipulator to postawę możesz zrobić nawet z blachy stalowej 100mm i nie będzie wpływać na jego pracę, ale używając serw modelarskich musisz uwzględnić ile ważą segmenty.

c) czy potrafię go sam obrabiać (w tym łączyć), czy będe musiał komuś zlecić i liczyć się z kosztami. Laminat miedziowany można na przykład łatwo samemu polutować, ale lutowanie lub spawanie aluminium jest dużo trudniejsze lub należy liczyć się ze skręcaniem.

d) dostępność

• Lubię! 2