Skocz do zawartości

Schemat lf , sprawdzenie , poprawa


BlackSkill

Pomocna odpowiedź

Cześć. Zabieram sie za mojego 2 lf'a. Tym razem na płytce drukowanej.

Będzie zasilany niestety koszyczkiem 4 akumulatorków. W pełni naładowane 5,2v. Na li-pol i ładowarkę jak na razie mnie nie stać. Ps. Możecie jakąś zaproponować ładowarkę ?

Nie będzie stabilizatora bo niestety mam tylko 5v ;/ Chyba że jakiś inny sposób jest.

Silniki to : http://electropark.pl/napedy-tamiya/563-przekladnia-podwojna-tamiya-70168-5901000563005.html

Nie wiem czy dobrze zmostkowałem mostki H

Jak oznaczyć zasilanie ? (koszyczek czy coś)

Poniżej przesyłam schemat. Bardzo proszę o sprawdzenie i ewentualną poprawę 😉

@edit

Wstawiam poprawiony schemat zamiast czujników cny70 bylo co innego:

plytka.....sch

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Poprawiłem trochę schemat, dodałem kilkanaście kondensatorów i kwarc. Gdzieś jeszcze trzeba ?

Atmega 8 jaki kwarc pociągnie ? 18mhz będzie ok ? Czy lepiej 16mhz ?

I jeszcze pytanie co do stabilizatora. Akumulatorki mają 1,3 wolta przy pełnym naładowaniu. Więc 5 akumulatorków niestarczy ;/ Bo będzie 6,5v tylko.

Muszę 6 mieć prawda ?

Link do komentarza
Share on other sites

Atmega 8 jaki kwarc pociągnie ? 18mhz będzie ok ? Czy lepiej 16mhz ?
Producent (Atmel) zaleca maksymalny kwarc 16 MHz, ale nic złego nie powinno się stać jeżeli użyjesz 18 MHz.
I jeszcze pytanie co do stabilizatora. Akumulatorki mają 1,3 wolta przy pełnym naładowaniu. Więc 5 akumulatorków niestarczy ;/ Bo będzie 6,5v tylko.

Muszę 6 mieć prawda ?

Zdecydowanie 6 lub nawet 7, bo liczy się jakie napięcie będzie miał rozładowany pakiet, a nie naładowany. Jeśli chcesz zastosować stabilizator typu 7805, to na jego wejściu powinno być co najmniej 7 V.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Brak kondensatora na płytce czujników. Dobrze byłoby dać jakiś 10uf elektrolit

2. Element bez opisanej wartości jest nic nie warty. Jak mamy ocenić schemat jak elementy bierne są nieznane?

3. Zwykła Atmega8 "ciągnie" do 16MHz i jak nie masz w tym sensownego celu (a do tego brakuje Tobie doświadczenia) to nie warto tego przekraczać.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wstawiam poprawione. Dodany stabilizator. Poprawione wartości rezystorów.

Tam gdzie nie ma wartości jest 100nf. (Muszę dodać dopiero) .

1. Jakie kondensatory przy kwarcu ? (Kwarc kosztuje grosze a na wszelki wypadek będzie)

2. Te silniki są na 3v. Trzeba byłoby obniżyć napięcie. Tylko nie wiem jak , bo o ile mi wiadomo to rezystorem tego nie zrobię. Jakiś stabilizator na 3,3v ?

3. Niby oczywiste ale nie jestem pewny. Kondensator na plytce czujników dać z zasilania do masy 😉 ?

Link do komentarza
Share on other sites

1. 22pf ceramiczne

2. Silniki pobierają do 2A prądu. Jak chcesz to zrobić na stabilizatorze liniowym? Ugotujesz go.

To jest powód dla którego ja nie lubię tych silników. Zupełnie nie nadają się jak reszta jest na 5V.

3. Niby oczywiste. Poczytaj może po co są kondensatory i jak działają?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3. Niby oczywiste ale nie jestem pewny. Kondensator na plytce czujników dać z zasilania do masy ?

Tak, bo na tych liniach chcesz blokować zakłócenia.

Moja uwaga, co do schematu, zapoznaj się z poradnikiem: Czytaj schematy, jak doświadczony elektronik i sprawdź jak powinno się rysować symbole masy i zasilania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dodałem kondesator przy czujnikach i nadałem wartości wszystkim . A co do tych silników to znalazłem że ktoś ich używał na 5-6v i nic się z nimi nie działo.

Schemat jest dobry ? Mogę robić już płytkę , czy trzeba coś poprawić ?

@edit

BlackSkill napisał/a:

3. Niby oczywiste ale nie jestem pewny. Kondensator na plytce czujników dać z zasilania do masy ?

Tak, bo na tych liniach chcesz blokować zakłócenia.

Moja uwaga, co do schematu, zapoznaj się z poradnikiem: Czytaj schematy, jak doświadczony elektronik i sprawdź jak powinno się rysować symbole masy i zasilania 🙂

Robiłem schemat według tego poradnika : https://forbot.pl/blog/cadsoft-eagle-czesc-1-schematy-id1468 . Następny schemat będę robił według tamtego 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Jedno to kurs Eagle, a drugie to informacja jak powinno się rysować schematy. Jednak oba poradniki są zgodne, cytując:

Dobrym zwyczajem jest rysowanie zasilania “do góry”, a masy “na dół”, tak jak zostało to zrobione na powyższym schemacie.

I to miałem na myśli 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jedno to kurs Eagle, a drugie to informacja jak powinno się rysować schematy. Jednak oba poradniki są zgodne, cytując:
Dobrym zwyczajem jest rysowanie zasilania “do góry”, a masy “na dół”, tak jak zostało to zrobione na powyższym schemacie.

I to miałem na myśli 🙂

A ok wezmę pod uwagę. Dzięki.

@edit

Poprawiłem. Zabieram się za pcb..

@edit2

Jak mogę podzielić schemat na dwie płytki ? Nie mogę tego nigdzie znaleźć.

[ Dodano: 26-10-2014, 13:14 ]

Chcę rozmieścić czujniki co 1mm jak mam ustawić sobie siatkę w eagle ?

Link do komentarza
Share on other sites

Otwórz schemat, skopiuj (cut), otwórz nowy schemat, wklej, a z pierwszego wykasuj.

Zasilanie L293D napięciem silników powinno mieć kondensator elektrolityczny LOWESR min. 10uF (najlepiej 47-100).

PS. W zasadzie masz jeszcze jeden problem - Te drivery są na mały prąd, a Twoje silniki pobierają bardzo duży prąd...

Link do komentarza
Share on other sites

Ok. A jaki inny mostek mogę dać ? Żeby wytrzymał. Bo ten zmostkowany wytrzyma 1,2A tak ?

Płytka czujników. Co poprawić ? Wiem że dałem za duże obudowy rezystorów ale już trudno.

[ Dodano: 26-10-2014, 18:55 ]

http://electropark.pl/drivery/17-l298n-sterownik-silnika-podwojny-mostek-h-multiwatt15-5901000017003.html

Właściwie chyba mogę dać ten o ile sie da 😋 Tylko nie wiem gdzie podłączyć:

- Current sensing B

- Current sensing A

- ENABLE A

- ENABLE B

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.