Skocz do zawarto┼Ťci
eosik

Zdalnie sterowana platforma

Pomocna odpowied┼║

no to moj pierwszy robot na mikroprocesorze. jest to platforma sterowana zdalnie przez 20 metrowy kabel(utp). jak narazie jest tak, w przyszlosci moze modul radiowy ­čśâ pojazd ma na pokladzie kamere, teraz zaczynam prace nad czujnikiem oswietlenia, temperatury i predkosciomierzem:) koncepcja byla taka, aby zbudowac zwiadowce...a przynajmniej prototyp. dodam, ze do sterowania wykorzystuje tylko 4 piny przewodu, dwa do transmisji wideo i narazie 2 mam wolne, ale juz jest pomysl na wykorzystanie ­čÖé 4 wykorzystane piny pozwalaja na okreslenie 16 komend. no wiadomo, ze 2 do 4 to 16 ­čśâ w projekcie wykorzystane sa dwie atmegi 16 jedna w pilocie, sterowniku, ktora koduje polecenia i wystawia je na cztero bitowej magistrali utworzonej z utp. druga atmega na pokladzie pojazdu rozszyfrowuje zakodowane polecenia i steruje silnikami. jak narazie pojazd dziala, ale kod jest do poprawek i do rozbudowania o te czujniki, ktore wczesniej wymienilem:)

zastosowalem 2 mostki l298. jeden do sterowania jazda, a drugi do sterowania polozeniem kamery...

narazie nie dodaje fotek, tylko wideo. jak cos rozbuduje, to opisze to tutaj.

postepy musza byc widoczne, bo mam tylko dwa tyg na ukonczenie projektu (konkurs szkolny)

IMG_0401.thumb.JPG.c441d5bd1aec72f0fcf73ecc98dfec9c.JPG

• Lubi─Ö! 1

Udost─Öpnij ten post

Podoba Ci si─Ö ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj zna─ç autorowi, ┼╝e zbudowa┼é co┼Ť fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmieni─ç. Doce┼ä prac─Ö autora nad konstrukcj─ů oraz opisem.

Gratulacje !!

no no ­čśů ┼üadna konstrukcja. ;] A sk─ůd masz g─ůsienice??

Udost─Öpnij ten post

M├│g┼éby┼Ť przedstawi─ç wi─Öcej zdj─Ö─ç dotycz─ůcych g─ůsienic?

Moje 1 g─ůsienicowe podwozie mia┼éo wad─Ö, ko┼éo nap─Ödowe wykrzywia┼éo si─Ö do ┼Ťrodka. Jak ty sobie z tym poradzi┼ée┼Ť?

Udost─Öpnij ten post

No ┼éadny robocik, dam Ci jedn─ů rad─Ö, je┼Ťli chcesz mie─ç go sterowanego zdalnie to polecam podczerwie┼ä, ja w swoim robocie uzyska┼éem zasi─Ög ponad 10m, ┼éatwo j─ů obs┼éu┼╝y─ç no i jest tania ­čÖé Je┼Ťli chcesz pokombinowa─ç z podczerwieni─ů to wystarczy jaki┼Ť odbiornik podczerwieni (ja u siebie mam TSOP1136) a pilot mo┼╝na po┼╝yczy─ç od telewizora, oczywi┼Ťcie mo┼╝na te┼╝ zrobi─ç samemu.

Powiedz jeszcze w czym pisa┼ée┼Ť program.

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Szukasz producenta PCB? Sprawd┼║ firm─Ö JLCPCB. Dlaczego warto?
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 2-warstwowe za 2$ (gotowe w 24 godziny)
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 4-warstwowe za 5$
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ SMT od 7$
┬á┬á ÔÇó Produkcja w profesjonalnej fabryce (zobacz film)
Sprawd┼║ te┼╝ ┬╗ Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

program w bascomie. gasiennice podwozie i silniki z przekladniami, to jakas stara zabawka made in zssr:D a podczerwien odpada, bo musi miec sterowanie za scianami itd...

Udost─Öpnij ten post

Na zdj─Öciu wida─ç lu┼║no wystaj─ůc─ů o┼Ťk─Ö od jednego ko┼éa. Nie przeszkadza to w niczym?­čÖé

Udost─Öpnij ten post

nie. w niczym nie przeszkadza, ale musze skrocic ten precik i nie bedzie wystawalo:)

Udost─Öpnij ten post

Publikowa┼ée┼Ť ten projekt w Lets make Robots? Jako┼Ť takie podobne...

Jakie┼Ť postepy czy projekt stoi w miejscu?(no niby je┼║dzi ­čśů )

Udost─Öpnij ten post

Nie. tu widzi ┼Ťwiat po raz pierwszy ­čśő a praca na razie stoi ­čśĽ ale musz─Ö si─Ö za niego zn├│w wzi─ů─ç...aha i jak go budowa┼éem, nie opiera┼éem si─Ö na ┼╝adnym innym projekcie. Wszystko sam robi┼éem...

Komentarz dodany przez: treker

Poprawiłem błędy.

Udost─Öpnij ten post

Praca bardzo fajna ­čÖé

Czujniki i inne bajery to fajna rzecz, ale po co pr─Ödko┼Ťciomierz je┼Ťli je┼║dzi w sta┼éej pr─Ödko┼Ťci?

Og├│┼éem gratulacje, niez┼éa konstrukcja ­čÖé

Udost─Öpnij ten post

mam jedno pytanie jak zrobić ten układ sterowania?

Udost─Öpnij ten post

co masz konkretnie na mysli??

Udost─Öpnij ten post

Nasp─Öpny co dosta┼é bana na Google ­čśů

w projekcie wykorzystane sa dwie atmegi 16 jedna w pilocie, sterowniku, ktora koduje polecenia i wystawia je na cztero bitowej magistrali utworzonej z utp. druga atmega na pokladzie pojazdu rozszyfrowuje zakodowane polecenia i steruje silnikami

Można na wiele sposobów: i2c, rs232(?) WLAN,bluetoot(komendy AT) normalne RF, xbee moduły, fajna platforma(ja sam do niej startuje jest na

http://jbprojects.net/projects/wifirobot/ & http://robostuff.com/ )

Udost─Öpnij ten post

Zdaje sie ┼╝e widzia┼éem tego robota w zespole szk├│┼é elektrycznych, tylko ┼╝e wtedy zauwa┼╝y┼éem te┼╝ zamontowan─ů kamere kt├│rej na zdj. jeszcze nie ma, no i oczywi┼Ťcie ten 20-metrowy kabel ­čśâ

Udost─Öpnij ten post

M├│g┼éby┼Ť mi udost─Öpni─ç jakie┼Ť materia┼éy albo poleci─ç dzi─Öki kt├│rym naucz─Ö si─Ö tworzy─ç programy (na PC) do obs┼éugi takiego robota. Chodzi┼é by mi dok┼éadniej w jaki spos├│b napisa─ç program steruj─ůcy jakim┼Ť portem komputera.

Prosił bym o pomoc pozdrawiam

­čÖé

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla studentów i projektów non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plików Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...