Skocz do zawarto┼Ťci

Pomocna odpowied┼║

Witam koleg├│w ­čÖé

Ostatnio pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e fajnie by┼éoby mie─ç drukark─Ö 3D. Pomy┼Ťla┼éem sobie o tej drukarce (ponad to by┼éa omawiana na blogu). Ta drukarka kosztuje 1900z┼é i jest do samodzielnego monta┼╝u - mo┼╝e i fajnie, zawsze mo┼╝na pod┼éuba─ç i z┼éo┼╝y─ç sobie drukark─Ö, ni┼╝ kupi─ç gotowca. Przechodz─ůc do sedna sprawy pomy┼Ťla┼éem sobie, ┼╝e mo┼╝e da┼éoby rad─Ö zaoszcz─Ödzi─ç troch─Ö pieni─Ödzy i kupi─ç odpowiednie rzeczy/podzespo┼éy i zrobi─ç drukark─Ö Prusa i3 rework. Poza tym na stronie Jelwek s─ů dost─Öpne cz─Ö┼Ťci mechaniczne i elektroniczne typu pr─Öty, ┼Ťrubki, nakr─Ötki, ┼éo┼╝yska, prowadnice, silniki itd. (cho─ç zawsze mo┼╝na pokombinowa─ç i kupi─ç gdzie┼Ť troch─Ö taniej), np. klon Arduino MEGA2560 (50-60z┼é).

Mo┼╝ecie mnie te┼╝ nakierowa─ç, czy warto w takie co┼Ť si─Ö bawi─ç, czy po prostu kupi─ç "gotow─ů DIY" od Jelwek'a? Je┼╝eli takie co┼Ť si─Ö uda┼éo, to co dalej? Powiem szczerze, ┼╝e w temacie drukarek 3D jestem totalnym laikiem.

W Internecie natrafiłem na takie stronki:

*ReWork

*ReWork2

*Elementy Prusa i3

My┼Ťl─Ö, ┼╝e temat mo┼╝na troch─Ö poci─ůgn─ů─ç, bo pewnie ka┼╝dy kto chce si─Ö cho─ç troch─Ö pobawi─ç w drukowanie obiekt├│w 3D pr├│bowa┼éby na tym zaoszcz─Ödzi─ç (bynajmniej te osoby, kt├│re jeszcze nie pracuj─ů).

Pozdrawiam.

Udost─Öpnij ten post

Jak jeste┼Ť pocz─ůtkujacy w temacie - kup gotowy, markowy kit do z┼éo┼╝enia. B─Ödzie sprawdzony i oszcz─Ödzi du┼╝o stresu. Je┼Ťli chcesz koniecznie oszcz─Ödza─ç - kup jelwekowy kit cz─Ö┼Ťci mechanicznych - masz pewno┼Ť─ç, ┼╝e b─Öd─ů dobrej jako┼Ťci. Elektronik─Ö mo┼╝esz kupi─ç chi┼äsk─ů i nic si─Ö nie stanie, sam takiej u┼╝ywa┼éem. Oszcz─Ödzi─ç mo┼╝esz kupuj─ůc u┼╝ywane krokowce (pami─Ötaj, ┼╝eby zwr├│ci─ç uwag─Ö na rozmiar i pr─ůd).

Ale osobi┼Ťcie mam do┼Ťwiadczenia takie, ┼║e lepiej zainwestowa─ç w co┼Ť konkretniejszego. Im bardziej zaoszcz─Ödzisz na starcie, tym wi─Öcej wydasz p├│┼║niej. A z drukark─ů jest jak z autem - kupi─ç ┼éatwo, ale sprzeda─ç ju┼╝ du┼╝o gorzej. Miej to na uwadze.

W dziale kupi─Ö/sprzedam na forbocie kto┼Ť ostatnio sprzedawa┼é gate za 2400 - ┼Ťwietna cena za t─Ö drukark─Ö. Sam bym kupi┼é gdyby nie vertex kupiony miesi─ůc temu.

Udost─Öpnij ten post

Nawet, gdy kupisz KIT, to b─Ödziesz mia┼é sporo zabawy z d┼éubaniem przy drukarce. Gwarantuje. Prawda jest taka, ┼╝e nie warto oszcz─Ödza─ç. Ja traktuj─Ö drukark─Ö jako narz─Ödzie - wymagam, aby dzia┼éa┼éo. Nie mia┼éem ochoty samemu kompletowa─ç cz─Ö┼Ťci i sk┼éada─ç jej kilka miesi─Öcy.

Ze swojej strony polecam Jelweka oraz moj─ů now─ů drukark─Ö GATE. Na ka┼╝d─ů mog─Ö za┼éatwi─ç rabat - jak co┼Ť to PW ­čÖé

Udost─Öpnij ten post

mosi2 napisa┼ée┼Ť, ┼╝e je┼╝eli chcia┼ébym koniecznie oszcz─Ödza─ç, to mog─Ö kupi─ç jelwekowy kit, a elektronik─Ö jako┼Ť chi┼äsk─ů, wszystko ok, tylko nasuwa mi si─Ö pytanie, co potem? Tzn. jak uda┼éoby mi si─Ö kupi─ç wszystkie cz─Ö┼Ťci aby z┼éo┼╝y─ç t─ů drukark─Ö (tak aby zaoszcz─Ödzi─ç), to co z t─ů elektronik─ů - Arduino? Pewnie trzeba wgra─ç jaki┼Ť program na Arduino. (wybaczcie za takie pytania, ale tak jak m├│wi─Ö, drukark─Ö 3D to ogl─ůda┼éem tylko w Internecie ­čśâ).

Ale osobi┼Ťcie mam do┼Ťwiadczenia takie, ┼║e lepiej zainwestowa─ç w co┼Ť konkretniejszego. Im bardziej zaoszcz─Ödzisz na starcie, tym wi─Öcej wydasz p├│┼║niej. A z drukark─ů jest jak z autem - kupi─ç ┼éatwo, ale sprzeda─ç ju┼╝ du┼╝o gorzej. Miej to na uwadze.

Te┼╝ prawda, ale czy Prusa i3 nie wystarczy? Pewnie s─ů drukarki, kt├│re maj─ů wi─Öksze pole robocze ni┼╝ Prusa i3.

Nawet, gdy kupisz KIT, to będziesz miał sporo zabawy z dłubaniem przy drukarce.

Pewnie tak ­čśő np. ci─ůg┼éa kalibracja drukarki.

Dzi─Öki za informacj─Ö.

Pozdrawiam.

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Szukasz producenta PCB? Sprawd┼║ firm─Ö JLCPCB. Dlaczego warto?
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 2-warstwowe za 2$ (gotowe w 24 godziny)
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 4-warstwowe za 5$
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ SMT od 7$
┬á┬á ÔÇó Produkcja w profesjonalnej fabryce (zobacz film)
Sprawd┼║ te┼╝ ┬╗ Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

Elektronika steruj─ůca, to Arduino + specjalna nak┼éadka. Pami─Ötaj, ┼╝e je┼Ťli nie masz do┼Ťwiadczenia w danym temacie, to mo┼╝esz pope┼éni─ç pewne b┼é─Ödy w kompletowaniu cz─Ö┼Ťci. Ostatecznie ca┼éo┼Ť─ç wyjdzie podobnie/dro┼╝ej jak KIT ­čśë

Gwarantuje, ┼╝e przez wi─Ökszo┼Ť─ç czasu i tak b─Ödzie drukowa┼é raczej ma┼ée rzeczy. Stawiam nawet tez─Ö, ┼╝e w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w wystarczy┼éoby 10x10x10cm ­čśë

Udost─Öpnij ten post

Elektronika steruj─ůca, to Arduino + specjalna nak┼éadka.

A czy t─ů specjaln─ů nak┼éadk─Ö mo┼╝na sk─ůd┼Ť pobra─ç? Czy s─ů do tego jakie┼Ť tutoriale?

Pami─Ötaj, ┼╝e je┼Ťli nie masz do┼Ťwiadczenia w danym temacie, to mo┼╝esz pope┼éni─ç pewne b┼é─Ödy w kompletowaniu cz─Ö┼Ťci. Ostatecznie ca┼éo┼Ť─ç wyjdzie podobnie/dro┼╝ej jak KIT

Tak, zdaj─Ö sobie z tego spraw─Ö.

Gwarantuje, ┼╝e przez wi─Ökszo┼Ť─ç czasu i tak b─Ödzie drukowa┼é raczej ma┼ée rzeczy. Stawiam nawet tez─Ö, ┼╝e w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w wystarczy┼éoby 10x10x10cm

Dok┼éadnie tak ­čÖé

Przy szperaniu informacji w Internecie ju┼╝ daaaawno temu czyta┼éem ten worklog z budowy drukarki Mendel90. Nie jest to jaka┼Ť wybitnie trudna w budowie drukarka, a i cena przyst─Öpna. Jej budow─Ö mo┼╝na zamkn─ů─ç w ~1300z┼é.

Pozdrawiam.

Udost─Öpnij ten post

A czy t─ů specjaln─ů nak┼éadk─Ö mo┼╝na sk─ůd┼Ť pobra─ç? Czy s─ů do tego jakie┼Ť tutoriale?

Mia┼éem na my┼Ťli nak┼éadk─Ö sprz─Ötow─ů z sterownikami silnikami.

Udost─Öpnij ten post

Ahhh ­čśâ fakt, Arduino + RAMPS 1.4.

PS: To jak odbywa si─Ö to ca┼ée drukowanie? Na PC masz jaki┼Ť program, kt├│ry odczytuje odpowiednie informacje na temat jakiej┼Ť figury, kt├│r─ů chcemy wydrukowa─ç i przesy┼éa do Arduino, kt├│re musi by─ç zaprogramowane, no i w┼éa┼Ťnie czym zaprogramowane, tzn. jakim┼Ť kodem, kt├│ry steruje odpowiednio silnikami i innymi podzespo┼éami drukarki?

Udost─Öpnij ten post

Informacje, jak wygl─ůda proces druku, znajdziesz w artykule: Od pomys┼éu do druku 3D

Arduino jest zaprogramowane oprogramowaniem opensource, kt├│re przetwarza gCode na ruch urz─ůdzenia.

Udost─Öpnij ten post

Przeczyta┼éem podlinkowan─ů stron─Ö, gdzie wyczyta┼éem, ┼╝e jak ju┼╝ mamy plik .stl (czyli jaki┼Ť projekt 3D), wrzucamy go do odpowiedniego programu, np. Kisslicer i generujemy G-code, kt├│ry w─Ödruje do drukarki.

Ale za┼é├│┼╝my, ┼╝e mam kupione Arduino Mega2560+inne niezb─Ödne rzeczy (i jest niezaprogramowane), to sk─ůd pobra─ç odpowiedni wsad, kt├│ry umo┼╝liwi┼éby drukarce odczyt G-code'├│w i zamieni┼éby te dane na odpowiednie sterowanie silnikami i extruderem? (To s─ů pytania jakbym chcia┼é sk┼éada─ç drukark─Ö sam, tzn. kupi─ç co trzeba i z┼éo┼╝y─ç - tak jak pisa┼éem w pierwszym po┼Ťcie).

Udost─Öpnij ten post

Polecam stronk─Ö : http://www.mojreprap.pl/board/portal.php?sid=2ff405f3e066aa2d0305ab7c58e36acc

Co do kodu do drukarki to ja mam na przyk┼éad marlina z githuba. Z powy┼╝szej stronki wszystkiego si─Ö dowiesz. Co do samej drukarki to ja w 3 miesi─ůce zbudowa┼éem prus─Ö i2 kompletuj─ůc cz─Ö┼Ťci z aliexpress. W sumie wysz┼éo mi ko┼éo 650z┼é za ca┼é─ů drukark─Ö. Mimo tak ma┼éej kwoty drukuje wed┼éug mnie ca┼ékiem dobrze, przynajmniej na moje potrzeby. Tak wi─Öc zalezy do czego ma by─ç przeznaczona drukarka, jak do prototypowania jak u mnie to warto pomy┼Ťle─ç jak sobie zaoszcz─Ödzi─ç. Jednak jak ma dawa─ç pi─Ökne wydruki to trzeba zadba─ç o jako┼Ť─ç poszczeg├│lnych cz─Ö┼Ťci itp, a nie ┼Ťci─ůga─ç z Chin.

• Lubi─Ö! 1

Udost─Öpnij ten post

klonyyy, opiszesz swoj─ů drukark─Ö na forum?

Udost─Öpnij ten post

Na pewno, ale dopiero za kilka tygodni, bo aktualnie szykuj─Ö si─Ö na zawody ­čÖé

Udost─Öpnij ten post

aixI, gotowy wsad pobierasz z http://reprap.org/wiki/Marlin

Marlin to w┼éa┼Ťnie firmware drukarki, kt├│ry wgrywasz na Arduino i od tego momentu dzia┼éa ono jako "m├│zg" drukarki.

Przed wgraniem nale┼╝y ustawi─ç odpowiednie parametry w pliku konfiguracyjnym takie jak ilo┼Ť─ç krok├│w silnika na mm, po┼éo┼╝enie kra┼äc├│wek itd.

Oprogramowanie jest napisane pod platform─Ö Arduino, czyli nie trzeba mie─ç programatora aby je wgra─ç.

Udost─Öpnij ten post

klonyyy i Hudyvolt dzi─Öki za informacje, zawsze si─Ö przydadz─ů.

klonyyy, wysz┼éo Ci─Ö to dosy─ç tanio. Osobi┼Ťcie od razu nie drukowa┼ébym nie wiadomo czego, najpierw jakie┼Ť projekty itp. Przy okazji czekam na opis Twojej drukarki, ciekaw jestem wygl─ůdu i ewentualnie filmiku z pracy i oczywi┼Ťcie jako┼Ťci wydruk├│w.

A wie kto┼Ť z Was, gdzie mog─Ö, np. pobra─ç pdf'y do drukarki Mendel90, aby sobie m├│c wyci─ů─ç w p┼éycie MDF, czy ze sklejki? Jakby kto┼Ť mia┼é nawet te pdf'y prosi┼ébym o udost─Öpnienie. Sam znalaz┼éem tylko plik y_heatshield.pdf.

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla studentów i projektów non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plików Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Go┼Ť─ç
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...