Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #1 - napięcie, prąd, opór, zasilanie

Pomocna odpowiedź

Dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie tematu 🙂 Potrafię budować układy ze schematów, natomiast jak przychodzi do mierzenia prądu to mam problemy z umiejscowieniem miernika.

Jako, że przy prądzie łaatwo o błąd i spalenie sprzętu (w wersji pozytywnej wyłącznie bezpiecznika) postanowiłem pokusić się o zwykłą symulację.

Połączenie A2

Połączenie A3

Muszę pokombinować z większą ilością układów i wreszcie to przećwiczyć aby nigdy nie stanowiło wątpliwości.

• Lubię! 1

Obrazek

Mianowicie jak prawidłowo pomierzyć ten prąd?

W tym przypadku wystarczy użyć woltomierza i policzyć prądy

I_całkowite = spadek napięcia na R 150ohm / 150

I_rezystancji 1Khom = spadek napięcia na 1Kohm/ 1000

I_Led = I_całkowite - I_rezystancji 1Khom

Taka na marginesie ciekawostka 😉

Super kurs!!! Super, że jest za free 😉 Robię z wypiekami na twarzy dalsze części!

Dzięki! 😃

Kourgha, witam na forum 🙂 Cieszę się, że kurs jest cały czas pomocny - powodzenia w nauce elektroniki!

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

(edytowany)

Cześć.
Mam bardzo proste pytanie.

Co się stanie jeśli pomierzymy napięcie na zakresie mniejszym niż mierzona wartość? Wiem, że te lepsze powinny zasygnalizować błąd, ale nie wiem co zrobi zestawowy DT830B (DPM V12) i jako początkujący wolę póki co nie sprawdzać.

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.

@t_m, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
3 godziny temu, t_m napisał:

Co się stanie jeśli pomierzymy napięcie na zakresie mniejszym niż mierzona wartość? Wiem, że te lepsze powinny zasygnalizować błąd, ale nie wiem co zrobi zestawowy DT830B (DPM V12) i jako początkujący wolę póki co nie sprawdzać.

Słusznie, lepiej zapytać 🙂

Taki prosty miernik też powinien sobie z tym poradzić. Jeśli spróbujesz zmierzyć napięcie baterii 9V na zakresie do 2000mV to uzyskasz "1" na lewej skrajnej pozycji wyświetlacza co będzie oznaczało przekroczenie zakresu. Oczywiście najlepiej byłoby zawsze ustawiać dobry zakres, ale przy naszych zabawach (z niskimi napięciami) raczej nie ma szans na uszkodzenie miernika w taki sposób. Nie polecam jednak robić dziwnych eksperymentów, które miałyby na celu specjalne przekraczanie zakresów np. o 1000 razy - zawsze istnieje szansa, że coś się gdzieś uszkodzi lub rozreguluje (nie tyczy się to tylko tego miernika).

Z miernikiem używanym w kursie można sporo eksperymentować i nic nie powinno się stać. Jedyne co może go "uszkodzić", to nieodpowiedni pomiar prądu, czyli np. bezpośrednie dotknięcie baterii 9V na zakresie pomiaru prądu do 500mA. Wtedy masz pewność, że uszkodzisz miernik (przepali się bezpiecznik). Tego należy unikać 😉

• Pomogłeś! 1

Hello, z ciekawości zmierzyłem opór swojego ciała, dotknąłem końcówek i cały czas pokazuje 1, myślę, że miernik nie działa, albo ja jestem dziwny. Sprawdziłem z innymi osobami. Jeszcze raz spróbowałem i okazało się, że trzeba bardzo bardzo mocno ściskać palcami aż do kości i wtedy na moment pokazują się wartości  u mnie wyszło gdzieś koło 1830 i znika.

W instrukcji miernika wyczytałem, że " 14. Sondy pomiarowe należy wyjmować z gniazd pomiarowych przy każdej każdej zmianie mierzonych parametrów."  Czy mam to rozumieć, że za każdym razem, gdy przekręcam przełącznikiem, to trzeba wyjmować sondy? Jaki jest tego sens?

18 godzin temu, Manpis napisał:

Jeszcze raz spróbowałem i okazało się, że trzeba bardzo bardzo mocno ściskać palcami aż do kości i wtedy na moment pokazują się wartości  u mnie wyszło gdzieś koło 1830 i znika.

Wskazania te zależą od konkretnych osób oraz tego czy np. palce są wilgotne, jaka jest temperatura skóry itd. W każdym razie trzeba faktycznie dość mocno ścisnąć sondy, ale nie aż tak, aby robić sobie krzywdę. Spróbuj wykonać pomiar, gdy będziesz miał delikatnie wilgotne palce wynik powinien być już inny. Ćwiczenie to ma raczej charakter ciekawostki, więc żadne wyniki w tym przypadku nie są złe i nie będą przeszkadzały w wykonywaniu ćwiczeń z kursu 😉

18 godzin temu, Manpis napisał:

W instrukcji miernika wyczytałem, że " 14. Sondy pomiarowe należy wyjmować z gniazd pomiarowych przy każdej każdej zmianie mierzonych parametrów."  Czy mam to rozumieć, że za każdym razem, gdy przekręcam przełącznikiem, to trzeba wyjmować sondy? Jaki jest tego sens?

Z punktu praktycznego nie ma to sensu i raczej nikt tak nie robi. Może producent popełnił błąd w tłumaczeniu instrukcji i miało tam chodzi o to, że gdy zmieniasz mierzone wartości musisz przepiąć przewody w odpowiednie gniazda. W tym wypadku oznaczałoby to, że przy pomiarze większego prądu czerwoną sondę należy przełączyć go gniazda opisanego jako 10A. Mogło też chodzi o to, aby nie zmieniać ustawień miernika, gdy sondy są podłączone do jakiegoś układu (wtedy przelatując pokrętłem przez różne wartości można doprowadzić do uszkodzenia układu lub miernika).

@Konrad_KMS, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
14 godzin temu, Konrad_KMS napisał:

Świetny kurs. Bardzo mi się przydał w szkole. Dziękuje.😀

Bardzo miło słyszeć, cieszę się, że kurs był pomocny. Polecam teraz przejść do kolejnego kursu z tej serii 😉

(edytowany)

Ok. 700k na sucho i połowa tego przy spoconych paluchach. Jest jakaś norma dla "przeciętnego człowieka" czy za dużo zmiennych?

Edytowano przez pesimist

@pesimist, raczej nie ma tutaj żadnej normy, którą można byłoby zastosować przy takim sposobie pomiaru - raczej traktujemy to w kategorii ciekawostka.

Dzisiaj przyszedl moj zestaw startowy:) po pierwszym tescie bateri wyszlo 10.01V czy to nie za duzo? Wina mojego miernika? Izolacja drutu jednej z sond byla uszkodzona ale naprawilem ja.

@Serafinxvii, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

7 minut temu, Serafinxvii napisał:

Dzisiaj przyszedl moj zestaw startowy:) po pierwszym tescie bateri wyszlo 10.01V czy to nie za duzo?

Przy nowej baterii i pomiarach bez żadnego obciążenia jest to możliwe - pomiar poprawny 🙂 Jeśli będziesz miał jakiś problem z tym przewodem to zgłoś się do Botlandu, na pewno chętnie pomogą. Powodzenia w poznawaniu elektroniki w praktyce!