Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie


Pomocna odpowiedź

Cześć, aktualnie jestem w trakcie kursu i nie wiem gdzie o to zapytać, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Czy w łączeniu elementów elektronicznych ma znaczenie, który biegun zasilania baterii przyłączę jako pierwszy? Jeśli tak to dlaczego? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam, Kuba

Link do komentarza
Share on other sites

@jd123 przepraszam, że późno odpisuję.

Nie ma to znaczenia, bateria wytwarza na swoich zaciskach różnicę napięcia - wymagane są 2 połączenia żeby zaczęła działać.

Możliwe, że pytasz o to dlaczego akumulator samochodowy zazwyczaj opisywany jest że ma jakąś kolejność podłączania, sam się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku że dzieje się tak dla zachowania bezpieczeństwa. W samochodzie odłączając:

  1. odpnasz masę,
  2. odpinasz +zasilania.

Przy podłączaniu na odwrót:

  1. wpinasz zasilanie,
  2. wpinasz masę.

Ta cała sztuka polega sprowadza się do tego aby uniknąć zwarcia wyprowadzeń akumulatora i/lub z budą pojazdu - w samochodzie na budzie masz minus.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witajcie!

Wczoraj zacząłem korzystać z Kursu Podstaw Elektroniki (poziom 1). W pierwszej części kursu jest pokazane, jak zmierzyć opór własnego ciała i żeby zapisać swoje wyniki. Zrobiłem tak ja pokazano w poleceniu, ale cyfry ciągle się zmieniały i nie mogłem ustalić oporu. Czy ktoś z Was wie, co zrobić, by pokazał się odpowiedni i ciągle się nie zmieniał? Korzystam z tego miernika. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, blog ten dużo mi pomógł, gdy byłem początkujący. Teraz mam zamiar napisać własny blog na portalu blloger. Chciałem się zapytać, czy mogę posłużyć się waszym blogiem i obrazkiem wobec napięcia. Powiem szczerze nie mam pomysłu jak to przedstawić, a wasz blog może mi bardzo pomóc. Jako że jestem kulturalny i nie zabieram chamsko czyjejś pracy, chciałbym się dowiedzieć, czy zyskam państwa zgodę. 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! Dostałem w prezencie kurs podstaw elektroniki i od razu zabrałem się zabawy. Niestety mam problem z miernikiem. Podłączam sondy pomiarowe zgodnie ze schematem, ustawiam zakres pomiaru na 20V i przykładam końcówki pomiarowe do załączonej baterii. Licznik cały czas wskazuje 0.00. Analogiczny brak reakcji następuje przy próbie pomiary oporu. Po ustawieniu parametrów pomiaru licznik wskazuje 1, ale połączenie końówek pomiarowych nie wywołuje żadnego efektu (na liczniku nadal widnieje 1). W czym może być problem? Zajrzałem do środka licznika, ale nie widzę w nim bezpiecznika.

Licznik nowy, zapakowany, a ćwiczenia próbowalem wykowywać bezpośrednio po wyjęciu go z pudełka, więc nie widze możliwości przepalenia bezpiecznika. W zestawie był taki licznik.

Link do komentarza
Share on other sites

@stereochild witam na forum 🙂
Możesz jeszcze sprawdzić czy sondy pomiarowe są w porządku - czy kable dobrze siedzą w sondach. Jeżeli są ok, to pewnie trafiłeś na wadliwy egzemplarz.

Brak bezpiecznika został już dostrzeżony (to inna wersja miernika). Najlepiej zwróć się w tej sprawie bezpośrednio do Botlandu: reklamacje@botland.com.pl

Edytowano przez Treker
Dopisanie informacji o innej wersji miernika
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, stereochild napisał:

Czyli trafił mi się kolekcjonerski egzemplarz bez bezpiecznika

@stereochild świetne podejście, tego jeszcze nie widziałem😄 Powodzenia w nauce!

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq za stary jestem, żeby się takimi rzeczami przejmować 😉

To też ważna lekcja dla każdego, który chce się czegokolwiek uczyć, bo idealnie pokazuje różnicę pomiędzy teorią i praktyką. W teorii zmierzenie napięcia baterii jest proste, w praktyce mi nie wyszło, musiałem poszukać odpowiedzi, doczytać, rozkręcić urządzenie, czego normalnie bym nie robił. To jest esencja zbierania doświadczenia i budowania kompetencji wszelakich 🙂

EOT 🙂

Edytowano przez stereochild
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.