Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #1 - napięcie, prąd, opór, zasilanie

Pomocna odpowiedź

@HanulaM a jak Ci się wydaje? Co byś obstawiał?

• Lubię! 2

@Treker W pierwszym momencie obstawiałbym że biernym tak jak rezystor czy kondensator... no przecież dioda prostownicza nie zmienia swoich parametrów pod wpływem napięcia czy prądu. Z drugiej strony LED-y w zależności od wartości prądu świecą mocniej lub słabiej... dodatkowo na rysunku wypatrzyłem diodę po stronie elementów aktywnych.

Dobra obstawiam że jest elementem czynnym. Gdzie znajdę informacje poszerzające to zagadnienie?

9 godzin temu, HanulaM napisał:

no przecież dioda prostownicza nie zmienia swoich parametrów pod wpływem napięcia czy prądu.

Czy aby na pewno nie zmienia? A czy ma znaczenie w którą stronę płynie prąd? 😉 

Jeżeli masz wątpliwość to możesz zapytać czy tranzystor bipolarny to element aktywny? Składa się z 3 warstw półprzewodnika, podczas gdy dioda to 2 warstwy, zatem jest w nich coś podobnego.

9 godzin temu, HanulaM napisał:

Gdzie znajdę informacje poszerzające to zagadnienie?

Ten wpis może być ciekawy. Jest tu podana definicja, że są to po prostu pozostałe elementy, które biorą czynny udział w przetwarzaniu energii. I choć dioda nie służy wzmacnianiu prądu, to posiada nieliniową charakterystykę. Możesz też poszukać czegoś pod hasłem "Elementy czynne".

Sama dioda raczej kojarzy się z diodą prostowniczą, ale dioda Zenera może być dla Ciebie bardziej przekonująca, stosuje się ją np. w stabilizatorach napięcia. Tu masz artykuł po angielsku.

• Pomogłeś! 1

Dziś mierzyłam napięcie różnych posiadanych baterii. Jednak jakie było moje zdziwienie gdy znalazłam jedną już słabszą sztukę która gdy podłączyłam do niej miernik tak jak do pozostałych (czerwona sonda do plusa, czarna do minusa) pokazała wartość na minusie. Teraz zastanawiam się z czego może to wynikać. Macie jakieś sugestie?

@RoxiDropsik witam na forum 🙂 Faktycznie to dość dziwna sprawa, jaki dokładnie typ baterii mierzyłeś i jakie było wskazanie?