Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #1 – napięcie, prąd, opór i zasilanie


Pomocna odpowiedź

@Treker  Gdybym jedną ręką dotknął plusa baterii A, a drugą minusa (albo tez plusa jeśli napięcie jest inne) baterii B to przeze mnie popłynąłby prąd mimo tego że miernik wskazałby 0. 

Czy ten punkt odniesienia jest spowodowany budową miernika? Czy istnieją mierniki, które by wskazały różnicę napięć w takim przypadku?

Link do komentarza
Share on other sites

Aby prąd mógł popłynąć obwód musi być zamknięty. Jeśli połączysz po jednym wyprowadzeniu baterii, a pozostałe będą wisiały w powietrzu to prąd nie będzie płynął. Zresztą czym innym jest pomiar napięcia, a czym innym pomiar płynącego prądu. Prąd mierzy się w danym punkcie, więc masa nie jest potrzebna. Jednak dom pomiarów napięcia jakiś punkt odniesienia jest potrzebny. Zachęcam do lektury artykułu o tym czym jest prąd: https://forbot.pl/blog/czym-jest-prad-elektryczny-oto-czeste-bledne-wyobrazenia-id51841

Link do komentarza
Share on other sites

@Rael1138 witam na forum 🙂 Kierunek prądu nie ma w takich przypadkach żadnego znaczenia. Kolejność elementów w połączeniu szeregowym nie ma żadnego znaczenia, więc niezależnie od tego czy amperomierz wepniesz przed, czy za rezystorem to będzie dobrze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule, który jest polecany w dalszej części kursu: https://forbot.pl/blog/czy-kolejnosc-w-polaczeniu-szeregowym-ma-znaczenie-id16788

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

W pierwszym artykule "napięcie, prąd, opór i zasilanie"  nie do końca rozumiem jedną kwestię, chyba się gdzieś pogubiłem.

O ile dobrze zrozumiałem to "prąd" to to samo co natężenie i mierzy się go w amperach (A).

W artykule widnieje, że musi się zgadzać napięcie a prądu urządzenie pobierze tyle ile chce:

"(...)będzie pobierał np. 100 mA, a na zasilaczu napisane jest 12 V 1 A, to spokojnie można go wykorzystać. Po prostu z takiego zasilacza można pobrać maksymalnie 1 A, ale nasz układ „weźmie” sobie tyle, ile potrzebuje."

Niżej jednak jest mowa o tym, że jak używa się zasilacza to musi mieć regulowane ograniczenie prądowe:

"(...)używanie regulowanego zasilacza warsztatowego. Musi to być urządzenie z regulowanym ograniczeniem prądowym..."

To oznaczenie A ma znaczenie czy " z regulowanym ograniczeniem prądowym" znaczy coś innego niż ampery?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.10.2023 o 11:49, pijotr napisał:

na zasilaczu napisane jest 12 V 1 A

To znaczy, że jak urządzenie będzie chciało mniej to dostanie mniej, a jak będzie chciało więcej to może pójść dym albo poleci bezpiecznik (o ile taki jest). Zastosowanie: do gotowych urządzeń.

Dnia 22.10.2023 o 11:49, pijotr napisał:

jak używa się zasilacza to musi mieć regulowane ograniczenie prądowe

A to dodatkowa rzecz: jak będzie chciało mniej to dostanie mniej, a jak będzie chciało więcej to dostanie tyle ile jest ustawione na zabezpieczeniu. Zastosowanie: do eksperymentów.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nic a nic nie wyszło w pomiarze oporu mojego ciała! Zastanawiam się, czemu? A czy to rzeczywiście istotne, którą dłonią złapię daną sondę? Bo zrobiłem z ciekawości na odwrót, ale odczyt dalej był 1. Niezależnie od siły chwytu.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kacperatus spróbuj delikatnie nawilżyć palce - jeśli to nie pomoże to sprawdź czy bezpośrednie zetknięcie sond miernika ze sobą pokaże wartość bliską 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.02.2024 o 09:46, Kacperatus napisał:

Nic a nic nie wyszło w pomiarze oporu mojego ciała! Zastanawiam się, czemu? A czy to rzeczywiście istotne, którą dłonią złapię daną sondę? Bo zrobiłem z ciekawości na odwrót, ale odczyt dalej był 1. Niezależnie od siły chwytu.

U mnie to samo, bez względu jak mocno ściskam sondy i czy zastosuję się do zaleceń Damiana (delikatne nawilżenie palców). Natomiast jeśli bezpośrednio stykam ze sobą sondy wartość na mierniku waha się - pokazuję przez chwilę wartości np.: 800, 079, 668 i po chwili dopiero 000 ale gdy trochę proszę sondami to znów na ekranie pojawiają się różne wartości 😄

a jeszcze dodam, że bateria, którą otrzymałem w zestawie miała 8,30v po pomiarach 😄 - taka ciekawostka tylko 😛 

Link do komentarza
Share on other sites

@Kems witam na forum 🙂 Trochę podejrzane są te obserwacje, które opisujesz. Czy działasz na nowym mierniku z dobrą baterią, czy masz jakiś stary miernik?

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Treker napisał:

@Kems witam na forum 🙂 Trochę podejrzane są te obserwacje, które opisujesz. Czy działasz na nowym mierniku z dobrą baterią, czy masz jakiś stary miernik?

Cześć Damian, działam na nowym mierniku - zamówionym razem z zestawem do nauki poziomu 1 elektroniki. Jest to wersja szara - nie jak na grafikach pomarańczowa (Rebel RB 830). Miernik był wyjęty z pudełka i dodatkowo był zalaminowany w folii tak więc wygląda jakby nigdy wcześniej nie był używany 🙂 to samo z baterią - bateria nówka sztuka w folii strunowej i dodatkowo w fabrycznej sztywnej folii zalaminowane. 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Kems napisał:

Jest to wersja szara - nie jak na grafikach pomarańczowa (Rebel RB 830)

Tak, to dobry miernik do tego kursu. Masz może pod ręką jakąś inną baterie 9 V, aby sprawdzić jaki będzie wynik? Alternatywnie możesz też zrobić taki eksperyment - zamień baterie: ta z zestawu do miernika i zmierz napięcie tej, która była domyślnie w mierniku. 

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Treker napisał:

Tak, to dobry miernik do tego kursu. Masz może pod ręką jakąś inną baterie 9 V, aby sprawdzić jaki będzie wynik? Alternatywnie możesz też zrobić taki eksperyment - zamień baterie: ta z zestawu do miernika i zmierz napięcie tej, która była domyślnie w mierniku. 

Tak, mam inną nową baterię 9V i jest 9,60V na niej i zmierzyłem też baterie paluszki (nowe) 1,5v i na nich było 1,61V tak więc miernik mierzy dobrze 🙂 widocznie bateria z pakietu leżała dłuższy czas na magazynie i trochę z niej uleciało 😄 - dziękuję za zainteresowanie i biorę się za dalsze etapy kursu. Pozdrawiam i dzięki za pomoc 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.