Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #1 - napięcie, prąd, opór, zasilanie

Pomocna odpowiedź

@Stokrotka witam na forum 🙂 Nie, nic nie powinno się uszkodzić przy krótkotrwałych pomiarach. Można śmiało eksperymentować, warto jednak dobrze wytrzeć sondy po wykonaniu eksperymentów, aby nic nie zardzewiało 😉

• Pomogłeś! 1

Opis napięcia jakoś mnie nie przekonuje i gdybym miał 10 lat to wcale bym nie zrozumiał czym to napięcie jest w relacji do natężenia.

Nawet przykład z wodą jakoś nie pomaga zrozumieć "czym jest napięcie", ponieważ bardzo kojarzy się z natężeniem (dużo wody w zbiorniku? No to pewnie jest to duże natężenie? A jak widać nie, jest to duże napięcie.

Dużo lepszy opis znalazłem tutaj: źródło i moim zdaniem warto lepiej (precyzyjniej, dobitniej) powiedzieć "czym jest napięcie".

"Jeśli prąd był by wodą to napięcie czyli V to była by jej temperatura i natężenie to jej ilość. Przy dużym napięciu ale małym natężeniu to tak jak bym kapał sobie wrzątkiem na rękę, trochę boli ale krzywdy nie zrobi, natomiast przy małym napięciu ale dużym natężeniu to tak jak bym wlazł pod wodospad zimnej wody, co z tego że zimna jak jest jej taka ilość że rozmazała by mnie na skałach. Tak więc V to temperatura wody a natężenie to jej ilość." (dodałbym jeszcze, że rezystancja, do grubość rury, którą ta woda wypływa).

P.S. Błędy w cytowanym tekście nie są mojego autorstwa, ale nie chciałem zmieniać cytowanego tekstu.

@vanGregorian Również dziękujemy za tę sugestię, acz analogia wodna w tym wydaniu jest na tyle skutecznym wytłumaczeniem, że skorzystały z tego już setki osób. Niemniej powodzenia w dalszej nauce 🙂 

Zaczęło mnie zastanawiać jedno, czy to mnie powinno dziwić że  po wybraniu mierzenia oporu, pokazuje się 1 nawet jeśli trzymam końcówki sondy w ręku co by znaczyło że  opór jest zbyt wysoki by go zmierzyć ale czy to możliwe czy może  mój miernik jest uszkodzony?

Jeśli masz suchą skórę, to jej opór spokojnie może przekraczać zakres twojego miernika.

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Wydaje mi się że o ile sama analogia wodna jest przydatna, to w przypadku natężenia prądu została błędnie podana, co zresztą widać w kolejnej analogii przy oporze:

"Im jest szerzej otwarta, tym opór jest mniejszy i wypływa więcej wody."

No właśnie - odpowiednikiem natężenia prądu w tej analogii nie jest jak podajecie prędkość przepływu wody (bo ta zupełnie nie zależy od tego jak szeroko otwarty jest przepust w tamie, tylko od wysokości słupa wody powyżej otworu).

Jest nią ilość wody przepływającej przez tamę w czasie sekundy.

Druga uwaga: podłączenie amperomierza do bateryjki wcale nie musi się skończyć katastrofą.

Wystarczy wybrać zakres 10A. Prąd zwarcia kieszonkowych bateryjek jest poniżej tej wartości.

Przy okazji można łatwo pokazać która bateryjka jest dobra a która zużyta. Obie będą miały napięcie zbliżone do nominalnego, ale ta żużyta ma mały prąd zwarcia, a dobra - duży.

Pozdrawiam
Krzysztof Horodecki

@khorodecki witam na forum i dziękuję za uwagi 🙂 Oczywiście masz rację, pisząc artykuły musimy jednak stosować różnego rodzaju uproszczenia. Stąd w obu przypadkach takie stwierdzenia, które dla doświadczonych osób mogą wydawać się kontrowersyjne. Staramy się dawkować wiedzę, aby nowe osoby nie musiały od razu przyswoić zbyt dużej dawki informacji. Stąd między innymi uproszczenie z baterią. Oczywiście, czasami warto zmierzyć prąd zwarciowy baterii, nasze doświadczenie pokazuje jednak, że spora grupa początkujących robi niektóre eksperymenty bez dokładnej lektury kursu - stąd swego czasu mieliśmy tutaj bardzo dużo przypadków przepalonych bezpieczników w miernikach 😉 Dlatego w nowej wersji kursu, trzymamy się wersji, że nie należy tak robić. Oczywiście, jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości i pytania to chętnie wyjaśniamy temat dokładniej na forum i sami zachęcamy do takich pomiarów (jeśli widzimy, że dana osoba wie co robi).

Witam,
Szybkie pytanie - skoro wydajność prądowa musi być WIĘKSZA niż to, ile pobierze nasz układ, a sam układ nie pobierze większej ilości prądu, tylko tyle, ile trzeba, to czy możliwe jest (hipotetycznie) zasilenie pojedynczej diody LED z zestawu przykładowo akumulatorem samochodowym? W teorii nie powinno nic się takiego stać 😜

Taka szybka, nocna myśl.

@bujo2001 to ja niestety podam niekoniecznie szybką odpowiedź, acz konkretną. Tak, da się. Tylko nie zrób zwarcia. Niedawno mierzyłem pobór prądu radia w standbay'u - pobiera około 20mA no to tyle co LED.

• Pomogłeś! 1

Dnia 11.09.2020 o 23:39, bujo2001 napisał:

Witam,
Szybkie pytanie - skoro wydajność prądowa musi być WIĘKSZA niż to, ile pobierze nasz układ, a sam układ nie pobierze większej ilości prądu, tylko tyle, ile trzeba, to czy możliwe jest (hipotetycznie) zasilenie pojedynczej diody LED z zestawu przykładowo akumulatorem samochodowym? W teorii nie powinno nic się takiego stać 😜

Taka szybka, nocna myśl.

Tylko rezystor należy dobrać

Dnia 18.09.2020 o 11:51, Mellon napisał:

Tylko rezystor należy dobrać

Co masz na myśli? Tzn czy znaczy to, że muszę standardowo dobrać rezystor, podobnie jak zrobiłbym to przy zasilaniu z baterii 9V, czy jestem zmuszony wybrać jakiś "większy" rezystor, który będzie wymagany przy pracy z relatywnie aż tak silnym źródłem prądu? (Tj. że rezystory z zestawu nie dadzą rady i potrzebuję jakiegoś wielkiego bad boya, żeby dał sobie w ogóle radę?)

@bujo2001 zerknij do tego artykułu: https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482 Znajdziesz tam dokładny opis tego jak należy dobrać (obliczyć) rezystor potrzebny do zasilania diody 🙂 Przydatny może być również ten artykuł: https://forbot.pl/blog/czym-jest-moc-jak-dobrac-odpowiednie-elementy-id17277

• Pomogłeś! 1

Dnia 21.09.2020 o 14:32, Treker napisał:

@bujo2001 zerknij do tego artykułu: https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482 Znajdziesz tam dokładny opis tego jak należy dobrać (obliczyć) rezystor potrzebny do zasilania diody 🙂 Przydatny może być również ten artykuł: https://forbot.pl/blog/czym-jest-moc-jak-dobrac-odpowiednie-elementy-id17277

Dzięki, z pewnością rzucę na nie okiem 😉