Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #2 - multimetr, pomiary, rezystory

Pomocna odpowiedź

mivosz, a jaki prąd faktycznie tam płynął? Powiesz coś więcej o swoim układzie 😉?

Wydaje mi się, że coś jest nie tak z treścią zawartą w tabelce:

Jest tak: "Połączenie równoległe zawsze daje rezystor o rezystancji mniejszej niż najmniejsza użyta."

Według mnie powinno być tak:

Połączenie równoległe zawsze daje rezystancję mniejszą niż najmniejszy użyty rezystor

Analogicznie druga część tabelki:

Jest "Połączenie szeregowe zawsze daje rezystor o rezystancji większej niż największa użyta."

Powinno być: Połączenie szeregowe zawsze daje rezystancję większą niż największy użyty rezystor.

Aquarius, witam na forum i dziękuję za uwagę 🙂 To kwestia językowa, często mówi się, że można sobie dorobić "brakujący rezystor" łącząc inne szeregowo lub równolegle. Więc chodzi tutaj o to, że łącząc odpowiednio kilka elementów otrzymujemy coś, co traktujemy jako "nowy rezystor" (o innej wartości, której nam brakowało). Autor posłużył się tutaj takim potocznym określeniem. Postaramy się to opisać jaśniej podczas odświeżania kursu.

Riv, najczęściej łączy się właśnie 2 rezystory, stąd taka uproszczona forma wzoru.

Wystarczy skorzystać z Twojego wzoru ogólnego i ograniczyć go do dwóch rezystorów:

1/R = 1/R1 + 1/R2

Teraz wystarczy, go przekształcić (po lewej chcemy R, a po prawej jeden ułamek).

Zaczynamy od wspólnego mianownika:

1/R = R2/(R1 * R2) + R1/(R1*R2) = (R2 + R1)/(R1 * R2)

Czyli mamy z tego:

1/R = (R2 + R1)/(R1 * R2)

Odwracamy i dochodzimy do wzoru z kursu:

R = (R1 * R2)/(R1 + R2)

Miałem się nie odzywać ale wprowadzacie zamieszanie.

Ogólny wzór na połączenie równoległe rezystorów to:

1/Rz = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/Rn i to jest punkt wyjścia

dla układu dwóch rezystorów można go uprościć i wtedy przyjmuje postać R=(R1*R2)/(R1+R2)

Dlaczego ważne jest podanie pierwszego wzoru (nawet jeśli w praktyce najczęściej łączy się dwa rezystory? Ano dla porządku, bo później ktoś po takiej lekcji dojdzie do wniosku, że Rz=(R1*R2*...*Rn)/(R1+R2+...+Rn) a to jest bzdura

W kursie nawet słowem nie wspomnieliście, że uproszczony wzór obowiązuje tylko i wyłącznie dla dwóch rezystorów.

Szkoda, że lekcje 2 i 3 nie są w odwrotnej kolejności, bo lekcja trzecia pozwoliłaby wyprowadzić te wzory, zamiast brać je z powietrza.

PS: No i witam wszystkich 🙂😃

• Lubię! 1

Szczerze? Uważam, że na zdjęciach w przykładach powinniście używać miernika, który dołączacie do zestawu. Ja jestem np bardziej niż zielony w temacie. Potrafię coś przylutować i odlutować oraz umiem odróżnić rezystor od kondensatora (z wyglądu) i wiem jak wygląda potencjometr. A póki co moje korzystanie z kursu opiera się na szukaniu w internecie ostrego zdjęcia miernika, który występuje na Waszych zdjęciach abym wiedział dokładnie co ustawić na tym dołączonym do zestawu %). Wiem, że robicie nowe zdjęcia a więc tylko sugeruję aby znalazł się na nich miernik dołączany do zestawu 😉.

RuinPL, witam na forum 🙂 Tak jak już zauważyłeś - wspominaliśmy wcześniej, że będziemy odświeżać ten kursi wtedy na wszystkich zdjęciach będzie dokładnie ten sam miernik, jak ten, który polecamy do zestawów + znajdą się tam również dokładne instrukcje na temat korzystania z miernika 🙂

kacperek29, w najbliższym tygodniu ruszamy z serią 7, zupełnie nowych, artykułów uzupełniających kurs podstaw elektroniki. W między czasie będziemy aktualizować poszczególne lekcje 🙂

Mam problem bo mierzę rezystencje na rezystorze danym w przykładzie i wychodzi mi taka sama czy to połączę jak w przykładzie 1 i odwrotnie jak w przykładzie 2 (przypina plus do innej nóżki) A zrozumiałem że powinna być 1k i 10k ?

gundz, witam na forum 🙂 Rezystory nie są elementami biegunowymi - kierunek ich podłączenia nie ma żadnego znaczenia. Rezystory 1k oraz 10k, to dwa zupełnie inne rezystory (różnią się kolorami pasków).

Witam

Zastanawiam się dlaczego nie można zmierzyć natężenia wpinając się bezpośrednio w baterię. Cały prąd przepływa wtedy przez miernik, więc myślę że jest to połączenie szeregowe (zdjęcie pt. pomiar prądu)

Witam

Zastanawiam się dlaczego nie można zmierzyć natężenia wpinając się bezpośrednio w baterię. Cały prąd przepływa wtedy przez miernik, więc myślę że jest to połączenie szeregowe (zdjęcie pt. pomiar prądu)

Rzeczywiście jest to połączenie szeregowe, ale miernik podłączony w taki sposób do baterii (bez żadnych innych elementów) powoduje zwarcie, wówczas prąd jest ograniczany tylko minimalnym oporem wewnętrznym miernika i samej baterii, co może spowodować jej szybkie rozładowanie (popłynie prąd maksymalny jaki może "oddać" bateria). Tak mi się wydaje, dlatego proszę o potwierdzenie 😅

I co z tymi odświeżonymi kursami? Bo na zdjęciach nadal nie ma miernika, który jest proponowany przy zakupie zestawu do podstaw elektroniki.