Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce


Pomocna odpowiedź

Nie przeczytałem, ale niedługo przeczytam. Jak się na to spojrzy to wygląda tak jak napisałeś (przynajmniej jak ja na to spojrzę : D), że przewody od baterii puszcza się jakoś przez płytkę. Dzięki za info, zdam relację w niedalekiej przyszłości.

Co nie zmienia faktu, że dla takiego nooba jak ja nie napisanie wprost, że będą używane przewody męsko-męskie powoduje to, że się od razu zastanawiam o co chodzi. Jedynym domysłem, że potrzebne są przewody męsko-męskie jest obrazek:

 kurs_elektroniki_prawo_kirchhoffa_pomiar 

Bez tego obrazka ciężko jest się domyslić. Co robie dalej źle? Miernik pokazuje 0 gdy dotkne w miejsach podanych tutaj:

 kurs_elektroniki_prawo_kirchhoffa_pomiar  52474500_1960116357420459_3028892932359847936_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, staszewski napisał:

Co robie dalej źle? Miernik pokazuje 0 gdy dotkne w miejsach podanych tutaj:

Jeśli wcześniej robiłeś różne dziwne próby to mogłeś przypadkiem uszkodzić bezpiecznik w mierniku. "Najprościej" można to zrobić przez przyłożenie miernika przełączonego w tryb amperomierza do baterii - dlatego ostrzegamy w kursie, aby tego nie robić. Spróbuj wrócić do wcześniejszego ćwiczenia z pomiarem prądu przy prawie Ohma, jeśli tam też będziesz miał na mierniku teraz 0 to będzie definitywnie oznaczało uszkodzenie bezpiecznika. Wtedy możesz rozkręcić miernik, wyciągnąć bezpiecznik i wybrać się do jakiegoś lokalnego sklepu elektronicznego. To dość standardowy element, na pewno kupisz go za kilka groszy na miejscu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.02.2019 o 19:27, Treker napisał:

Jeśli wcześniej robiłeś różne dziwne próby to mogłeś przypadkiem uszkodzić bezpiecznik w mierniku. "Najprościej" można to zrobić przez przyłożenie miernika przełączonego w tryb amperomierza do baterii - dlatego ostrzegamy w kursie, aby tego nie robić. Spróbuj wrócić do wcześniejszego ćwiczenia z pomiarem prądu przy prawie Ohma, jeśli tam też będziesz miał na mierniku teraz 0 to będzie definitywnie oznaczało uszkodzenie bezpiecznika. Wtedy możesz rozkręcić miernik, wyciągnąć bezpiecznik i wybrać się do jakiegoś lokalnego sklepu elektronicznego. To dość standardowy element, na pewno kupisz go za kilka groszy na miejscu 🙂

Z miernikiem wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Treker napisał:

@staszewski  to w czym leżał problem? Podziel się rozwiązaniem, to może skorzysta z tego ktoś inny w przyszłości 🙂

Nie znalazłem rozwiązania. Po prostu przeszedłem do dalszej części kursu bo nie potrafiłem sobie z tym poradzić co robie nie tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Skąd w takim razie masz pewność, że miernik działa poprawnie? Trochę się już pogubiłem... To, że działa pomiar napięcia nie oznacza, że miernik jest sprawny, bo pomiar prądu może już nie działać poprawnie i to generowało Twoje problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Treker napisał:

Skąd w takim razie masz pewność, że miernik działa poprawnie? Trochę się już pogubiłem... To, że działa pomiar napięcia nie oznacza, że miernik jest sprawny, bo pomiar prądu może już nie działać poprawnie i to generowało Twoje problemy.

Przeszedłem do drugiego prawa kirhoffa i wszystko działa jak należy

Link do komentarza
Share on other sites

Siemanko ! 

Myślę myślę i wymyślić nie mogę 🙂 Mam problem ze zrozumieniem i nie mogę ruszyć dalej.... dlatego jestem zmuszony napisać....

1. Przy pierwszym prawie Kirchhoffa patrząc na schemat gdzie jest węzeł "sumujący" prądy.

a) prąd idzie od "+" do "-" ?

b) napisane jest, że ten przedmiotowy węzeł posiada 2 wejścia i 1 wyjście. Jeśli prąd idzie od "+" do "-" to nie powinno być opisane na odwrót, czyli 1 wejście i 2 wyjścia?

c) pomiar prądu dokonujemy za rezystorem. A co jeśli pomiar prądu będzie przed rezystorem? Pomiędzy węzłem "sumującym" a kondensatorem R1 i drugi pomiar pomiędzy węzłem "sumującym" a kondensatorem R2?  Wtedy te prądy też by się sumowały ? Przyłożyłem w te miejsca miernik, ale nie było żadnego wskazania (nie chcę tu za bardzo kombinować, bo nie wiem czy mogę taki zabieg robić miernikiem, a chciałbym uchronić go przed uszkodzeniem).

2. Schemat do drugiego prawa Kirchhoffa.

"Pomiar na zaciskach baterii 9V" mam rozumieć jako pomiar spadku napięcia dla całego układu?

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, kasyx napisał:

a) prąd idzie od "+" do "-" ?

b) napisane jest, że ten przedmiotowy węzeł posiada 2 wejścia i 1 wyjście. Jeśli prąd idzie od "+" do "-" to nie powinno być opisane na odwrót, czyli 1 wejście i 2 wyjścia?

Kierunek płynięcia prądu to rzecz umowna, nie ma to więc większego znaczenia - wychodzi na to samo 😉

29 minut temu, kasyx napisał:

c) pomiar prądu dokonujemy za rezystorem. A co jeśli pomiar prądu będzie przed rezystorem? Pomiędzy węzłem "sumującym" a kondensatorem R1 i drugi pomiar pomiędzy węzłem "sumującym" a kondensatorem R2?  Wtedy te prądy też by się sumowały ? Przyłożyłem w te miejsca miernik, ale nie było żadnego wskazania (nie chcę tu za bardzo kombinować, bo nie wiem czy mogę taki zabieg robić miernikiem, a chciałbym uchronić go przed uszkodzeniem).

Przed którym rezystorem? Staraj się zawsze podawać konkretne oznaczenia to łatwiej będzie pomagać (lub zaznaczaj to na schemacie). Jak i gdzie przyłożyłeś miernik? To raczej mało realne, aby przy poprawnym pomiarze prądu w takim układzie nie było żadnego wskazania, bo to by oznaczało, że prąd nie płynie 🙂 Możesz eksperymentować, grunt, aby nie podłączyć amperomierza bezpośrednio do baterii, bo wtedy przepalisz bezpiecznik.

29 minut temu, kasyx napisał:

2. Schemat do drugiego prawa Kirchhoffa.

"Pomiar na zaciskach baterii 9V" mam rozumieć jako pomiar spadku napięcia dla całego układu?

Tak. Chodzi o zwyczajny pomiar napięcia baterii, gdy jest podłączona do całego układu, czyli tak jak jest to pokazane na ostatnim schemacie montażowym.

Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, Treker napisał:

Kierunek płynięcia prądu to rzecz umowna, nie ma to więc większego znaczenia - wychodzi na to samo 😉

1. hmm... To jak się ma to zadanie do I prawa Kirchhoffa. Jeśli poprawnie rozumuję to,  natężenie prądu jest mniejsze przed rezystorem a większe za rezystorem. W takim razie co się dzieję w miejscach zaznaczonym krzyżykami (na zdjęciu gdzie jest pokazany schemat), jeśli chcielibyśmy zmierzyć natężenie prądu w tych miejscach? Skoro natężenie będzie tutaj inne to ich suma nie będzie się zgadzać z natężeniem wychodzącym od razu z baterii. Czy natężenie będzie tutaj takie samo (skoro kierunek prądu jest tu umowny i nie ma to znaczenia)

Nie kumem tej kwestii... T_T;

2. Przypomniało mi się o co chodziło z tym brakiem pomiaru na multimetrze. Czarną sondę przykładałem do rezystorów w miejscach, gdzie krzyżyki zaznaczyłem ( na obrazku z multimetrem). Tutaj nic mi nie wskazywało... Nie wiem dlaczego skoro prąd powinien iść dalej 😛

 

prawo.jpg

kurs.jpg

Edytowano przez kasyx
Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, kasyx napisał:

Jeśli poprawnie rozumuję to,  natężenie prądu jest mniejsze przed rezystorem a większe za rezystorem.

Prąd w danej gałęzi jest taki sam. Nie ma czegoś takiego jak za i przed rezystorem. Jeśli zmierzysz go "milimetr" przed rezystorem R1 i "milimetr" za to pomiar będzie taki sam (oczywiście pomijając błąd pomiarowy). Kolejność elementów w połączeniu szeregowym nie ma żadnego znaczenia. Więcej na ten temat znajdziesz też w tym artykule: Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Prąd w danej gałęzi jest taki sam

No!!! Oświecenie 🙂 Dzięki za pomoc!!! 🙂

A co z tym przyłożeniem sondy pomiarowej za rezystorem? Tutaj na zdjęciu jest przed (tak jak być powinno). Jak przyłożyłem czarną sondę pomiarową z drugiej strony (tu gdzie krzyżyk) to na multimetrze nie było pomiaru... To by wynikało z błędu metodyki pomiarowej czy ja musiałem coś jednak źle przyłożyć... ?

3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, czy do rozdziału 3 kursu elektroniki I w dziale - "opór wewnętrzny" - możecie poprawić ten dział o dodanie do schematów prądu ?

W opisie jest "Jak widać na powyższym przykładzie, pobierając z baterii większy prąd, będziemy otrzymywać mniejsze napięcie."

Akurat tego że pobieramy z baterii większy prąd nie widać na powyższym przykładzie. Na miernikach widać tylko napięcia co nie do końca wyjaśnia temat.

Pozdr.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.